Chiny odnotowują najwolniejszy wzrost populacji od dziesięcioleci

Chiny, populacja, depopulacja, Pekin, dzietność, ONZ,

W ubiegłym roku Chiny odnotowały 12 mln urodzeń w porównaniu z 14,65 mln w 2019 r. / fot. via Flickr [axelivarsson]

Populacja Chin wzrosła o 5,38 proc. do 1,41 mld w ciągu ostatniej dekady, wynika z zaprezentowanych dziś (11 maja) danych z oficjalnego spisu powszechnego z 2020 r. To najwolniejsze tempo przyrostu populacji od lat 50 XX. w.  

 

 

Prezentacja statystyk dotyczących populacji oznacza, że Pekin prawie osiągnął cel wyznaczony w 2016 r., by zwiększyć liczbę ludności do 1,42 mld do 2020 r. Dla porównania, przy okazji spisu powszechnego w 2010 r. wzrost populacji wyniósł 5,84 proc. do 1,35 mld osób.

Pięć lat temu władze złagodziły obowiązującą od dekad politykę planowania rodziny, określaną potocznie jako „polityka jednego dziecka”, i zezwolił wszystkim Chińczykom na posiadanie dwojga potomków.

Dane ze spisu powszechnego wykazują, że w ubiegłym roku współczynnik dzietności wynosił 1,3 dziecka na kobietę. Podobne wskaźniki notują Włochy czy Japonia, państwa zmagające się ze starzeniem się społeczeństwa.

Przedstawiciel państwowego urzędu statystycznego Ning Jizhe (National Bureau of Statistics) stwierdził na konferencji prasowej poświęconej prezentacji danych, że “biorąc pod uwagę trend rozwoju populacji w ostatnich latach, wzrost liczby ludności nadal będzie spowalniać w przyszłości”.

„Szacuje się, że całkowita populacja Chin w najbliższej przyszłości pozostanie na poziomie 1,4 mld”, dodał.

Koronawirus: Bogaci zyskują na pandemii, a ubodzy biednieją. Coraz więcej osób żyje w skrajnym ubóstwie

Majątek 10 najbogatszych ludzi świata w trakcie pandemii powiększył się o 540 mld dolarów.

Zmiana polityki dotyczącej dzietności

Władze w Pekinie zmieniły surowe zasady planowania rodziny w 2016 r., gdy współczynnik dzietności wynosił 1,8. Wówczas zastąpiono politykę „jednego dziecka”, umożliwiając rodzinom posiadanie dwójki potomstwa. Krok ten jednak nie przyniósł oczekiwanego znaczącego wzrostu populacji.

W ubiegłym roku Chiny odnotowały 12 mln urodzeń w porównaniu z 14,65 mln w 2019 r. Dane wykazały, że liczba osób w wieku od 15 do 59 r.ż. spadła o prawie 7 proc., podczas gdy wskaźnik obywateli powyżej 60 r.ż. wzrósł o ponad 5 proc. W skład przeciętnej rodziny wchodzi obecnie 2,62 osób w porównaniu z 3,10 dekadę temu.

Jednak w 2020 r. 17,95 proc. populacji miało 14 lub mniej lat, podczas gdy wskaźnik ten w 2010 r. wynosił 16,6 proc. Obywatele w wieku powyżej 65 r.ż. stanowili wówczas 13,5 proc. populacji. Dziesięć lat wcześniej – 8,87 proc.

Kobiety straciły w pandemii więcej dochodów niż mężczyźni

To kobiety częściej niż mężczyźni traciły pracę w trakcie pandemii COVID-19.

ONZ alarmuje

Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że liczba ludności żyjących w Chinach osiągnie swój szczyt w 2030 r., by następnie sukcesywnie zmniejszać się.

„Gwałtowny spadek liczby urodzeń jest rzeczą pewną”, dodał Huang Wenzheng, ekspert ds. demografii z pekińskiego think-tanku Center for China and Globalization.