Bułgaria: Epidemia odry. Najwięcej zachorowań w stolicy

Dziecko z charakterystyczną dla odry wysypką, źródło: Flickr, fot. Dave Haygarth

Dziecko z charakterystyczną dla odry wysypką, źródło: Flickr, fot. Dave Haygarth

Bułgarskie służby sanitarne zanotowały w okresie od lutego do sierpnia ponad 1,1 tys. zachorowań na odrę – wirusowej choroby zakaźnej, którą coraz częściej odnotowuje się w Europie. Eksperci obwiniają o tę sytuację ludzi, którzy unikają szczepień.

 

Od lutego tego roku do końca pierwszego tygodnia sierpnia w Bułgarii stwierdzono już 1134 przypadki zakażenia odrą. Większość z tych zachorowań (ok. 700) miała miejsce w stolicy kraju – Sofii. Odnotowano jednak zachorowania także w wielu innych miastach kraju. W poniedziałek stwierdzono pierwszy przypadek w Warnie nad Morzem Czarnym.

Najczęściej chorują dzieci

Sytuacja robi się z miesiąca na miesiąc coraz poważniejsza. Każdego tygodnia potwierdzanych jest średnio 20 nowych zachorowań. Najczęściej chorują dzieci poniżej 9 roku życia. Stanowią one prawie 80 proc. pacjentów zakażonych odrą. Dotąd było jednak na szczęście tylko kilka przypadków śmiertelnych.

Choć odra jest chorobą mocno zakaźną. Do czasu wynalezienia szczepionki epidemie tego wirusa zdarzały się często. Jeszcze pod koniec XX w. wydawało się, że odra to choroba przeszłości, a na Starym Kontynencie notowano bardzo mało zachorowań. Ale wraz ze wzrostem znaczenia ruchów antyszczepionkowych choroba zaczęła powracać. Natomiast poważny wzrost zachorowań na Ukrainie wiąże się z załamaniem się w ostatnich latach tamtejszego systemu szczepień.

Włochy: Do żłobka i przedszkola tylko po szczepieniach

We Włoszech weszła dziś w życie ustawa nakazująca obowiązkowe szczepienie dzieci przed wysłaniem ich do żłobka lub przedszkola. Jeśli dziecko nie będzie zaszczepione, nie będzie mogło zostać zapisane do placówki. Natomiast rodzice niezaszczepionych dzieci ze szkół podstawowych zapłacą grzywnę.
 

Ustawę przyjęto …

Apel do lekarzy o przestrzeganie pacjentów

Jednak w przypadku Bułgarii podłoże epidemii może być inne. Bułgarskie służby sanitarne zwracają uwagę, że najwięcej zachorowań odnotowywanych zostało w dzielnicach miast, w których licznie zamieszkują Romowie. Niektóre grupy w ramach tej mniejszości etnicznej odmawiają w ostatnim czasie szczepienia dzieci, choć podanie szczepionki na odrę jest w Bułgarii obowiązkowe od ponad 40 lat.

„Faktem jest, że w Bułgarii doszło do epidemii poważnej choroby, której łatwo można zapobiegać za pomocą szczepionek” – powiedział krajowa konsultant ds. epidemiologii prof. Mira Kożucharawa. Wezwała także władze do przeprowadzenia kampanii informacyjnej na temat ryzyka zakażenia się wirusem odry, zaś lekarzy rodzinnych do większej mobilizacji i namawiania swoich pacjentów do poddawania się szczepieniom ochronnym.

Bułgarskie Ministerstwo Zdrowia szacuje, że niezaszczepionych przeciw odrze może być już nawet 20 proc. obywateli. Są to osoby w różnym wieku. Szczególny wzrost zachorowań na odrę stwierdzono w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

W Europie wzrasta nieufność wobec szczepień

Czy mamy do czynienia z kryzysem zaufania wobec szczepień w Europie? Tylko połowa mieszkańców wschodu kontynentu uważa, że szczepionki są bezpieczne, podczas gdy na świecie zaufanie sięga 80 proc., wynika z badania przeprowadzonego przez Wellcome Global Monitor. Tylko nieznacznie lepiej …

Liczba zachorowań na odrę potroiła się w Europie w 2018 r.

W lutym Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport na temat zachorowań na odrę. Stwierdzono w nim, że w ubiegłym roku liczba przypadków odnotowanych w Europie potroiła się w porównaniu z rokiem poprzednim. W 2018 r. zanotowano bowiem w Europie 82 596 przypadków odry. Tymczasem rok wcześniej były to tylko 25 863 przypadki. Na szczęście liczba zgonów z tego powodu nie wzrosła aż tak szybko. W 2017 r. zmarły z powodu zakażenia odrą 42 osoby, rok później były to 72 osoby.

90 proc. wszystkich europejskich przypadków odry w 2018 r. wystąpiło w zaledwie 10 krajach. Najwięcej zachorowań odnotowano na Ukrainie – aż 53 218. Na drugim miejscu znalazła się Serbia z 5076 przypadków. Trzecia była Francja z 2913 przypadkami, a czwarte Włochy gdzie wystąpiło 2517 przypadków odry. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Rosja, Gruzja, Grecja, Albania, Rumunia oraz Wielka Brytania.

W Polsce odnotowano 339 przypadków. To stosunkowo niewiele na tle innych krajów europejskich, ale niepokoić powinno to, że podczas gdy liczba przypadków liczona dla całej Europy potroiła się, w Polsce wzrosła aż pięciokrotnie. W 2017 r. zanotowano w Polsce tylko 63 przypadki odry. Podobne dane przedstawił w styczniu Główny Inspektorat Sanitarny.

Liczba przypadków odry w Europie potroiła się w ciągu roku

W 2018 r. w Europie zanotowano trzy razy więcej zachorowań na odrę niż rok wcześniej. Takie dane przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najgorszy pod tym względem rok w obecnej dekadzie.
 

WHO alarmuje, że pomimo coraz szerszej dostępności …