Koronawirus: Do szczepień przygotowują się Francja i Włochy. „Do lata zaszczepimy 15 mln Francuzów”

szczepienia, Francja, Włochy, pandemia, koronawirus, COVID-19, SARS-CoV-2

W środę rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal poinformował, że władze planują zaszczepienie na koronawirusa około 15 mln Francuzów przed latem 2021 r./ Foto via unsplash [@bill_oxford]

Niemcy, Francja, Włochy, Polska… Wydłuża się lista państw członkowskich UE, które przedstawiły w ostatnich dniach strategię szczepień na SARS-CoV-2. Jakie są plany Francji i Włoch?

 

Premier Francji Jean Castex podczas środowego wystąpienia w Zgromadzeniu Narodowym powiedział, że szczepienia przeciw SARS-CoV-2 rozpoczną się w ostatnim tygodniu grudnia, jeśli szczepionka uzyska do tego czasu wszystkie konieczne zezwolenia.

Francja: 15 mln zaszczepionych do lata 2021 r.

Francuzi, którzy nie należą do grup zagrożonych lub uprzywilejowanych – jak medycy – będą musieli zaczekać na szczepienia „do końca wiosny” – wyjaśnił Castex. Pierwsza faza szczepień rozciągnie się na sześć do ośmiu tygodni, ze względu na konieczność zachowania 21-dniowej przerwy między podaniem pierwszej i drugiej dawką – dodał.

W środę rzecznik rządu Gabriel Attal poinformował, że władze planują zaszczepienie na koronawirusa około 15 mln Francuzów przed latem 2021 r., a w styczniu – około 1 mln osób. Premier Castex oznajmił, że Francja otrzyma 200 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi, co oznacza możliwość zaszczepienia 100 mln osób, ponieważ potrzeba dwóch dawek szczepień.

Szczepienia będą darmowe, będą odbywać się stopniowo, a priorytet otrzymają osoby najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19, tzn. osoby starsze w domach opieki, osoby z chorobami współistniejącymi oraz personel medyczny.

Koronawirus: Niemcy chcą szczepić jeszcze w tym roku. Komisja Europejska apeluje o jednoczesne szczepienia w UE

We wtorek Europejska Agencja Leków (EMA) zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko SARS-CoV-2,

Włochy: Najpierw służba zdrowia i zawody kluczowe

We Włoszech szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczną się w pierwszych dniach stycznia. Uzgodniono w środę podczas narady Konferencji Regionów z udziałem przedstawicieli rządu i specjalnego komisarza do spraw kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuriego.

W czasie narady zaakceptowano plan szczepień, przedstawiony przez komisarza, który będzie odpowiedzialny za tę masową kampanię. Poinformowano, że regiony otrzymają 90 procent zamówionej liczby szczepionek firm Pfizer/BioNTech.

Według rządowego planu w pierwszej fazie zaszczepionych zostanie 1,8 mln osób; pracownicy służby zdrowia, osoby najstarsze i obciążone chorobami, personel domów opieki. Do końca lata szczepionki mają zostać zaoferowane wszystkim mieszkańcom kraju.

Zgodnie z planem w szczytowej fazie szczepień powinno być co najmniej 1,5 tys. punktów. W celu wzmocnienia dystrybucji szczepionki pracować będzie łącznie 20 tys. lekarzy i pielęgniarek, z czego 16 tys. już w początkowych kilku tygodniach.

Rząd oświadczył, że zamierza przygotować aplikację na smartfony, aby umożliwić mieszkańcom Włoch rezerwowanie terminu szczepień oraz monitorowanie działań niepożądanych, chociaż jak na razie nie podano więcej szczegółów.

Szczepionka na koronawirusa opracowana w Oksfordzie też bezpieczna, ale działa trochę słabiej niż te Moderny i Pfizera

Opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz koncernu Astra Zeneca szczepionka przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 okazała się bezpieczna, a jej skuteczność wynosi 70 proc. Tak wynika z opublikowanego właśnie raportu z badań klinicznych.

 

Ze szczepionką opracowywaną w Oksfordzie wiązano wielkie nadzieje, bo …

Gotowość do szczepień deklarują Hiszpanie i inni

Rząd Hiszpanii poinformował w środę władze Unii Europejskiej o swojej gotowości do rozpoczęcia ogólnokrajowych szczepień przeciwko SARS-CoV-2, ogłosiła w środę podczas konferencji w Madrycie sekretarz stanu ds. zdrowia Silvia Calzon.

Do szczepień szykują się m.in. także Austriacy. Pierwsze szczepionki firmy Pfizer dotrą do Wiednia zaraz po ich zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków. 10 tys. dawek ma zostać przeznaczonych dla personelu medycznego zajmującego się najciężej chorymi na COVID-19.

Szczepionka Pfizer-BioNTech – ma być dostarczona między 23 a 28 grudnia – zostanie przekazana mieszkańcom domów opieki w Wiedniu. Pozostali mieszkańcy Austrii – z wyjątkiem grup ryzyka – będą mieli dostęp do szczepionek w drugim kwartale przyszłego roku.