Emerytury: 67 to za dużo?

Podpisy zebrane przez przeciwników podwyższenia wieku emerytalnego w Chorwacji/ źródło twitter

Chorwaci (przynajmniej) na razie unikną dłuższej pracy. Francuzi opowiadają się przeciwko zmianom w systemie emerytalnym, a niemieccy emeryci są zagrożeni ubóstwem. To informacje z kilku ostatnich dni w kluczowej dla UE kwestii, jaką jest konstrukcja systemu emerytalnego.

 

 

Presja ma sens, o czym przekonuje raz jeszcze przykład mobilizacji Chorwatów przeciwko planom rządu. Niemal 750 tys. podpisów skutecznie powstrzymało zamiary premiera Andreja Plenkovica odnośnie podwyższenia wieku emerytalnego. Za bałkańskim przykładem podążają, w tradycyjny dla siebie sposób, Francuzi manifestując na ulicach przeciwko zmianom szykowanym przez Emmanuela Macrona. Siła protestów jest jednak najwyraźniej zbyt mała, gdyż premier Édouard Philippe zapowiada kontynuację prac. Tymczasem w sąsiednich Niemczech, przed emerytami majaczy widmo ubóstwa – wynika z analizy przeprowadzonej przez Instytut Badań Gospodarczych (DIW).

KE i WHO łączą siły przeciwko chorobom zakaźnym

Komisja Europejska oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podejmą wspólne działania „mające na celu powstrzymanie postępu chorób zakaźnych, takich jak odra”. W Brukseli odbywa się dziś I Światowy Szczyt Szczepień.
 

 

Od 2016 r. w Europie zmarły 84 osoby na odrę. To więcej …

Wzrost PKB i nie tylko

System emerytalny to wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się wszystkie rządy w Unii Europejskiej. Zmiany w strukturze społecznej związane ze starzeniem się ludności wymagają podjęcia działań. Co państwo to inna recepta. Rząd Beaty Szydło cofnął zmiany przedsięwzięte przez Donalda Tuska przywracając granicę 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn.

W przeciwnym kierunku zamierzał podążyć premier Chorwacji, jednak prawie 750 tys. podpisów w 4 mln kraju skutecznie powstrzymały Andreja Plenkovica od wydłużenia wieku emerytalnego. Komisja Europejska optuje za dłuższym wiekiem emerytalnym, m. in. z powodu stabilności systemu oraz wysokości przyszłych świadczeń. Unijna egzekutywa użyła identycznych argumentów w czerwcowej, dorocznej rekomendacji dla Warszawy w kwestiach polityki gospodarczej.

Eurostat: Gdzie umiera najwięcej osób w wypadkach drogowych?

Podczas niedawno zakończonego długiego weekendu na polskich drogach zginęło 31 osób. Z policyjnych statystyk wynika, że trwa właśnie najgorszy rok pod względem liczby ofiar śmiertelnych na drogach. Wedle innych danych to Polacy są coraz częściej sprawcami wypadków w Europie.
 

 

Europejski Urząd …

„67 to za dużo”

Pod takim hasłem chorwackie związki zawodowe mobilizowały przyszłych i obecnych emerytów przeciwko planowanej przez rząd chadeckiej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) w sprawie podwyższenia wieku emerytalnego z obecnych 65 do 67 lat. W przyszłym roku w Chorwacji odbędą się wybory parlamentarne, dlatego gabinet Plenkovica nie mógł pozwolić sobie na konfrontacje ze społeczeństwem, jeśli realnie myśli o ponownym zwycięstwie.

Dlatego szef rządu zapowiedział w ubiegłym tygodniu wysunięcie kompromisowych propozycji „uwzględniających wolę obywateli”. Wedle wstępnych informacji w grę wchodzą poprawki zgłoszone do Kodeksu Ubezpieczenia Emerytalnego. Dodatkowo, chcący pracować dłużej, mają mieć taką możliwość po ukończeniu 65 lat, jeśli tylko wyrażą na to zgodę. Ostatnia propozycja brzmi znajomo.

Czy ulgi podatkowe skłonią Portugalczyków do powrotu do kraju?

Władze Portugalii zainicjowały nowy program dla obywateli, który ma na celu zachęcenie ich do powrotu do kraju. Ma to związek ze znacznym spadkiem liczby ludności, który negatywnie wpływa na gospodarkę. Portugalscy pracodawcy w dalszym ciągu uskarżają się na brak siły …

„42 to za dużo”

We Francji szykuje się kolejna gorąca jesień i zima? Tak, jeśli rząd z całą mocą będzie forsował zmiany w systemie emerytalnym. Od kilku dni trwają nad Sekwaną protesty przeciwko propozycji zmian wysuniętych przez rząd Emmanuela Macrona. Protestowano przed tygodniem, w ubiegłą sobotę (kumulacja z powrotem „żółtych kamizelek”). Na jutro do Paryża na demonstrację wzywa jedna z większych krajowych centrali związkowych: Powszechna Konfederacja Pracy (CGT).

Skąd bierze się cały szum? Obecnie system emerytalny we Francji jest niezwykle urozmaicony. Składa się z 42 odrębnych systemów, przewidujących przywileje dla wybranych grup zawodowych. Zamiarem prezydenta jest uproszczenie gąszczu przepisów i likwidacja przywilejów, tak by było „sprawiedliwiej” i „klarowniej”. Premier Édouard Philippe zapowiedział w ubiegły czwartek wsłuchanie się w opinię społeczną, zapewniając jednocześnie o dalszych planach przeprowadzenia reformy emerytalnej. Obecnie wiek emerytalny we Francji wynosi 62 lata, ale istnieje możliwość uzyskania wcześniejszego świadczenia już w wieku 55 lat. W 67 mln Francji jedna czwarta populacji to emeryci.

Francja podejmuje walkę z przemocą wobec kobiet

Rząd zainaugurował wczoraj działania mające przyczynić się do zahamowania rosnącej liczby ofiar przemocy domowej oraz przestępstw popełnianych na tle seksualnym. We Francji od początku roku z rąk byłych lub obecnych partnerów śmierć poniosło ponad 100 kobiet.
 

 

Rząd Francji rozpoczyna konsultacje ze …

„21,6 proc. to za dużo”

Obecnie wiek emerytalny w Niemczech wynosi 65 lat i ma być stopniowo – zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej – zwiększany do 67 roku życia. Niemcy obecnie głowią się nad innym ważkim problemem, mianowicie ubóstwa wśród osób starszych. Według analiz Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW) w najbliższych 20 latach wzrośnie ryzyko biedy na emeryturze. Zwłaszcza trwale bezrobotnych, samotnych oraz o niskich kwalifikacjach zawodowych, wykonujących nisko płatne prace.

Z badań DIW wynika, że proc. zagrożonych biedą zwiększy się z obecnych 16,8 proc. do 21,6 proc. Umowa koalicyjna między chadekami (CDU) oraz socjaldemokratami (SPD) przewiduje wprowadzenie emerytury podstawowej. Wciąż trwają dyskusje między partiami odnośnie szczegółów projektu. Tymczasem analiza DIW wskazuje, że wpływ świadczenia podstawowego nie wpłynie znacząco na poprawę sytuacji osób najgorzej sytuowanych (ryzyko biedy w 2039 niższe raptem o 0,4 proc. od obecnie przewidywanego). Przyczyną jest zbyt mało lat składkowych wśród osób otrzymujących najniższe świadczenie.

Austria: Miesiąc urlopu ojcowskiego

Austria wprowadza prospołeczne zmiany w systemie urlopów ojcowskich. Od wczoraj każdy z mężczyzn może skorzystać z urlopu przez 1 miesiąc. Dodatkowo każdy zatrudniony może wystąpić o wypłacenie jednorazowego świadczenia wynoszącego 700 euro.
 

 

W kwietniu Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która wprowadzi dwumiesięczne …