Europa nadal narażona na odrę

Szczepienie, źródło: Flickr, fot. Daniel Paquet

Szczepienie, źródło: Flickr, fot. Daniel Paquet

Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że odra ponownie pojawiła się w Wielkiej Brytanii, Grecji, Czechach i Albanii. W pierwszej połowie 2019 r. organizacja zgłosiła 89 994 nowych przypadków odry na terenie Europy, więcej niż w całym zeszłym roku (86 462).

 

„Zwiększone tempo zakażeń jest niepokojące. Jeśli nie zostanie osiągnięty i utrzymany wysoki poziom szczepień, zarówno dzieci, jak i dorośli będą niepotrzebnie cierpieć, a w przypadku niektórych skonczy się to tragicznie”, powiedział dr Günter Pfaff, przewodniczący Europejskiej Regionalnej Komisji Weryfikacyjnej ds. eliminacji odry i różyczki.

W kantonie sarajewskim w środkowej Bośni i Hercegowinie tylko 8 z 866 mieszkańców, u których w 2019 r. zdiagnozowano odrę, zostało zaszczepionych. Według ostatniego sondażu Eurobarometru, 85 proc. obywateli UE uważa, że szczepionki są skutecznym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym, ale prawie połowa jest przekonana, że „często mogą  one powodować poważne skutki uboczne”.

Od stycznia odnotowano w Polsce niemal 1,5 tys. przypadków odry, ponad 10 razy więcej niż w tym samym okresie zeszłego roku oraz ponad 20 razy więcej niż w całym 2017 r.

Bułgaria: Epidemia odry. Najwięcej zachorowań w stolicy

Bułgarskie służby sanitarne zanotowały w okresie od lutego do sierpnia ponad 1,1 tys. zachorowań na odrę – wirusowej choroby zakaźnej, którą coraz częściej odnotowuje się w Europie. Eksperci obwiniają o tę sytuację ludzi, którzy unikają szczepień.
 

Od lutego tego roku do …

Brak zaufania do szczepień

Dr Seth Berkley, epidemiolog i dyrektor naczelny globalnego sojuszu szczepionkowego GAVI, stwierdził, że szczepionki są ofiarą własnego sukcesu. W lipcu w rozmowie EURACTIV oznajmił, że kiedyś głównym wyzwaniem dla służb zdrowotnych było osiągnięcie maksymalnego poziomu pokrycia szczepieniami. „Dziś wyzwaniem jest namówienie rodziców do szczepienia swoich dzieci”, twierdzi.

UE nie ma żadnych wymogów w zakresie szczepień, więc odpowiedzialność przyjęcia strategii wdrożenia obowiązkowych szczepień spada na państwa członkowskie. W kwietniu 2018 r. Komisja Europejska zaleciła wzmocnienie dobrowolnej współpracy przeciw chorobom, którym można zapobiec dzięki szczepieniom. Unijni ustawodawcy jasno stwierdzili, że plan nie powinien istnieć jedynie na papierze, ale być realizowany przez poszczególne państwa.

W Europie wzrasta nieufność wobec szczepień

Czy mamy do czynienia z kryzysem zaufania wobec szczepień w Europie? Tylko połowa mieszkańców wschodu kontynentu uważa, że szczepionki są bezpieczne, podczas gdy na świecie zaufanie sięga 80 proc., wynika z badania przeprowadzonego przez Wellcome Global Monitor. Tylko nieznacznie lepiej …

Działania zapobiegawcze UE nastąpiły w czasie, gdy kampanie przeciw szczepieniom zyskały popularność w Europie, przez co niektóre „zapomniane” choroby, takie jak odra, zaczęły powracać. Unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis wielokrotnie podkreślał rolę pracowników służby zdrowia w informowaniu pacjentów o niebezpieczeństwie związanym z brakiem szczepienia.

Przemysł farmaceutyczny wezwał decydentów politycznych do wprowadzenia ustaw naciskających na dożywotnie szczepienia, zapewniających rozwiązania w zakresie e-zdrowia w krajowych programach szczepień.

Unijna legislatywa wraz z WHO organizują „globalny szczyt szczepień” w Brukseli 12 września.

Szczepienia: KE apeluje o ściślejszą współpracę UE przeciwko chorobom, którym można zapobiegać

Komunikat prasowy

Komisja wydaje zestaw zaleceń dotyczących tego, jak UE może zacieśnić współpracę w dziedzinie zwalczania chorób, którym można zapobiegać przez szczepienia. Jest to odpowiedź na wyrażone w orędziu o stanie Unii w 2017 r. wezwanie przewodniczącego Jeana-Claude’a Junckera do …