Finlandia: Pracownicy chcą osłabienia roli związków zawodowych?

Finlandia, związki zawodowe

Związki zawodowe cieszyły się w Finlandii przez lata dużą estymą. To właśnie związki negocjują w interesie pracowników będących ich członkami, warunki zbiorowych układów pracy. / Foto via unsplash [@martenbjork]

Coraz więcej Finów chciałoby, aby płace i warunki pracy były negocjowane bez udziału związków zawodowych, ale bezpośrednio między pracownikami a pracodawcami, wynika z najnowszego sondażu opublikowano w poniedziałek przez Fińskie Forum Biznesu i Polityki (EVA).

 

 

Według sondażu opublikowanego przez EVA, 49 proc. Finów uważa, że ​​negocjowanie wynagrodzeń i warunków pracy byłoby korzystne dla obu stron na szczeblu lokalnym w miejscu pracy. Dla porównania, około 27 proc. chciałoby zachować obecny system, w którym związki negocjują umowy dla wszystkich swoich członków.

Finlandia: Związki zawodowe działają na rzecz pracowników

Według statystyk związków przekazanych do Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC), do których dostęp miał tabloid „Ilta-Sanomat”, trzy główne fińskie związki – Centralna Organizacja Fińskich Związków Zawodowych (SAK), Fińska Konfederacja Profesjonalistów (STTK) i Konfederacja Związków Kadry Zawodowej i Kierowniczej (Akava) – zanotowały znaczący ubytek liczby członków na przestrzeni ostatnich miesięcy. Mimo tego Finlandia pozostaje jednym z „najbardziej uzwiązkowionych” państw na świecie.

Związki zawodowe cieszyły się w Finlandii przez lata dużą estymą. To właśnie one negocjują w interesie pracowników będących ich członkami, warunki zbiorowych układów pracy. Do ich zadań należy także kontrolowanie pracodawców w zakresie przestrzegania ustalonych zasad i warunków pracy. Ponadto mogą w pewnym zakresie wpierać materialnie np. w sytuacji niewypłaconego zaległego wynagrodzenia.

Przedstawiciele związku wstawiają się za pracownikiem w razie ewentualnych sporów i niejasności u pracodawcy. Reprezentują także interesy pracownika w przypadku kiedy sprawa wkracza na drogę sądową. Pracownik nie ponosi wówczas kosztów związanych z postępowaniem sądowym.

"Nie chcemy marginalizacji mniejszych gospodarek". Finlandia przeciwna zmianom w europejskiej polityce konkurencji?

Rząd w Helsinkach opowiada się przeciwko budowie „europejskich czempionów”?

Związki nie płacą podatku

Obecnie w 6 z 28 państw członkowskich UE nie ma ustalonej minimalnej stawki wynagrodzenia: w Austrii, na Cyprze, w DaniiSzwecji, Włoszech i Finlandii.

I to właśnie w Finlandii (a także w Danii i Szwecji) minimalne wynagrodzenie jest określane na podstawie układów zbiorowych, tj. negocjacji między związkami zawodowymi a pracodawcami w każdej z branż.

Ponadto związki zawodowe w Finlandii są zwolnione z podatku ze względu na ich status, jednak w kraju nie brakuje głosów, także w Partii Socjaldemokratycznej premier Sanny Marin, aby związki opodatkować.

W poniedziałek gazeta ekonomiczna „Kauppalehti” opublikowała artykuł, w którym dość szczegółowo omówiono aktywa (jawne i ukryte) związków, ich nieruchomości i zysków z inwestycji wartych dziesiątki milionów euro.