Europejski raport narkotykowy: „Uberyzacja” kokainy i inne wnioski

Zdjęcie unsplash.com @freestocks

Rynek handlu narkotykami jest większy niż kiedykolwiek w historii, informuje Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDAA) w swoim dorocznym raporcie, którego prezentacja miała miejsce wczoraj w Brukseli. Jednym z najbardziej popularnych narkotyków jest kokaina.

 

Kokaina należy do najbardziej popularnych, ale także do najczęściej konfiskowanych przez różnego rodzaju służby w całej Europie. Zwiększenie podaży wpłynęło na jakość. Na rynku pojawiło się więcej tzw. czystej kokainy, co zdaniem autorów oznacza, że jest lepszej jakości, bez domieszek substancji pobocznych. Jednak z czystością wzmaga się jej oddziaływanie na użytkowników – bardziej uzależnia.

Narkotyki na Bałkanach

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) opublikowało 23 marca swój pierwszy raport nt. sytuacji narkotykowej w państwach kandydujących i potencjalnych kandydatach z Bałkanów Zachodnich (w jęz. angielskim TUTAJ). EMCDDA przeprowadziło badania w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Kosowie, Macedonii i …

Przemożny wpływ technologii

Postęp w technologii nie ominął rynku narkotyków. Struktury dystrybucji stały się coraz bardziej rozdrobnione. Nikogo już nie dziwi zamówienie jedzenia na telefon. Zamówienie substancji psychoaktywnych także nie powinno. Smartfony, sieci społecznościowe, komunikatory, płatność w kryptowalutach. Możliwości jest wiele i każdy znajdzie sposób, by otrzymać to, co go interesuje.

Dlatego autorzy raportu piszą o „uberyzacji” handlu kokainą. Rozwój technologii wymusił zmiany. Rozwinął konkurencję i skłonił handlujących do większej przedsiębiorczości. Dziś nie liczy się wyłącznie cena, ale także wygoda klienta. Ma być szybko i elastycznie. Sieci społecznościowe – zdaniem analityków EMCDAA – pozwalają dotrzeć, do jak największej liczby potencjalnie zainteresowanych.

Malta, Trybunał Obrachunkowy i kokaina

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) pełni w Unii Europejskiej rolę instytucji kontrolnej, która sprawdza, czy unijne pieniądze wydawane są w sposób efektywny i zgodny z przeznaczeniem (rola zbliżona do polskiej Najwyższej Izby Kontroli). Każde państwo UE ma w Trybunale po jednym …

Bramy dla handlu

Hiszpania, Wielka Brytania i Francja są państwami, przez które narkotyki najczęściej trafiają do unijnej dwudziestki ósemki. Mimo że wymienione państwa stanowią jedną trzecią wspólnotowej populacji przypada na nie dwie trzecie konfiskat narkotyków w całej UE.

O ile Europa przegrywa pojedynek z ilością i dostępnością narkotyków, to osiągnęła mały sukces związany z ograniczeniem śmiertelności. W Stanach Zjednoczonych w 2017 r. z powodu przedawkowania zmarło 70 tys. osób, podczas gdy w UE 28 liczba zgonów utrzymuje się na stałym, niezmiennym poziomie i wyniosła w tym samym czasie 8238 osób, tj. 22-24 przypadki dziennie. W statystyce tej przodują Zjednoczone Królestwo i Niemcy, na które przypada połowa z europejskich śmierci.

Oznacza to, że Unia z populacją o jedną trzecią większą od amerykańskiej, posiada liczbę zgonów ośmiokrotnie niższą.

Zatrzymania podejrzanych o przemyt ludzi do Wielkiej Brytanii

Brytyjska policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o organizowanie nielegalnego przerzutu ludzi przez kanał La Manche. W ostatnich tygodniach liczba migrantów przedostających się do Wielkiej Brytanii drogą morską znacząco wzrosła.
 
Zatrzymani to 33-letni obywatel Iranu oraz 24-letni Brytyjczyk. Do ich zatrzymań doszło …

Chiny europejskim laboratorium

W UE najczęściej ofiarą przedawkowania padają mężczyźni, trzech na czterech kończy przedwcześnie życie. Autorzy raportu podkreślają starzenie się użytkowników substancji psychoaktywnych. Wskazuje na to średni wiek tych, którzy przedawkowali – 39 lat. To zmiana w stosunku do przeszłości. Statystycznie, osoby sięgającej po narkotyki są także zdecydowanie bardziej narażone na śmierć – od pięciu do dziesięciu razy – niż ci, którzy powstrzymują się od stosowania używek.

W 2017 r. w Europie służby dokonały łącznie ponad miliona konfiskat narkotyków. O 55 do 730 powiększyła się także lista zakazanych substancji. Większość z nich wyprodukowały firmy chemiczne lub farmaceutyczne w Państwie Środka, skąd wysłano je do UE.

Konfiskaty przeważnie dotyczyły stosunkowo małych ilości narkotyków, jednak szacuje się, że w 104 tys. przypadków udało się zmniejszyć ilość kokainy na europejskim rynku o 140 ton. W tej statystyce przodują Belgia z 45 tonami. Hiszpania  41, Francja z 17,5 i Holandia z 14, 6.

W Polsce rozbito gang przemytników marihuany

W koordynowanej przez Europol akcji, rozbito gang przemytników marihuany działający w Polsce i Hiszpanii. Przejęto prawie 160 kg towaru.

Stabilizacja cen

Na przykładzie kokainy autorzy skonstatowali stabilizację cen. Za gram białego proszku płacono od 55 do 82 euro. Tak duże widełki to zasługa „przedsiębiorczości” lokalnych dystrybutorów oraz wspomnianej powyżej „uberyzacji”. Najwięcej kokainy trafia do europejskich portów – wciąż będących głównymi miejscami przemytu – z Ameryki Południowej, z Kolumbii, Boliwii i Peru.

Szacuje się, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy po kokainę sięgnęło ponad 2,5 mln młodych ludzi w wieku od 15 do 34 lat. Wzrost jej popularności odbija się na statystykach uzależnionych. W 2017 r. leczenie rozpoczęło 73 tys. osób. Autorzy podkreślają, że rynek kokainy podwoił się w stosunku do lat wcześniejszych, do czego przyczynił się Internet i sieci społecznościowe.

Albania: policja i straż graniczna przemycają marihuanę do Unii Europejskiej

Wczoraj (17 kwietnia) albańska prokuratura poinformowała o rozbiciu gangu przemytników szmuglujących hurtowe ilości marihuany do Włoch. Gang nie składał się jednak  ze zwyczajnych przestępców – tworzyli go funkcjonariusze służb mundurowych: policji i straży granicznej.
 

Albania rozbiła w niedzielę 16 kwietnia grupę …

 

Więcej informacji:

Europejski raport narkotykowy 2019