Co się stanie z brytyjskimi kolejami w przypadku brexitu?

Zdjęcie via unsplash.com @gotpie

Brexit brytyjskich kolei trwał dokładnie jeden dzień. Przez tyle czasu przedstawiciele stowarzyszenia RDG (Rail Delivery Group) utrzymywali, że od 1 stycznia 2020 r. opuszczą system Interrail, pozwalający za cenę jednego biletu podróżować po Unii Europejskiej. Powodem miał być rozwód Zjednoczonego Królestwa z Brukselą. Wczoraj informacja została zdementowana.

 

 

RDG (Rail Delivery Group) ogłosiło wczoraj, że cofnęło decyzję podjętą w środę dotyczącą opuszczenia europejskiego systemu Interrail – szczególnie popularnego wśród młodych ludzi. Decyzja ogłoszono w zaledwie dzień po tym, jak Brytyjczycy zapowiedzieli opuszczenie Wspólnotowego systemu z początkiem 2020 r. Oficjalną przyczyną miał być brexit, jednak wiadomo, że nie mniej ważnym powodem były nieporozumienia dotyczące udziału brytyjskich firm w programie biletu Eurail.

Brexit nawarzy piwa brytyjskim browarom?

Branża piwna w Wielkiej Brytanii przygotowuje się na nadchodzące zmiany dla piwowarów, pubów i… miłośników piwa. Potencjalny brexit bez umowy oznacza bowiem wielką niepewność dla eksportu, importu i produkcji złotego trunku. Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 31 października, ale …

Wyjaśnione nieporozumienia

System Interrail będzie w 2020 r. świętował pół wieku. Każdego roku korzysta z niego ponad 200 tys. osób, w tym ok. 2 tys. Polaków, którzy za cenę jednego biletu mogą podróżować pociągami po niemal całej Unii Europejskiej. Usługa jest szczególnie popularna wśród młodych ludzi. Środowa decyzja o wycofaniu się brytyjskich kolei z systemu wzbudziła wiele kontrowersji, a media społecznościowe RDG zalała fala negatywnych komentarzy.

Eksperci od kolejnictwa zwracali uwagę, że decyzja o opuszczeniu europejskiego systemu może odbić się negatywnie na turystyce kraju. Po jednodniowym zamieszaniu stronom udało się osiągnąć porozumienie. Brytyjczycy, którzy początkowo zamierzali zapewnić sobie uprzywilejowaną pozycję w ramach przewozów na terenie Zjednoczonego Królestwa dzięki usłudze BritRail Pass, wycofali się z pomysłu.

Włochy: Kolejny kryzys w rządzie? Tym razem chodzi o pociągi

W Rzymie znów głośno o kryzysie w koalicji rządowej, którą tworzą Ruch Pięciu Gwiazd (M5S) i Liga. Tym razem poważny spór wybuchł o budowę kolei dużych prędkości, jaka ma połączyć włoski Turyn i francuski Lyon. M5S jest zdecydowanie przeciwna kosztownej …

Pociągiem przez Europę

Karnety Interrail umożliwiają nabycie biletów na podróż kolejową w 31 państwach Europy, bez potrzeby zamartwiania się o dodatkowe koszty i lokalne systemy sprzedaży. Kraje objęte programem to państwa unijne (bez Cypru, Estonii, Litwy, Łotwy i Malty) oraz Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Szwajcaria i Turcja.

W 2016 r. Komisja Europejska zaproponowała, by młodzi Europejczycy otrzymali na 18 urodziny darmowy karnet Interrail. Inicjatywa miała przysłużyć się do zachęcenia młodych ludzi do podróżowania po kontynencie, a przez co – poznania Europy, jej kultur i mieszkańców. Początkowe plany – wycenione na 1,6 mld euro – zaoferowania biletu dla każdego wchodzącego w dorosłość obywatela UE zostały ostatecznie zmniejszone. Każdego roku do zdobycia jest kilkanaście tysięcy bezpłatnych karnetów.

Kolejne 14,5 tys. młodych ludzi pozna Europę dzięki DiscoverEU

Spośród prawie 80 tys. zgłoszeń wybrano ponad 14,5 tys. osiemnastolatków, którzy otrzymają bilety DiscoverEU. Uczestnicy będą mogli podróżować przez 30 dni w okresie od 15 kwietnia do 31 października 2019 r.
 

Druga runda inicjatywy Komisji Europejskiej DiscoverEU przyciągnęła zgłoszenia od prawie 80 …