Koronawirus: Pierwszy kraj Unii Europejskiej z potwierdzonym milionem zakażeń SARS-COV-2

koronawirus, Unia Europejska, Hiszpania, COVID, SARS-CoV-2

Łącznie w Hiszpanii zanotowano już 1 005 295 zakażeń. / Foto via flickr [Comunidad de Madrid]

Hiszpania jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który przekroczył milion zakażeń koronawirusem.

 

Ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano 16 973 infekcje. Z szacunków hiszpańskich władz medycznych wynika, że łącznie w Hiszpanii kordonem sanitarnym objętych zostanie od czwartku około 7,5 mln mieszkańców

Najwięcej przypadków SARS-CoV-2 na świecie odnotowano dotąd w USA, Indiach, Brazylii i Rosji. Hiszpania jest szósta pod tym względem. Wyprzedza ją jeszcze nieznacznie Argentyna, która milion zakażeń odnotowała we wtorek.

Koronawirus w Hiszpanii

W środowym komunikacie hiszpański resort zdrowia podał, że poprzedniej doby potwierdzono 16 973 przypadki infekcji koronawirusem, co oznacza, że łącznie w Hiszpanii zanotowano już 1 005 295 zakażeń. Resort zdrowia poinformował także, że podczas ostatnich 24 godzin liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła w tym kraju o 156, do poziomu 34 366.

Zdaniem ekspertów rzeczywiste liczby zakażeń i zgonów są prawdopodobnie o wiele wyższe od podawanych ze względu m.in. na niedostateczną w ich opinii liczbę wykonywanych testów na obecność koronawirusa oraz infekcje bezobjawowe.

Hiszpania to pierwszy kraj Unii Europejskiej, który zanotował ponad milion zakażeń koronawirusem. Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore najwięcej przypadków na świecie odnotowano dotąd w USA (8 282 666), Indiach (7 651 107), Brazylii (5 273 954) i Rosji (1 438 219). Hiszpania jest szósta – wyprzedza ją jeszcze nieznacznie Argentyna (1 018 999), która milion zakażeń odnotowała we wtorek.

Innymi europejskimi krajami, które mają odnotowane ponad 400 tysięcy zakażeń są Francja (973 275), Wielka Brytania (765 507) i Włochy (449 648).

Kiedy Hiszpania otrzyma ponad 30 mln dawek szczepionki na koronawirusa?

Warunkiem tej transakcji jest spełnienie przez nowy produkt wszystkich norm bezpieczeństwa – zastrzegł hiszpański minister zdrowia.

Czerwona La Rioja

W związku z sytuacją epidemiczną w kraju władze wspólnoty autonomicznej La Rioja na północy Hiszpanii ogłosiły w środę po południu objęcie całego regionu kordonem sanitarnym z powodu dużej liczby nowych zakażeń koronawirusem. Zarządzenie zaczęło obowiązywać w nocy ze środy na czwartek.

W nocy w życie wejdzie zakaz wjazdu i wyjazdu z regionu bez uzasadnionej przyczyny – poinformował w oświadczeniu rząd wspólnoty autonomicznej La Rioja. Ograniczenie będzie obowiązywało przez 15 dni.

W La Rioja, gdzie mieszka blisko 400 tys. osób, kordonem sanitarnym nie zostaną objęte osoby udające się poza region do pracy, na zajęcia akademickie lub w celu opieki nad członkiem rodziny.

Koronawirus: Jaki plan ma Hiszpania na wyjście z kryzysu?

Ile nowych miejsc pracy planuje stworzyć rząd Hiszpanii?

Coraz więcej czerwonych stref

W czwartek kordonem sanitarnym zostanie objętych także ponad 1,1 mln mieszkańców regionu Aragonia, na północnym wschodzie Hiszpanii. Restrykcje w opuszczaniu miasta będą obowiązywać w głównym ośrodku regionu Saragossie, a także w miastach Huesca i Teruel.

Od środy rano kordonem sanitarnym objęta została Nawarra, na północy kraju, gdzie notowanych jest już ponad 1 tys. zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców.

Z szacunków hiszpańskich władz medycznych wynika, że łącznie w Hiszpanii kordonem sanitarnym objętych zostanie od czwartku około 7,5 mln mieszkańców blisko 50 gmin. Najwięcej z tych gmin znajduje się we wspólnotach autonomicznych Madrytu oraz Kastylii i Leonu.

W środę szefowa rządu wspólnoty autonomicznej Madrytu Isabel Diaz Ayuso ogłosiła, że wraz z dobiegającym końca w sobotę stanem alarmowym w stołecznej aglomeracji lokalne władze zamierzają wprowadzić nowe restrykcje. Jednym z planowanych obostrzeń jest godzina policyjna obowiązująca w godz. 22-6.