Francja poszerza prawo do in vitro. A jak jest w Polsce?

francja-in-vitro-Polska-LGBT-Europa-Hiszpania-urlop-tacierzynski-Macron

Po dwóch latach debat prawo do in vitro będzie obejmowało także lesbijki i samotne kobiety / Foto via unsplash [Dakota Corbin]

Przyjęta we wtorek (29 czerwca) ustawa o bioetyce umożliwia staranie się o zapłodnienie metodą in vitro kobietom samotnym i będącym w związkach jednopłciowych. Będą one mogły skorzystać z bezpłatnej metody zapłodnienia jeszcze przed końcem 2021 r.

 

 

Francja stanie się 11. państwem członkowskim Unii Europejskiej, które umożliwi korzystanie z metody in vitro singielkom i parom lesbijskim. Podobne rozwiązania prawne mają Belgia, Dania, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Malta, Portugalia, Szwecja, a także trzy europejskie państwa spoza Unii Europejskiej – Islandia, Norwegia i Wielka Brytania.

Hiszpania: Rząd chce liberalizacji prawa dotyczącego uzgadniania płci 

Hiszpania ma dołączyć do dwudziestu krajów, których celem jest oddzielenie wyboru płci od procedur medycznych.

W Polsce in vitro ograniczone

Leczenie niepłodności we Francji było bezpłatne, nie obejmowało jednak par jednopłciowych i samotnych kobiet. W Polsce zapłodnienie in vitro jest możliwe wyłącznie dla małżeństw i stałych par heteroseksualnych. 

Kwestia ta jest regulowana przez ustawę o leczeniu niepłodności z 2015 r. Komórki są pozyskiwane anonimowo. Kobieta jest kwalifikowana do zapłodnienia po 12 miesięcznym okresie leczenia innymi metodami. Samotne kobiety i pary lesbijek nie mogą korzystać z tej formy leczenia niepłodności.

Dawstwo w Polsce jest anonimowe, podobnie jak w Hiszpanii. W kraju Półwyspu Iberyjskiego wszystkie pary zarówno homoseksualne, jak i heteroseksualne, mają takie same prawa. Od 2005 r. małżeństwo i adopcja są dostępne dla każdego. Dzięki ustawie o wspomaganiu rozrodu z 2006 r. obie kobiety w związku jednopłciowym są traktowane jako rodzice dziecka poczętego w wyniku alternatywnych technik zapłodnienia.

Z kolei w Szwajcarii, w grudniu zeszłego roku przegłosowano projekt ustawy, która ma ułatwić parom kobiet posiadane dzieci metodą in vitro. Ma również pomóc w procedurze uzyskania obywatelstwa dla dziecka poczętego w taki sposób. 

Uregulowanie zapłodnienia in vitro w UE

Zapłodnienie in vitro (pozaustrojowe, IVF) to zabieg polegający na zapłodnieniu komórki jajowej poza organizmem kobiety i wszczepieniu rozwijającego się zarodka do jamy macicy. Jest szansą na posiadanie dzieci dla par i osób bezpłodnych.Polski parlament przyjął pierwszą w historii ustawę kompleksowo …

Francja rozszerza prawo do in vitro

Ustawa przyjęta w miniony wtorek nad Sekwaną jest częścią szerzej zakrojonego prawa o bioetyce. Prezydent Emmanuel Macron realizuje tym samym jedną z obietnic swojej kampanii prezydenckiej z 2017 r. Ustawa umożliwi dostęp do in vitro dla wszystkich kobiet, poszerzy dostęp do leczenia niepłodności i ułatwi przechowywanie komórek jajowych bez oceny medycznej.

Otworzy prawo do poznania dawców nasienia, którzy do tej pory musieli pozostać anonimowi. Osoby, które skończą 18. rok życia będą mogły poznać ojca biologicznego dopiero wówczas, gdy ten zgodzi się ujawnić swoją tożsamość. 

Projekt ustawy został zatwierdzony po 500 godzinach debaty i ponad 12 tys. poprawek. Był przedmiotem sporu od blisko dwóch lat. Senat zdominowany przez centroprawicową partię Republikanie (Les Républicains) dwukrotnie odrzucał projekty uchwalane przez Zgromadzenie Narodowe (izba niższa parlamentu), w którym z kolei przewagę ma rządząca partia prezydenta Emmanuela Macrona, Naprzód Republiko! (LREM). Ustawę poparło 326 członków Zgromadzenia, a 115 było przeciwnych.

Niemieckie wiadomości staną się bardziej neutralne pod względem płci

Rozwiązanie to posiada zarówno zwolenników, jak i oponentów.

Francja podzielona 

Do tej pory prawo do in vitro przysługiwało tylko parom heteroseksualnym. W 2013 r. Francja zalegalizowała małżeństwa jednopłciowe i od tego czasu społeczność LGBTIQ domagała się wprowadzenia zmian w ustawie o dostępie do in vitro.

Prawo o bioetyce nie obejmuje dwóch kwestii. Pierwszą jest macierzyństwo zastępcze, które jest we Francji zabronione. Druga odnosi się do kobiet transpłciowych, które nie mogą oddać swojego nasienia przed dokonaniem korekty płci w celu leczenia niepłodności.

W 2012 r., za czasów rządu prezydenta François Hollande’a (prezydentura w latach 2012- 2017) odbyła się głośna manifestacja przeciwko małżeństwom jednopłciowym w której wzięło udział blisko 100 tys. osób. W 2019 r. w Tuluzie odbyła się demonstracja przeciwko ustawie liberalizującej dostęp do in vitro o podobnej skali. Wzięło w niej udział niespełna 75 tys. osób. Protestem przewodziły stowarzyszenia katolickie. Ugrupowania lewicowe, działające na rzecz praw środowisk LGBTIQ organizowały w tym czasie kontrmanifestacje.

Przeciwnicy ustawy argumentują swoje stanowisko tym, że dzieci potrzebują ojca. Dla pozyskania tej części elektoratu Emmanuel Macron we wrześniu 2020 r. spełnił kolejną obietnicę prezydencką wspierającą tym razem pary heteroseksualne zgodnie z którą urlop tacierzyński we Francji został wydłużony do 28 dni, czyli o połowę więcej. Nowe zasady obowiązują od czwartku (1 lipca).

Francja: Urlop ojcowski dwa razy dłuższy

Obecnie każdemu ojcu we Francji przysługuje 14 dni urlopu po narodzinach dziecka.