Emmanuel Macron rezygnuje z przywilejów emerytalnych

Prezydent Francji Emmanuel Macron, źródło: en.kremlin.ru

Prezydent Francji Emmanuel Macron, źródło: en.kremlin.ru

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział rezygnację z prezydenckiej emerytury w ramach obecnego, korzystnego przelicznika. To gest mający przekonać Francuzów do reformy systemu emerytalnego czy zwykła demagogia?

 

 

Większość Francuzów nadal jest nieprzejednana ws. reformy systemu emerytalnego forsowanego przez rząd. Dlatego Emmanuel Macron szuka gestów mających zjednać przychylność opinii publicznej. O decyzji prezydenta jako pierwszy poinformował dziennik „Le Parisien”, powołując się na źródła w Pałacu Elizejskim. Opozycja zarzuca prezydentowi demagogię. Tymczasem protesty we Francji nadal trwają. Strajkują m.in. przedstawiciele branży transportowej. W szczycie przedświątecznych podróży we Francji nie kursuje nawet połowa pociągów.

"Czarny wtorek" we Francji

Trzynasty dzień z rzędu trwa we Francji strajk generalny przeciw zapowiadanej reformie systemu emerytalnego. Za sprawą związków zawodowych sparaliżowany jest transport i nie działa wiele szkół. Odbywają się także uliczne manifestacje.

 

Dzisiejszy (17 grudnia) dzień przyniósł nasilenie strajku. Znów stanęła większość …

Dał im przykład Macron…

Pięcioletnia kadencja prezydenta Republiki zakończy się w 2022 r. Oczywiście Emmanuel Macron najprawdopodobniej wystartuje w wyścigu o reelekcję, jednak w przypadku niepowodzenia 45-letniemu wówczas prezydenckiemu emerytowi będzie przysługiwało uposażenie w wysokości 6220 euro miesięcznie brutto (5,2 tys euro netto).

To z pobierania tego uposażenia zrezygnuje w przyszłości Emmanuel Macron. To symboliczny gest, ponieważ następuje w środku sporu o najważniejszą być może z reform kadencji prezydenta – próby uporządkowania francuskiego systemu emerytalnego. Główną ideą projektu jest objęcie Francuzów jednolitym systemem, likwidując istniejące 42 plany dla poszczególnych grup zawodowych.

Francja: Rząd przedstawił plan reformy emerytalnej

Francuski premier przedstawił założenia reformy emerytalnej. Mimo ustępstw wymuszonych strajkami, związki zawodowe nadal krytykują działania rządu.

 

 

Po wielu dniach oczekiwania premier Édouard Philippe zaprezentował w środę (12 grudnia) założenia reformy emerytalnej, być może najważniejszego projektu w trakcie pięcioletniej kadencji prezydenta Emmanuela …

Solidarny z Francuzami

Prezydent Francji pobiera uposażenie na podstawie ustawy pochodzącej z IV Republiki (1946-1958) z 3 kwietnia 1955 r. Określa ona wysokość wynagrodzenia głowy państwa na poziomie członka Rady Stanu (najwyższego organu sądownictwa administracyjnego). Dziennik „Le Parisien” postanowił zapytać Pałac Elizejski czy zgodnie z nowym systemem, również świadczenie prezydenta zostanie włączone do nowego systemu emerytalnego.

W niedzielę (22 grudnia) gazeta otrzymała pozytywną odpowiedź, oznaczającą zakończenie prezydenckiego przywileju oraz – jak komentują francuskie media – okazanie gestu solidarności wobec przedstawicieli pozostałych grup zawodowych. Niektóre z 42 planów emerytalnych we Francji zakładają możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę w wieku 52 lat. Mimo że ustawa z 1955 r. dotyczy de facto jednej osoby, może być traktowana jako kolejny z przywilejów, które należałoby zlikwidować.

Francja nakłada wysoką grzywnę na Google'a

Urząd ds. konkurencji zdecydował o ukaraniu Google’a grzywną w wysokości 150 mln euro. Powodem jest naruszenie przepisów dotyczących zachowania konkurencyjności oraz niejasne zasady stosowane w ramach platformy Google Ads.

 

 

„Niejasne i trudne do zrozumienia zasady” stosowane w ramach platformy Google Ads …

Macron demagog

Nowy system ma zmienić sposób naliczania składek emerytalnych z dotychczasowego rozliczenia kwartalnego na punktowy, który brałby pod uwagę każdą przepracowaną godzinę. Rząd chciałby, by w przypadku każdej z grup zawodowych to organizacje pracownicze i związki zawodowe ustalały wartość punktową wspólnie z parlamentem. Reforma obejmie wszystkich urodzonych po 1 stycznia 1975 r. Prezydent Francji obchodził 21 grudnia swoje 42. urodziny.

Według Pałacu Elizejskiego decyzja Macrona ma stanowić dobry przykład, ale opozycja nie zostawia na głowie państwa suchej nitki. W wywiadzie dla stacji BFMTV lider Francji Nieujarzmionej (LFI) Jean-Luc Mélenchon i kandydat na prezydenta w 2017 r. powiedział, że „postawa Macrona to klasyczny przykład demagogii”. „Zwykli Francuzi nie mogą sobie pozwolić na odrzucenie takich pieniędzy (…). Tylko bardzo bogatych stać na tego typu deklarację”. „Macron może obejść się bez 6 tys. euro, ale większość ludzi nie może sobie na to pozwolić” – dodał polityk.

Decyzję prezydenta pochwalił za to sekretarz generalny Partii Socjalistycznej Olivier Faure, dodając jednocześnie, że „niedopuszczalne jest uzależnianie wieku emerytalnego Francuzów od wydłużenia okresu składkowego”. Decyzja Macrona oznacza, że on oraz jego następcy będą objęci system punktowym – o ile rząd przeprowadzi reformę. Ponadto Macron zrezygnował z zasiadania w Radzie Konstytucyjnej (jej członkowie pobierają miesięcznie 13,5 tys. euro).

Francja: Hulajnogi elektryczne objęte kodeksem drogowym

Na ulicach francuskich miast bardzo szybko przybywa elektrycznych hulajnóg. Ale przybywa także kolizji i wypadków z udziałem osób, które korzystają z tego środka transportu. E-hulajnogi wpisano więc do kodeksu drogowego. Mandaty za łamanie przepisów mogą wynieść nawet… 3 tys. euro.

 

Nie …

Kontynuacja protestu

Z opublikowanego w niedzielę (22 grudnia) sondażu IFOP dla „Le Journal de Dimanche” wynika, że 31 proc. badanych popiera strajk przeciwko zmianom w systemie emerytalnym. To minimalny spadek w porównaniu z ubiegłym tygodniem (34 proc.) i o 5 pproc. mniej w porównaniu do badania z 3 i 4 grudnia przeprowadzonego przez tę samą pracownię. Z niedzielnego badania wynika, że kolejne 20 proc. Francuzów „sympatyzuje” z postulatami strajkujących.

Tymczasem w poniedziałek (23 grudnia) przypada 19. dzień mobilizacji przeciwko reformie. Francuzi nadal muszą liczyć się z utrudnieniami w kursowaniu pociągów, autobusów czy metra. Szacuje się, że w szczycie podróży przedświątecznych w całej Francji kursować będzie tylko połowa ze wszystkich składów. Dodatkowo poważne utrudnienia nadal występują w paryskim metrze, a 6 linii jest całkowicie wyłączonych. Związkowcy nie przystali na propozycję rządu dotyczącą zawieszenia strajku na czas świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Utrudnienia wystąpią także w ciągu najbliższych dni.

Francja strajkuje

W czwartek (5 grudnia) od dawna zapowiadany strajk we Francji. Przyczyną protestów różnych grup zawodowych jest sprzeciw wobec reformy emerytalnej ekipy Emmanuela Macrona.

 

 

Rok po wybuchu protestów „żółtych kamizelek” przeciwko zapowiedzi prezydenckiej administracji odnośnie podwyżki akcyzy na paliwa, w czwartek …