Francja podejmuje walkę z przemocą wobec kobiet

Premier Francji Edouard Philippe/ Zdjęcie via twitter @EPhilippePM

Rząd zainaugurował wczoraj działania mające przyczynić się do zahamowania rosnącej liczby ofiar przemocy domowej oraz przestępstw popełnianych na tle seksualnym. We Francji od początku roku z rąk byłych lub obecnych partnerów śmierć poniosło ponad 100 kobiet.

 

 

Rząd Francji rozpoczyna konsultacje ze stowarzyszeniami i organizacjami społecznymi w celu znalezienia sposobów na rozwiązanie problemu przemocy domowej. Ogólnonarodowa debata potrwa trzy miesiące. Jej konkluzje będą znane po 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet). Do zainicjowania działań wzywały od dawna organizacje feministyczne w związku z dużą liczbą ataków na kobiety. Rząd obiecuje wsparcie, a we wczorajszej inauguracji uczestniczył m.in. premier Edouard Philippe oraz sekretarz stanu ds. równouprawnienia płci i walki z dyskryminacją Marlene Schiappa.

Francja: Flaga unijna obok narodowej obowiązkowo w każdej szkolnej klasie

Wraz z początkiem roku szkolnego we wszystkich francuskich klasach szkolnych obowiązkowo zawisły trójkolorowa flaga Francji oraz flaga UE. Te przepisy wzbudziły jednak pewne kontrowersje, zwłaszcza po lewej stronie francuskiej sceny politycznej.
 

Nowe przepisy uchwalono w lutym, ale weszły one w życie …

Nowe miejsca dla ofiar przemocy

W 2018 r. we Francji policyjne statystyki odnotowały 121 ofiar przemocy domowej, tymczasem w bieżącym roku jest ich już 101, ponad dwukrotnie więcej niż w Hiszpanii, która również zmaga się z falą przemocy mężczyzn wobec byłych i obecnych partnerek. Aby znaleźć rozwiązanie z sytuacji, francuski rząd zainaugurował wczoraj debatę narodową, w której wezmą udział przedstawiciele policji, sędziowie, lekarze, pracownicy socjalni, lokalne władze i stowarzyszenia oraz rodziny ofiar.

Szef rządu zapowiedział podczas spotkania podjęcie szeregu pilnych środków w zakresie poprawy ochrony ofiar i wsparcia sądowego dla nich. Należą do nich m.in. utworzenie od stycznia przyszłego roku 1 tys. nowych miejsc w ośrodkach dla ofiar przemocy (to o połowę mniej niż domagały się organizacje kobiece). Francuski premier wyraził także nadzieję, że do końca roku uda się zmienić prawo, by system dozoru elektronicznego uległ zmianie: tak, by lepiej monitorować sprawców przemocy wobec kobiet.

Europol: Zatrzymano 70 podejrzanych o handel dziećmi

Zmniejszenie liczby migrantów przybywających na Stary Kontynent nie spowodowało zmniejszenia skali problemu, jakim jest handel ludźmi. Zakrojona na szeroką skalę operacja Europejskiego Urzędu Policji (Europol) pozwoliła na aresztowanie 70 osób podejrzewanych m. in. o handel dziećmi. Dochodzenie przyczyniło się do …

Za mało środków

Spośród tysiąca nowych miejsc, 250 zostanie przeznaczonych dla natychmiastowego zapewnienia bezpieczeństwa, a pozostałe zostaną przeznaczone do zamieszkania w okresie od 6 miesięcy do jednego roku. Dodatkowo od 25 listopada ofiary przemocy, które trafią do szpitala, będą mogły złożyć stosowne zawiadomienie, bez konieczności udawania się na komisariat (składanie zeznań policjantom często wiąże się z odnowieniem traumy).

Jednym z rozczarowań organizacji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy była odmowa rządu na wyasygnowanie środków na walkę z przemocą seksualną. W poniedziałek Marlene Schiappa poinformowała o przekazaniu dodatkowego miliona euro na ten cel, jednak według organizacji społecznych to „kropla w morzu”. Sekretarz stanu ds. równouprawnienia płci zaapelowała o cierpliwość, dając do zrozumienia, że w przyszłości uda się wywalczyć dodatkowe finansowanie.

Szwajcaria: Kobiety zastrajkowały przeciw nierównościom

Tysiące Szwajcarek wyszło dziś na ulice największych miast w kraju, aby zaprotestować przeciw ich dyskryminacji na rynku pracy. Zrobiły to w 28. rocznicę podobnego strajku. I wtedy, i dziś chodziło przede wszystkim o równość w zarobkach, ale nie tylko.
 

Wiele kobiet …

Oburzenie Macrona

Ofiary przemocy domowej we Francji mogą zadzwonić pod numer alarmowy 3919. W związku ze zbieżnością numeru z wczorajszą datą, we Francji – poza spotkaniem w siedzibie premiera – zostały zorganizowane inne inicjatywy związane z problemem przemocy domowej. Ponadto, prezydent kraju Emmanuel Macron odwiedził centralę telefonu alarmowego, gdzie był świadkiem pracy doradców udzielających wsparcia ofiarom przemocy. Prezydent miał być wstrząśnięty historią kobiety, która zadzwoniła na infolinię (nie podano jej personaliów, ani miejsca zamieszkania).

Kobieta poinformowała operatorkę numeru o tym, że od wielu lat jest ofiara przemocy domowej. Obecnie, po wyprowadzce dzieci, także zdecydowała się na ten krok, jednak mąż, gdy dowiedział się o tym, zagroził jej śmiercią. Kobieta udała się się na posterunek żandarmerii po pomoc; by żandarm towarzyszył jej w drodze do domu i chronił, gdy będzie się pakowała. Jednak funkcjonariusz odmówił, argumentując, że bez decyzji sądu nie może podjąć interwencji, co najbardziej miało poruszyć prezydenta.

(Nie)Feministyczna polityka zagraniczna

Odsetek kobiet w polityce zagranicznej i dyplomacji europejskiej wzrasta, jednak wciąż zajmują one głównie stanowiska niższego i średniego szczebla – mniej decyzyjne i gorzej opłacane. Nic nowego pod słońcem – już w 1976 r. prof. Robert Putnam nazwał to zjawisko …