Francja: Flaga unijna obok narodowej obowiązkowo w każdej szkolnej klasie

Francuscy uczniowie z narodowymi flagami, źródło: U.S. Army Europe, fot. Sgt. Austin Berner (CC BY 2.0)

Wraz z początkiem roku szkolnego we wszystkich francuskich klasach szkolnych obowiązkowo zawisły trójkolorowa flaga Francji oraz flaga UE. Te przepisy wzbudziły jednak pewne kontrowersje, zwłaszcza po lewej stronie francuskiej sceny politycznej.

 

Nowe przepisy uchwalono w lutym, ale weszły one w życie wraz z początkiem września, czyli od nowego roku szkolnego. Projekt ustawy zgłosił poseł opozycyjnej centroprawicowej partii Republikanie Éric Ciotti, który chciał, aby w klasach szkolnych, obok eksponowanych już słów hymnu państwowego – „Marsylianki” – oraz narodowego hasła „Liberté, Égalité, Fraternité” („Wolność, równość, braterstwo”) pojawiła się także trójkolorowa francuska flaga.

Choć pomysł ten lewica i liberałowie skrytykowali jako nazbyt nacjonalistyczny (francuskie flagi wiszą już obowiązkowo przed każdym szkolnym budynkiem), przychylnie zareagował jednak prezydent Emmanuel Macron. Zgłosił jednak postulat, aby obok flagi francuskiej w klasach pojawiły się także obowiązkowo flagi Unii Europejskiej. Ostatecznie ustawa przeszła właśnie w kształcie zaproponowanym przez głowę państwa.

Skrajna lewica i skrajna prawica niezadowolne

Jak tłumaczył minister edukacji Jean-Michel Blanquer, chodzi o to, aby wzmocnić wśród młodzieży „obywatelstwie ducha”. „W każdym miejscu na świecie znajomość symboliki swojego kraju jest podstawową kwestią” – powiedział w wywiadzie dla dziennika „Le Parisien”. Z kolei poseł Ciotti stwierdził, że wejście w życie ustawy to „poważny krok naprzód, który nauczy młodzież kochać Francję już od najmłodszego wieku”.

Ale nie cała francuska scena polityczna podziela ten entuzjazm. Opozycyjna skrajna lewica uznała nowe przepisy za „niepotrzebną manifestację nacjonalizmu”. Poseł partii Francja Nieujarzmiona Michel Larive stwierdził, że „ekspozycja flag tylko przed szkolnymi budynkami w zupełności wystarczy i nie ma potrzeby wymachiwać nacjonalizmem”.

Z lewej strony francuskiej sceny politycznej padały także zarzuty o puste gesty i przeładowywanie szkolnych klas narodową symboliką. Natomiast skrajna prawica skrytykowała „nadmierną ekspozycję symboliki UE”.

Francja zakazała uczniom korzystania w szkołach z telefonów komórkowych

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września, czyli od początku nowego roku szkolnego. Jeśli uczeń przyniesie do szkoły telefon komórkowy lub smartfon, zostanie on skonfiskowany przez nauczyciela i zwrócony dopiero po ostatniej tego dnia lekcji.
 
Nowe przepisy, zatwierdzone juz przez cały …

Obowiązek szkolny już dla 3-latków

Kwestia flag to nie jedyna zmiana w ustawie oświatowej. Reforma objęła także kwestię obowiązku szkolnego. Dotąd obejmował on dzieci w wieku 6 lat i więcej, a więc dotyczył edukacji podstawowej i średniej. Od nowego roku szkolnego obowiązek edukacji (w oddziałach przedszkolnych) dotyczy już także dzieci w wieku od 3 lat. Stało się tak po raz pierwszy odkąd w XIX w. wprowadzono we Francji obowiązek szkolny.

Ustawa przewiduje bardzo wysoką grzywnę za nieposłanie dziecka do przedszkola – może ona wynieść nawet 1,5 tys. euro. Przewiduje się jednak, że takich mandatów nie będzie wiele. Francja cechuje się bowiem bardzo wysokim odsetkiem dzieci uczęszczających do przedszkoli – to aż 97 proc.

Zmiany dotyczą także egzaminów dla osób kończących edukację. Ma w nich być położony większy nacisk na wiedzę praktyczną, a mniejszy na teoretyczną.

Prezydent Francji odwiedzi Polskę na początku 2020 r.?

Wizyta prezydenta Emmanuela Macrona w Polsce planowana jest na początek przyszłego roku – poinformował premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Ouest-France” i niemieckiej grupy medialnej Funke. W opublikowanej w czwartek (22 sierpnia) rozmowie szef polskiego rządu ujawnił również …