Hiszpania zalegalizowała eutanazję. Co zakłada nowe prawo?

Hiszpania stała się czwartym krajem w Europie - po Belgii, Luksemburgu i Holandii - gdzie eutanazja jest legalna. / Zdjęcie: Twitter @tendenciaenesp

Wczoraj (18 marca) niższa izba parlamentu hiszpańskiego ostatecznie przegłosowała projekt ustawy legalizującej eutanazję w przypadku „ciężkiej i nieuleczalnej choroby”, która powoduje „stałe i nie dające się znieść cierpienie”.

 

Tym samym Hiszpania stała się czwartym krajem w Europie – po Belgii, Luksemburgu i Holandii – gdzie eutanazja jest legalna. Poza wymienionymi państwami europejskimi, decyzję o śmierci w określonych przypadkach mogą podejmować Kanadyjczycy oraz Kolumbijczycy.

We wczorajszym głosowaniu 202 posłów opowiedziało się za nowym prawem, natomiast 141 wyraziło sprzeciw. Regulacje, które ponad rok temu zaprezentowała rządząca koalicja – Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) i Podemos – i które zatwierdził także senat, wejdą w życie za trzy miesiące.

Portugalia: Prezydent zawetował ustawę dekryminalizującą eutanazję

Portugalia miała być czwartym krajem UE i szóstym na świecie, w którym eutanazja stałaby się legalna.

Bardziej sprawiedliwe społeczeństwo?

„Dziś staliśmy się bardziej ludzkim, sprawiedliwym i wolnym krajem” – po głosowaniu napisał premier Hiszpanii Pedro Sánchez na Twitterze. „Dziękuję wszystkim osobom, które walczyły, by prawo do godnej śmierci było uznawane w Hiszpanii” – dodał szef rządu.

Sánchez stwierdził też, że jest to rozwiązanie, którego domagali się Hiszpanie. Jego opinię potwierdzają badania opinii publicznej. W 2019 r. na pytanie: „Czy uważa pan/pani, że nieuleczalnie chora osoba ma prawo, by medycy podali jej produkt, który zakończy jej życie bezboleśnie?” 87 proc. ankietowanych Hiszpanów odpowiedziało „tak”.

W podobnym tonie wypowiedziała się minister zdrowia Carolina Darias. Członkini hiszpańskiego rządu uważa, że przyjęta ustawa udowadnia, że społeczeństwo hiszpańskie dba o to, by wszyscy mogli „uniknąć cierpienia”.

Natomiast w poniedziałek (15 marca) portugalskie próby dekryminalizacji eutanazji zablokował prezydent Marcelo Rebelo de Sousa i zawetował dotyczącą tej kwestii ustawę. Wcześniej Trybunał Konstytucyjny Portugalii uznał proponowane przepisy za niezgodne z tamtejszą konstytucją.

Zbadanie zgodności ustawy o eutanazji w Trybunale Konstytucyjnym Hiszpanii zapowiedziała skrajnie prawicowa partia Vox. Jej przedstawiciele ocenili, że „rząd wybiera śmierć zamiast obywateli”. Z kolei parlamentarzyści konserwatywnej Partii Ludowej (Partido Popular) ostrzegli, że „najsłabsi członkowie społeczeństwa mają powody do obaw i strachu”.

Hiszpanie debatują nad rozszerzeniem praw osób transpłciowych. Co zakłada tzw. Ley Trans?

Hiszpania jest jednym z najbardziej liberalnych krajów Europy?

Jakie są szczegóły ustawy?

Prawo dotyczy pełnoletnich Hiszpanów lub obcokrajowców legalnie przebywających na terenie Hiszpanii. Dodatkowo, wnioskodawca musi być „w pełni świadomy” podczas podejmowania decyzji i potwierdzić swoją wolę na piśmie dwukrotnie w odstępie czternastu dni.

W ciągu dwóch dni od wstępnej decyzji lekarz prowadzący zobowiązany jest przeprowadzić z pacjentem rozmowę na temat m.in. możliwości opieki paliatywnej. Jeśli pacjent podtrzyma swoje zdanie, jego stan zdrowotny skonsultowany zostanie z drugim lekarzem, który w ciągu dziesięciu dni oceni, czy spełniono wszystkie wymagania.

Niemniej jednak lekarz będzie mógł odmówić uczestnictwa w procesie, jeśli będzie to “niezgodne z jego sumieniem”. Procedura ma być kontrolowana przez specjalne komisje utworzone w każdej wspólnocie autonomicznej. W ich skład będą wchodzić zarówno pracownicy medyczni, jak i prawnicy.

Ustawa zakłada, że substancję wspomagającą śmierć podaje personel medyczny. Drugą możliwością jest samodzielna aplikacja produktu wcześniej przepisanego przez lekarza. W obu przypadkach pacjent objęty będzie obserwacją lekarską, chociaż tylko w pierwszym z nich personel będzie musiał towarzyszyć mu do końca.