Bułgaria: „Nie” dla gender. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok

bulgaria-trybunal-konstytucyjny-wyrok-plec-biologiczna-kulturowa-sex-gender-konwencja-stambulska-przemoc-kobiety-wyrok

Według bułgarskiego Trybunału Konstytucyjnego krajowe instytucje nie mogą być zobowiązane do zaakceptowania samookreślenia się obywateli do płci, która jest inna niż ich płeć biologiczna. [Foto via Canva]

Trybunał Konstytucyjny Bułgarii dokonał rozstrzygnięcia kwestii rozumienia pojęć „sex” i „gender”. Zgodnie z orzeczeniem rozumienie terminu „sex” powinno być ograniczone w kraju tylko do jego biologicznego znaczenia. 

 

 

Według Trybunału status prawny osób transpłciowych może być dalej rozwiązywany poprzez zmiany w ustawodawstwie. Bułgarskie instytucje nie mogą być zobowiązane do zaakceptowania samookreślenia się obywateli do płci, która jest inna niż ich płeć biologiczna. Może to się zdarzyć jedynie, gdy dana osoba ma cechy obu płci z powodu nieprawidłowości w chromosomach.

Bułgarski TK wskazał, że w konstytucji płeć biologiczna – „kobieta” – jest związana ze społeczną rolą matki, porodem, a nawet opieką położniczą. „Konstytucja nie tworzy płci, która jest niezależna od płci biologicznej”, stwierdzono.

Debata na temat płci w Bułgarii przybrała na sile trzy lata temu, gdy były premier Bojko Borysow odmówił przedłożenia Konwencji Stambulskiej do ratyfikacji w parlamencie.

Konwencja Stambulska wprowadza podstawowe standardy dotyczące ochrony ofiar przemocy domowej, a w szczególności kobiet. Wprowadza też pojęcie „gender”, które traktuje jako społeczną manifestację płci. W kontekście Konwencji termin ten jest używany do wyjaśnienia stereotypów związanych z płcią, które odbijają się na sytuacji kobiet w społeczeństwie.

W 2018 r. nacjonalistyczne ugrupowania rozpoczęły kampanię dezinformacyjną przeciwko Konwencji, którą oskarżano o dopuszczanie małżeństw jednopłciowych i wprowadzanie trzeciej płci. 

W tym samym roku Trybunał orzekł, że Konwencja jest częściowo sprzeczna z bułgarską konstytucją. Sędziowie przyznali, że był to jedyny kompleksowy akt prawa międzynarodowego, zajmujący się problemem przemocy wobec kobiet, ale szczególne zaniepokojenie wzbudziło u nich rozumienie płci. 

Stwierdzono wówczas, że dokument zaciera granice między dwiema płciami poprzez wprowadzenie obcego dla Bułgarii terminu, jakim jest „gender”.