Dziś referendum aborcyjne w Irlandii

Zwolennicy liberalizacji prawa do aborcji w Irlandii, źródło Flickr

Zwolennicy liberalizacji prawa do aborcji w Irlandii, źródło Flickr

Irlandczycy głosują dziś (25 maja) w referendum aborcyjnym, które może się okazać przełomowe dla kraju, który jeszcze nie tak dawno był jednym z najbardziej konserwatywnych pod względem światopoglądowym w Europie. 

 

Jak podają sondaże, niewiele dzieli już Irlandczyków od zniesienia jednego z najbardziej restrykcyjnych praw aborcyjnych. Sam premier Leo Varadkar przyznał, że „takie referendum zdarza się raz na pokolenie”.

Głosujący są pytani czy są za zniesieniem niemal całkowitego zakaz aborcji, który widnieje w konstytucji. Szacuje się, że rocznie ponad 3 tys. Irlandek wyjeżdża do Wielkiej Brytanii, by wykonać zabieg aborcji, za który w ich kraju grozi nawet 14 lat więzienia.

Lokale wyborcze są dziś otwarte od 7 do 22 czasu lokalnego. O 23 poznamy wstępne wyniki exit poll. Natomiast oficjalnych wyników możemy się spodziewać jutro wczesnym popołudniem.

Według ostatniego sondażu, 56 proc. Irlandczyków jest za zniesieniem restrykcyjnego prawa, 27 proc. przeciw, a 14 proc. jeszcze nie zdecydowało.

Irlandia: Referendum nt. aborcji odbędzie się 25 maja

Irlandzki rząd oficjalnie potwierdził, że referendum na temat zmian w przepisach dotyczących dopuszczalności przerywania ciąży odbędzie się 25 maja. Chodzi o ewentualne usunięcie ósmej poprawki do konstytucji, która zrównała prawa płodu i matki.
 
W Irlandii aborcja dopuszczalna jest tylko w jednym przypadku …