W Karolinie Południowej chcą kary śmierci przez rozstrzelanie. Najwięcej egzekucji wciąż na Bliskim Wschodzie

egzekucja-kara-smierci-egipt-usa-stany-zjednoczone-arabia-saudyjska-iran-irak-donald-trump-karolina-poludniowa

Iran, Egipt, Irak i Arabia Saudyjska odpowiadały za 88 proc. wszystkich znanych egzekucji w ubiegłym roku / fot. via Flickr [Maikel Goossens]

W Karolinie Południowej przyjęto ustawę zezwalającą na wykonywanie egzekucji poprzez rozstrzelanie w przypadku braku trucizny podawanej w zastrzyku. Tym sposobem stała się czwartym stanem, w którym wykonuje się karę śmierci w ten sposób. Do tej pory było to możliwe w Oklahomie, Missisipi i Utah.

 

 

Od 2009 r. Stany Zjednoczone mają problem z pozyskiwaniem trucizny, odkąd europejskie firmy farmaceutyczne przestały ją dostarczać. Obecnie skazani na karę śmierci mogą wybrać czy umrą przez śmiertelny zastrzyk, czy krzesło elektryczne. W ramach nowych przepisów w Karolinie Południowej będą mogli wybierać jedynie pomiędzy krzesłem elektrycznym i rozstrzelaniem, chyba że trucizna będzie dostępna.

Ustawa zatwierdzona została przez stanowy parlament większością głosów 66 do 43. Zostanie przekazana do Senatu, a następnie do gubernatora Henry’ego McMastera, który obiecał, że podpisze dokument.

Koronawirus: Bogaci zyskują na pandemii, a ubodzy biednieją. Coraz więcej osób żyje w skrajnym ubóstwie

Majątek 10 najbogatszych ludzi świata w trakcie pandemii powiększył się o 540 mld dolarów.

Kary śmierci na świecie

Jak podaje Amnesty International w najnowszym raporcie, od 12 lat USA pozostaje jedynym krajem w regionie, gdzie wykonuje się egzekucje. W 2020 r. wykonano ich 17, rok wcześniej – 22. Liczba wydanych w tym kraju wyroków śmierci (18) spadła o prawie połowę w porównaniu z rokiem 2019 (35).

Stany Zjednoczone były jedynym państwem obu Ameryk, który przeprowadził egzekucję w 2020 r. Jak podają twórcy raportu, w lipcu administracja Donalda Trumpa przeprowadziła pierwszą od 17 lat egzekucję federalną, a w pięciu stanach skazano na śmierć łącznie siedem osób.

Jak wynika z danych AI, pod koniec 2020 r., 108 krajów zlikwidowało w swoim prawie karę śmierci za wszystkie przestępstwa, a 144 kraje zniosły karę śmierci w prawie lub praktyce. W Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku ułaskawiono 6 więźniów, podobnie jak w Zambii (6), Chinach (1), Kamerunie (3), Singapurze (1) i Tajwanie (1).

ONZ: Miliony kobiet na świecie nie decydują o własnym ciele. "Ich życie zarządzane jest przez innych"

Wiele kobiet i dziewcząt nie wie, że ma prawo odmówić współżycia seksualnego. Zaledwie 56 proc. państw wspiera edukację seksualną.

4 kraje odpowiadają za 88 proc. wszystkich egzekucji na świecie

W 2020 r. odnotowano wydanie 1477 wyroków śmierci w 54 krajach, co oznacza spadek o 36 proc. w stosunku do 2307 wyroków zasądzonych w 2019 r.

Iran, Egipt, Irak i Arabia Saudyjska odpowiadały za 88 proc. wszystkich znanych egzekucji w ubiegłym roku, nie uwzględniając Chin. Kraj ten uznaje całkowitą liczbę przeprowadzonych kar śmierci za tajemnicę państwową, dlatego Pekin nie został uwzględniony w sprawozdaniu. Jak podkreślają twórcy raportu, szacuje się jednak, że Chiny wykonują tysiące egzekucji rocznie.

Liczba kar śmierci zarejestrowanych w Arabii Saudyjskiej spadła o 85 proc. z 184 w 2019 r. do 27 w 2020 r. W Iraku zmniejszyła się o ponad połowę – ze 100 w 2019 r. do 45 w 2020 r. Nie odnotowano żadnych egzekucji w Bahrajnie, Białorusi, Japonii, Pakistanie, Singapurze i Sudanie, w których przeprowadzano je rok wcześniej.

W Indonezji liczba odnotowanych wyroków śmierci wzrosła o 46 proc. w porównaniu z 2019 r. Natomiast liczba kar śmierci w Egipcie potroiła się. Zaledwie kilka dni temu dokonano kolejnej egzekucji na chrześcijańskim mnichu skazanym za zabicie opata swojego klasztoru. W wyniku procesu Wael Saad (Isaiah al-Makari) poddany został karze śmierci.

“Wzywamy przywódców we wszystkich państwach, które jeszcze nie zniosły tej kary, by rok 2021 był czasem, w którym na dobre położą kres zabójstwom usankcjonowanym przez państwo. Będziemy kontynuować naszą kampanię, dopóki kara śmierci nie zostanie zniesiona wszędzie, raz na zawsze”, dodają twórcy raportu.

Dzieci-żołnierze: Jak osądzić ofiarę, która została sprawcą?

Nawet 300 tys. dzieci na świecie może brać udział w walkach zbrojnych.