Chiny zmieniają politykę rodzinną. Zezwolą na posiadanie trzeciego dziecka

chiny-dzieci-pekin-dzietnosc-xi-jinping-potomstwo-spis-powszechny, Azja

Chiny zezwolą na posiadanie trzeciego dziecka [Photo via Unsplash/Jerry Wang]

Pięć lat po tym, jak wycofano się z polityki jednego dziecka chiński rząd decyduje się na zrezygnowanie z limitu ograniczającego parom posiadanie jedynie dwójki potomstwa. Ma to związek z wynikami ostatniego spisu powszechnego. Wykazał on najniższą liczbę urodzeń od kilkudziesięciu lat. 

 

 

Chińska agencja informacyjna Xinhua informuje, że od teraz pary w Chinach będą mogły posiadać maksymalnie troje dzieci. Jak dotąd, rodzice w Chinach mogli najwyżej posiadać dwójkę potomstwa.

Decyzja miała zapaść dziś (31 maja) podczas posiedzenia Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin pod przewodnictwem prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Chiny krytykują sankcje UE ws. Ujgurów. "W prowincji Sinciang nie dochodzi do ludobójstwa"

Minister spraw zagranicznych Chin skrytykował oskarżenia Zachodu o dopuszczanie się przez Pekin ludobójstwa wobec Ujgurów.

Spada dzietność, rośnie populacja osób w wieku poprodukcyjnym

Za powód zmiany polityki prorodzinnej uznaje się wyniki spisu powszechnego, które zaprezentowano w pierwszej połowie maja b.r. Informowały one o tym, że populacja Chin wzrosła o 5,38 proc. w ciągu ostatniej dekady, ale to najwolniejsze tempo przyrostu populacji od lat 50 XX. w.

Od końca lat 70. XX w. w Chinach obowiązywała restrykcyjna polityka planowania rodziny, zwana „polityką jednego dziecka”. Została ona zniesiona w 2016 r., gdy współczynnik dzietności wynosił 1,8 dziecka na kobietę. Krok ten nie przyniósł jednak oczekiwanego znaczącego wzrostu populacji. W 2020 r. współczynnik dzietności spadł do poziomu 1,3. Podobne wskaźniki są m.in. we Włoszech czy Japonii, a więc w krajach o społeczeństwach starzejących się.

„Chociaż polityka dotycząca drugiego dziecka miała pozytywny wpływ na przyrost naturalny, okazała się krótkoterminowa”, powiedziała Yue Su, ekonomistka z The Economist Inteligence Unit. Już teraz Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że od 2030 r. liczba ludności w Chinach zacznie się sukcesywnie zmniejszać.

Ostatni spis wykazał, że populacja Chin w wieku produkcyjnym zmniejszyła się, podczas gdy liczba osób w wieku powyżej 65 lat wzrosła, zwiększając obciążenie dla gospodarki i społeczeństwa.

Chiny odnotowują najwolniejszy wzrost populacji od dziesięcioleci

Szacuje się, że całkowita populacja Chin w najbliższej przyszłości pozostanie na poziomie 1,4 mld.

Sceptycyzm wśród Chińczyków?

Agencja Xinhua podaje, że „zmiana polityki przyniesie działania wspierające, które będą sprzyjać poprawie struktury ludności kraju, realizowaniu strategii aktywnego radzenia sobie ze starzejącą się populacją i utrzymaniu przewagi wyposażenia w zasoby ludzkie”. Jak dotąd nie podano jednak szczegółów, a także daty, od kiedy zmiany wejdą w życie.

Decyzja partii spotkała się jednak z dość chłodnym odzewem wśród społeczeństwa. W chińskich mediach społecznościowych wiele osób stwierdziło, że nie stać ich na posiadanie nawet jednego lub dwojga dzieci.

Sceptyczni są także chińscy eksperci: „Ludzi powstrzymuje nie limit dwojga dzieci, ale niewiarygodnie wysokie koszty wychowania dzieci w dzisiejszych Chinach. Zakwaterowanie, zajęcia pozalekcyjne, jedzenie wycieczki są zbyt wysokie”, podkreślił w rozmowie z Reutersem Yifei Li, socjolog z New York University Shanghai.

Jak dotąd, urodzenie trzeciego dziecka wiązało się z grzywną w wysokości 130 tys. juanów (ok. 26 tys. dolarów). Chińskie Biuro Polityczne ogłosiło, że w związku ze wzrostem populacji w wieku poprodukcyjnym zamierza stopniowo podwyższać wiek emerytalny.