Czy ulgi podatkowe skłonią Portugalczyków do powrotu do kraju?

Portugalia, źródło: Flickr, fot. Marco Verch

Portugalia, źródło: Flickr, fot. Marco Verch

Władze Portugalii zainicjowały nowy program dla obywateli, który ma na celu zachęcenie ich do powrotu do kraju. Ma to związek ze znacznym spadkiem liczby ludności, który negatywnie wpływa na gospodarkę. Portugalscy pracodawcy w dalszym ciągu uskarżają się na brak siły roboczej.

 

 

W Portugalii funkcjonuje już system tzw. złotych wiz, który przyznaje prawo pobytu inwestorom i oferuje ulgi podatkowe dla wysoko wykwalifikowanych migrantów. Nowa inicjatywa uruchomiona 22 lipca ma skłonić emigrantów do powrotu bez względu na ich zarobki czy kwalifikacje.

Portugalia chce ściągnąć z powrotem emigrantów

Socjalistyczny rząd Portugalii zapowiedział wprowadzenie programu specjalnych ulg podatkowych dla osób, które opuściły kraj w chwili wybuchu kryzysu finansowego, a teraz zdecydują się wrócić. Takie osoby mogą również otrzymać zwrot części kosztów podróży powrotnej, a także dopłatę do wynajmowania mieszkania.
 
Nowe …

Ulgi jako zachęta do powrotu

Najnowszy program o nazwie Regressar (port. powrót) jest skierowany do obywateli, którzy przebywają poza granicami państwa przez co najmniej trzy lata i rozważają powrót do Portugalii między 2019 r. a 2020 r. Rządzący obiecują powracającym osobom 50 proc. zniżkę od podatku dochodowego przez pierwszych pięć lat.

Obywatele, którzy zdecydują się podjąć pracę w Portugalii otrzymają pomoc w pokryciu kosztów podróży, przeniesienia dobytku i ponownej rejestracji kwalifikacji zawodowych w wysokości do 6,5 tys. euro. Rząd zaleca, aby osoby poszukujące zatrudnienia w Portugalii w trakcie przebywania za granicą zarejestrowały się do portugalskiego urzędu pracy.

Północ i Południe wspólnie na rzecz wyzwań klimatycznych i migracyjnych

„Współpraca krajów globalnej Północy i Południa w rozwiązywaniu problemów rozwoju, zmian klimatycznych i migracji” – to tytuł konferencji zorganizowanej 29.05.2019 r. przez Minority Rights Group International, Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (ang. Center for Advanced Studies of Population and …

Zwiększyć atrakcyjność, pobudzić demografię

Według władz głównym celem strategicznego programu „jest podniesienie atrakcyjności kraju dla pracowników” przy jednoczesnym wsparciu portugalskich przedsiębiorstw poprzez „wyeliminowanie wymogów rekrutacyjnych i wdrożenie nowych ulg obniżających koszty powrotu pracowników”.

Zdaniem Jose Luisa Carneiro, sekretarza stanu wspólnot portugalskich za granicą, inicjatywa ma pomóc w przywróceniu równowagi demograficznej kraju, którą zachwiał „wieloletni kryzys”. Carneiro podkreśla, że Regressar został przygotowany z myślą o młodych, wykształconych Portugalczykach, którzy opuścili kraj kilka lat temu w poszukiwaniu pracy i lepszych zarobków.

Strumień pieniędzy od polskich emigrantów nadal płynie

Ponad 16,3 mld zł przesłali do Polski w 2017 roku emigranci. Najwięcej pieniędzy płynie do Polski od lat z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Holandii. Niektórzy pomagają rodzinie, kolejni spłacają pozostawione w kraju zobowiązania, a jeszcze inni gromadzą środki na kontach …

Na ratunek gospodarce

Jorge Bravo, profesor ekonomii na Uniwersytecie Nova w Lizbonie stwierdził, że „program nie wpisuje się w politykę migracyjną kraju”. Zwraca uwagę na ekonomiczny wymiar inicjatywy, dzięki której „rząd chce przyciągnąć jak najwięcej kompetentnych osób, aby wypełnić luki w portugalskiej gospodarce”.

Niedobór pracowników jest najbardziej odczuwalny w branży turystycznej i hotelarskiej. Jose Theotoio, dyrektor generalny grupy hotelowej Pestana, największego operatora hotelowego w Portugalii przyznał, że „brak specjalistów na rynku pracy budzi duży niepokój i będzie miał silny wpływ na przyszłość krajowej gospodarki”. Uważa, że niezbędne jest wprowadzenie istotnych reform „w polityce przyjmowania zagranicznych pracowników”.

Spadek liczby siły roboczej w Portugalii ma związek z poprawą poziomu nauczania i stanowi coraz większe wyzwanie, na co zwrócił uwagę prezes sieci hotoli Altis i szef Portugalskiego Stowarzyszenia Hoteli, który zrzesza około 600 firm – Raul Martins. „Naturalną konsekwencją wzrostu przeciętnego wykształcenia Portugalczyków jest brak pracowników w obsłudze hotelowej czy kelnerów” – oznajmił.

Portugalia, czyli o wymieraniu turystycznego eldorado

Ostatnie dni w Portugalii upływają pod znakiem protestów budżetówki oraz kryzysu rządowego. Jednak Portugalczyków, równie co sprawy bieżące, martwi fatalny stan gospodarki oraz niepokojące prognozy demograficzne.
 

Mniejszościowy rząd António Costy to jeden z nielicznych przykładów w UE – poza Hiszpanią, Rumunią, …

Portugalia jest trzecim najbardziej zadłużonym państwem w strefie euro i wyprzedzają ją tylko Grecja i Włochy. Specjaliści zaznaczają, że aby utrzymać wzrost gospodarczy Lizbona potrzebuje więcej rąk do pracy.

Niewystarczający okazuje się fakt, że liczba imigrantów przybywających do kraju wyniosła w 2018 r. ponad 480 tys. osób, co stanowi najwyższy poziom od 1976 r. Tak znaczny wzrost nie rekompensuje spadku ogólnej liczby ludności, która zaczęła maleć w 2010 r., a w 2018 r. osiągnęła 10,3 mln. Według prognoz populacja kraju spadnie do 7,9 mln w 2080 r.

Wyzwaniem dla portugalskiej gospodarki jest także starzejące się społeczeństwo. W 2017 r. mediana wieku w Portugalii wyniosła 44,8 lat, co plasuje kraj w czołówce państw europejskich.

Dług ekologiczny – ludzkość nie daje Ziemi szans  

Dług ekologiczny ludzkości wciąż rośnie: w tym roku już wczoraj zostały wyczerpane zasoby naturalne Ziemi, z których bez szkody dla planety mogliśmy korzystać – poinformowała organizacja Global Footprint Network ogłaszając tegoroczny dzień długu ekologicznego.

Ulgi dla najbogatszych

Portugalia, do której w 2018 r. przybyła rekordowa liczba ponad 21 mln turystów, od lat dba o swój wizerunek. Około 30 tys. osób, zwabionych ulgami podatkowymi, podjęło decyzję o przeprowadzce nad Atlantyk. System zezwala na płacenie zaledwie 20 proc. podatku dochodowego w ciągu 10 lat a niektórych emerytów całkowicie zwalnia z obowiązku podatkowego.

Rozczarowane działaniami rządu społeczeństwo otwarcie krytykowało rządzących za preferencje podatkowe dla bogaczy.

W tym kontekście zabrał głos Miguel Cabrita, sekretarz stanu ds. zatrudnienia, który oświadczył, że najnowszy program jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na pracowników, ale „nie można zapominać o  sprawiedliwości i równym traktowaniu obywateli”.

Skąd pochodzą nowi obywatele Unii Europejskiej?

Unijne biuro statystyczne Eurostat opublikowało dane dotyczące osób, które w 2017 roku uzyskały obywatelstwo Unii Europejskiej. W 28 państwach Wspólnoty nadano ponad 825 tys. obywatelstw – głównie osobom pochodzenia marokańskiego (68 tys.), albańskiego (59 tys.) i hinduskiego (32 tys.).
 

Najwięcej Marokańczyków, …

Coraz więcej Portugalczyków na stałe w Wielkiej Brytanii

Podczas gdy rząd Portugalii stara się zachęcić obywateli do powrotu do kraju, najnowsze statystyki z Wielkiej Brytanii wykazały, że liczba Portugalczyków, którzy złożyli wniosek o rezydenturę od momentu ogłoszenia brexitu „znacznie wzrosła”.

Między sierpniem 2018 r. a marcem 2019 r. ponad 18 tys. obywateli Portugalii aplikowało o status rezydenta na Wyspach Brytyjskich. „Jedynie Polacy, Rumunii i Węgrzy złożyli więcej wniosków” – wyznał Carneiro.

Tsipras: Portugalia, Hiszpania i Grecja to lewicowe "oazy na politycznej pustyni"

Socjalistyczne, zielone i lewicowe partie polityczne powinny uczyć się od rządów w południowej Europie i zjednoczyć się przeciwko rosnącemu prawicowemu antyeuropejskiemu populizmowi przed wyborami do Parlamentu Europejskiego – powiedział grecki premier Alexis Tsipras.
 

Przemawiając w Atenach w poniedziałek (28 stycznia), Tsipras …

Problemy w przededniu wyborów

W odróżnieniu od innych państw europejskich to brak imigrantów, a nie ich obecność może stanowić jeden z głównych wątków w debacie publicznej przed wyborami zapowiedzianymi na 6 października 2019 r.

W Portugalii nie ma populistycznych ugrupowań, które nawoływałby do antyimigranckich działań. Przewiduje się, że walka o przewagę w portugalskim parlamencie rozegra się między Partią Socjaldemokratyczną a Partią Socjalistyczną.

Bułgaria: Papież apeluje o "otwarcie serc na migrantów"

Dziś kończy się trzydniowa wizyta papieża Franciszka w Bułgarii i Macedonii Północnej, w trakcie której papież spotkał się z przedstawicielami różnych wyznań oraz odwiedził obóz dla uchodźców na przedmieściach Sofii. Apelował do władz kraju i całego społeczeństwa, aby nie zamykali …