We wtorek komisja zapowiedziała, jak za pomocą programów pomocowych zamierza doprowadzić do szybkiego rozrostu sieci internetowej na obszarach wiejskich, apelując do państw członkowskich UE o podjęcie takich samych starań. Szeroki dostęp do Internetu może zmniejszyć izolację gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw na obszarach wiejskich, przy czym dotyczy to zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), czyniąc je bardziej konkurencyjnymi dzięki otwarciu dostępu do rynków międzynarodowych i umożliwieniu przyspieszenia i usprawnienia prowadzonej przez nie działalności.
Tymczasem Parlament Europejski i Rada obradują nad wnioskiem komisji, przewidującym udostępnienie kolejnego miliarda euro za pośrednictwem działań ujętych w europejskim planie naprawy gospodarczej, co miałoby posłużyć szerszemu rozpowszechnieniu szerokopasmowego dostępu do Internetu we wszystkich zakątkach Europy.
Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Mariann Fischer Boel stwierdziła: „Mamy już XXI wiek. Niejeden powiedziałby, że bez technologii informacyjno-telekomunikacyjnych po prostu nie dalibyśmy sobie rady – co bez wątpienia jest już faktem w środowisku pracy, a może nawet w domu. W imię czego obszary wiejskie miałyby się godzić z nierównym dostępem do tego narzędzia?” Według Boel jeśli poważnie myślimy o wzbogaceniu i uaktywnieniu obszarów wiejskich, musimy zadbać o to, by wszyscy korzystali w pełni z owoców najnowszych technologii.
„Nie spoczniemy, dopóki technologie internetowe nie trafią do wszystkich obywateli Europy. Technologie internetowe stoją za połową wzrostu wydajności produkcji w UE, a żadne z państw Unii nie może dopuścić do tego, by jego obszary wiejskie zaniedbywały swój potencjał, tym bardziej w obliczu obecnego kryzysu” – dodaje Viviane Reding, komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. Jej zdaniem szerokopasmowy Internet jest nieodzownym narzędziem dla przedsiębiorstw (zwłaszcza małych i średnich) działających na obszarach wiejskich, których sukces jest często uzależniony od szerokopasmowej łączności z całą gospodarką. „Apeluję do Rady o wspomożenie naszych wysiłków, by nie zawieść oczekiwań tych przedsiębiorstw, dając jednocześnie czytelny znak naszego poparcia dla idei szerokopasmowego Internetu dla każdego Europejczyka”, stwierdziła Reding.
O ile dostępem do szerokopasmowego Internetu może się pochwalić średnio 93 proc. Europejczyków, ogólny wskaźnik dostępności na obszarach wiejskich nie przekracza 70 proc., a w niektórych państwach (takich jak Grecja, Polska, Słowacja, Bułgaria i Rumunia) szerokopasmowe sieci internetowe obejmują nie więcej niż 50 proc. ludności obszarów wiejskich. Na polskiej wsi dostęp do szybkiego Internetu ma zaledwie 43 proc. gospodarstw domowych.
W przyjętym we wtorek komunikacie komisja wymienia korzyści, jakie przyniesie poprawa dostępu do takich nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych jak Internet na obszarach wiejskich z punktu widzenia przedsiębiorstw i zwykłych mieszkańców obszarów wiejskich – na przykład gospodarstw wiejskich i wytwórców żywności.
Przykładowo w Szwecji już 80 proc. gospodarstw rolnych ma dostęp do Internetu, a co trzecie korzysta z niego codziennie (jedna trzecia gospodarstw korzysta z Internetu składając wnioski o dofinansowanie ze środków UE). W innych regionach – takich jak włoska Toskania czy Węgry – z Internetu korzysta natomiast zaledwie co czwarty rolnik, co z pewnością nie ułatwia im planowania produkcji, oferowania swoich produktów na rynku, dostępu do informacji o cenach na rynkach międzynarodowych, sprawdzania prognoz pogody czy zawierania umów o współpracy z innymi podmiotami na rynku. Nie tylko rolnicy zostają w tyle: w skali całej Europy jedynie 22,5 proc. mieszkańców obszarów wiejskich (wobec 32,9 proc. mieszkańców miast) korzysta z usług e-administracji umożliwiających np składanie deklaracji podatkowych drogą elektroniczną.
Dlatego też komisja apeluje do państw członkowskich i regionów (w tym władz lokalnych) o rozważenie przystosowania swoich planów rozwoju obszarów wiejskich, z odpowiednim uwypukleniem znaczenia technologii informacyjno-komunikacyjnych i łączności internetowej, w szczególności przed dokonaniem przeglądu śródokresowego, jaki czeka te programy w 2010 r.
Unia zamierza uporać się z różnicami w dostępie do łączy szerokopasmowych pomiędzy obszarami wiejskimi i miejskimi za pomocą polityki rozwoju obszarów wiejskich, będącej elementem wspólnej polityki rolnej. Państwa członkowskie i regiony mogą korzystać z inwestycji ze środków UE, przeznaczając je na unowocześnianie gospodarstw rolnych z pomocą najnowszych technologii, szkoleń i programów ochrony środowiska, ułatwiając zakładanie nowych przedsiębiorstw i doprowadzając podstawowe usługi do mieszkańców terenów wiejskich.
Poza tym dalsze nakłady rzędu 15 mln euro są przeznaczane na priorytety związane z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi w ramach polityki spójności UE na lata 2007-2013, np. na świadczone drogą elektroniczną usługi publiczne oraz infrastrukturę internetową. Część z tych środków zawędruje na obszary wiejskie.
Zgodnie z konkluzjami grudniowego szczytu Rady z ubiegłego roku, 28 stycznia 2009 r. Komisja wystąpiła z wnioskiem o przeznaczenie dodatkowej puli wartości 1 mld euro na inwestycje w infrastrukturę szerokopasmową w ramach działań zmierzających do ogarnięcia zasięgiem internetu szerokopasmowego 100 proc. Europejczyków. (tmw)