Francja: Coming out Clémenta Beaune’a. Minister chce wspierać polską społeczność LGBT

Francuski minister ds. europejskich Clément Beaune [Twitter, @CBeaune]

„Zawsze mówiliśmy, że mamy jak najdalej idące wątpliwości co do tego projektu”, powiedział francuski minister ds. europejskich Clément Beaune o Nord Stream 2. / Zdjęcie: Twitter, @CBeaune

Francuski minister ds. europejskich Clément Beaune po raz pierwszy poinformował publicznie o swoim homoseksualizmie. Zapowiedział też, że zamierza udzielać wsparcia mniejszościom seksualnym w Polsce i na Węgrzech, a w ramach tych działań chciałby odwiedzić polskie „strefy wolne od LGBT”.

 

Minister ujawnił swoją orientację seksualną w wywiadzie dla francuskiego magazynu Têtu, wypowiadając się na temat dyskryminacji mniejszości seksualnych w Europie. Pełny wywiad został opublikowany dzisiaj (9 grudnia).

„Jestem gejem i nie mam problemu z tym, by o tym mówić”, oświadczył Beaune, dodając, że mówienie na ten temat nie jest „nieprzyzwoitością” czy „epatowaniem swoją intymnością”. Przyznał, że poprzez swój coming out chciał pokazać, że jego homoseksualizm „nie stanowił przeszkody” w objęciu stanowiska ministra.

Rada Europy: Sytuacja osób LGBTI w Polsce stale się pogarsza [RAPORT]

Homofobiczne wypowiedzi czołowych polityków wpływają na podsycanie atmosfery nienawiści wobec osób LGBTI, wskazuje Rada Europy.

Minister zamierza walczyć o prawa polskich mniejszości seksualnych

Clément Beaune powiedział też, że stawia sobie za cel przeciwdziałanie „państwowej homofobii” w Polsce i na Węgrzech. W szczególności zależy mu na odwiedzeniu tzw. stref wolnych od LGBT w naszym kraju, którą to inicjatywę ostro krytykował od pierwszych dni na stanowisku ministra.

„Nie chcę, żeby mówiono, że walczę ze „strefami wolnymi od LGBT”, ponieważ jestem gejem. Obraźliwe byłoby dla mnie stwierdzenie, że walczę tutaj o siebie”, wyjaśnił Francuz. „Niemniej jednak jako minister mam większą odpowiedzialność i muszę walczyć o tolerancję”, dodał. Jak zapowiedział, chciałby się wybrać do Polski już na początku przyszłego roku.

Poinformował ponadto, że wesprze także organizację walczącą o prawo do aborcji. „Pochodzę z rodziny, której członków poddawano deportacji tylko dlatego, że byli Żydami. Działo się to zaledwie dwa pokolenia temu i ma na mnie duży wpływ”, podkreślił.

Brexit: Francja grozi wetem umowy handlowej z Wielką Brytanią. "Każdy ma prawo weta"

„Nie zaakceptujemy umowy na złych warunkach”, oświadczył francuski minister ds. europejskich Clément Beaune.

Czym są „strefy wolne od LGBT”?

Od ubiegłego roku za „strefy wolne od ideologii LGBT” uznały się jednostki administracyjne pokrywające prawie jedną trzecią terytorium kraju (31 proc.) i zamieszkane przez ponad 12 mln osób (ok. 32 proc. populacji kraju). Deklaracje te miały stanowić wypowiedzenie walki „poprawności politycznej oraz homo-propagandzie”, a także „seksualizacji polskich dzieci”, za którą uważana jest edukacja seksualna w szkołach.

Inspiracją dla inicjatywy były naklejki „Strefa wolna od LGBT”, które zostały dołączone w lipcu 2019 r. do jednego z numerów „Gazety Polskiej”. Po fali oburzenia, jaką wywołały naklejki oraz orzeczeniu warszawskiego Sądu Okręgowego nakazującego wstrzymanie ich dystrybucji redakcja zmodyfikowała treść naklejek na „Strefa wolna od ideologii LGBT”. Samorządy, które przyjęły deklaracje, wskazują, że nie uważają swoich terenów za strefy zamknięte dla mniejszości seksualnych, a właśnie dla „ideologii” LGBT.

W wystosowanym w październiku liście do Komisji Europejskiej Clément Beaune oraz francuska minister ds. równości kobiet i mężczyzn Elisabeth Moreno uznali polskie „strefy wolne od LGBT” za „niedopuszczalne ataki na podstawowe prawa i wartości, na których straży stoi Unia Europejska”.

Francja chce stałego przeniesienia części PE do Strasburga. Parlament: "Oferta nie do przyjęcia"

Władze kraju są niezadowolone z coraz rzadszej obecności Parlamentu w jego francuskiej siedzibie. Sprzeciw Francji wywołują także planu PE renowacji budynku w Brukseli.

Polska i Węgry poza Funduszem Odbudowy? Beaune: To nie groźba

W ostatnim czasie francuski minister ds. europejskich krytykuje polski rząd nie tylko za postawę wobec osób LGBT, ale również za zablokowanie przyjęcia unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy „Next Generation EU”.

W ubiegłotygodniowym wywiadzie dla „Journal du Dimanche” Beaune stwierdził, że jeśli Polska i Węgry nie wycofają weta wobec pakietu budżetowego, ryzykują pozostanie poza unijnym Funduszem Odbudowy.

„Nasze stanowisko jest jasne: nie poświęcimy ani Funduszu Odbudowy ani (mechanizmu – red.) praworządności”, oświadczył. Dodał, że ponowne rozpatrzenie mechanizmu powiązania budżetu z przestrzeganiem praworządności „nie wchodzi w rachubę”.

Minister ostrzegł Warszawę i Budapeszt, że dalszy sprzeciw wobec uzależnienia wypłat z funduszy od praworządności i brak konsensusu w sprawie budżetu może doprowadzić do tego, że rządy w Warszawie i Budapeszcie utracą miliardy euro, które otrzymałyby w ramach Funduszu Odbudowy.

„To nie groźba, ale bezpośrednia konsekwencja braku nowego budżetu, gdyby państwa te utrzymały weto wobec pakietu”, wskazał.