Chile legalizuje małżeństwa osób tej samej płci. Pary LGBT+ z prawem do adopcji dzieci

chile-lgbt-małżeństwo-adopcja-dzieci-pinera-kast-ameryka-południowa-równośc-transfobia-homofobia-demokracja

Chile stało się 31 krajem świata, który wprowadził równość małżeńską. / Foto via unsplash [daniel james]

„Historyczny dzień” dla chilijskiej społeczności LGBT+. 7 grudnia przegłosowano w Senacie ustawę dotyczącą równości małżeńskiej. Nowe przepisy legalizują małżeństwa osób tej samej płci oraz dają możliwość adopcji dzieci przez pary LGBT+.

 

Chile stało się 31 krajem świata, który wprowadził równość małżeńską. Obie izby parlamentu z dużą przewagą przegłosowały nowe przepisy.

W Izbie Deputowanych (izba niższa) uchwalono ustawę głosami 82 „za”, 20 „przeciw”, 2 „wstrzymujące się”. Natomiast w Senacie było 21 głosów „za”, 8 „przeciw”, 1 „wstrzymujący się”.

Chile: Długi marsz ku równości małżeńskiej

Nowe prawo legalizuje zawarcie związku małżeńskiego pomiędzy osobami tej samej płci oraz daje możliwość adopcji dzieci przez pary LGBT+. Nowe regulacje zastąpią również terminy związane z płcią słowami „małżonek” i „rodzic” w krajowym kodeksie cywilnym.

W krajach Ameryki Łacińskiej Chile stało się ósmym krajem, który wprowadza takie przepisy. Równość małżeńska jest również w Argentynie, Brazylii, Chile, Ekwadorze, Kolumbii, Kostaryce, Meksyku i Urugwaju.

Społeczność LGBT+ w Chile od dawna forsowała projekt stosownych zmian w prawie. W 2017 r. przepisy zostały zamrożone przez Kongres. W 2015 r. zatwierdzono związki cywilne par jednopłciowych, umożliwiając osobom ze społeczności LGBT+ rejestrowanie relacji w celu uzyskania umowy cywilno-prawnej.

Ustawa przez cztery lata była zamrożona w Kongresie, od momentu kiedy wniosła ją była już prezydentka Michelle Bachelet.

Pandora Papers: Chilijski prezydent postawiony w stan oskarżenia. Straci urząd?

W Pandora Papers przewija się około 330 nazwisk obecnych lub byłych polityków z 91 państw.

Zaskoczenie chilijskich konserwatystów

Chile mylnie jest postrzegane jako katolicki i konserwatywny kraj. Odsetek zadeklarowanych katolików wynosi 50,6 proc., ewangelicy stanowią 8,4 proc., a osób, które nie identyfikują się z żadnym kościołem jest aż 35,1 proc.

Centroprawicowy prezydent Sebastian Piñera zapowiedział, że zgodnie z prawem podpisze ustawę przegłosowaną 7 grudnia. Deklaracja ta wzbudziła krytykę członków jego konserwatywnej koalicji.

Piñera podkreślił jednak, że Chile musi zagwarantować wolność i godność wszystkim ludziom. „Myślę, że powinniśmy pogłębić wartość wolności, w tym wolności do kochania i tworzenia rodziny z ukochaną osobą. Trzeba wprowadzić wartość równości i godności wszystkich związków, aby akceptować miłość i uczucia między dwojgiem ludzi”.

Sojusznik prezydenta, ewangelicki deputowany, Leonidas Romero z partii Narodowej Odnowy (RN) stwierdził, że „ta ustawa jest ogromną zdradą dla świata chrześcijańskiego”.

Krytyka nie wpłynęła jednak na zmianę decyzji przez ustępującego – i krytykowanego przez liczne grupy społeczne – prezydenta. Piñera na znak solidarności i wsparcia, po wtorkowym głosowaniu, podświetlił pałac prezydencki w kolorach flagi LGBT oraz stworzył akcję w mediach społecznych #AmoresAmor (#miłośćjestmiłością).

Tymczasem zdecydowana większość mieszkańców Chile popiera nowe przepisy. Według badań aż 82 proc. opowiada się za uznaniem małżeństw osób tej samej płci, a 68 proc. uważa, że nieheteronormatywność powinna być akceptowana.

Raport o sytuacji społecznej osób LGBT+ w Polsce. Jest gorzej niż pięć lat temu

55 proc. badanych osób ze społeczności LGBT w Polsce miewa myśli samobójcze.

Zmiany w życiu społecznym

Chilijska minister rozwoju społecznego Karla Rubilar określiła dzień głosowania mianem historycznego. „Nasz kraj zatwierdził małżeństwa osób tej samej płci, jest to kolejny krok naprzód pod względem sprawiedliwości, równości oraz uznania, że miłość jest miłością”.

Społeczność LGBT+ w Chile uznaje te prawo jako przełom w zakresie równości. Chilijski społecznik działający na rzecz praw osób LGBT Oscar Rementeria uznał, że „równość małżeństw była jednym z wielu żądań, ale jest bardzo ważna, ponieważ ma ogromne znaczenie dla życia społecznego i rodzinnego w naszym kraju”.

Rementeria od wielu lat zabiega o równość prawną dla osób LGBT+ w Chile. Jest przedstawicielem organizacji MOVILH (Ruch Integracji i Wyzwolenia Homoseksualistów), która od 1991 r. walczy m.in. o równość małżeństw.

Wybory prezydenckie w Chile: Obrońca osiągnięć dyktatury Pinocheta i lewicowy lider w II turze

Za miesiąc okaże się jakiego prezydenta wybiorą Chilijczycy.

Chile przed drugą turą wyborów prezydenckich

19 grudnia w Chile odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. Chilijczycy będą wybierać pomiędzy prawicowym Jose Antonio Kastem, a lewicowym Gabrielem Boriciem. Obaj mają odmienną wizję przyszłości kraju.

Kast, który jest konserwatywnym katolikiem, jest przeciwko nadawaniu kolejnych praw społeczności LGBT+, często wypowiadając się o niej w tonie krytycznym. Otwarcie neguje równość małżeńską oraz możliwość adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Mimo tego, że Kast nie zgadza się z nowymi przepisami, stwierdził, że podpisałby taką ustawę, gdyby była uchwalona przez Kongres.

Natomiast lewicowy i postępowy Boric, otwarcie wspiera równość małżeńską oraz w trakcie kampanii wyborczej otwarcie wspierał postulaty równości społeczności LGBT+.