Brexit: Opłaty dla pracujących imigrantów z UE?

Robert Goodwill, brytyjski minister do spraw imigracji [assets.publishing.service.gov.uk…]

Od kwietnia w Wielkiej Brytanii rusza program opłat dla pracowników spoza Unii. Minister ds. imigracji zaproponował wprowadzenie jej także dla pracowników będących obywatelami krajów UE.

Rząd Wlk. Brytanii rozważa wprowadzenie corocznej opłaty w wysokości ponad 1000 funtów za każdego wykwalifikowanego pracownika, zatrudnionego przez brytyjskiego pracodawcę. Robert Goodwill, brytyjski minister ds. imigracji, oświadczył przed jedną z komisji parlamentarnych że „opłata od wykwalifikowanych imigrantów” (oryg. „Immigration skill charge” – przyp. red.) została wprowadzona dla pracowników spoza UE i w takiej postaci wejdzie w życie w kwietniu br.

>> Czytaj więcej o Brexicie

Rząd rozważa obecnie jej wprowadzenie również dla pracowników z krajów Unii po Brexicie. Sam pomysł, by pracodawcy zatrudniający wykwalifikowanych pracowników z krajów unijnych corocznie płacili każdego roku funtów wywołał kontrowersje. Rząd po oświadczeniu ministra starał się zdystansować od jego słów, twierdząc, że opłata stanowi on tylko jeden z wariantów branych pod uwagę.

Według badań dotyczących pierwszego kwartału 2016 r. (dostępne TUTAJ w języku angielskim), w Wielkiej Brytanii zatrudnionych było 646 tys. Polaków i osób polskiego pochodzenia. Większość z nich, jako obywatele polscy, byłaby obłożona nową opłatą. W podobnej sytuacji znalazłoby się wiele osób pochodzących z takich krajów jak Rumunia czy Hiszpania.

Protest dyrektorów

Instytut Dyrektorów, organizacja zrzeszająca pracodawców, oświadczył że proponowana opłata zniszczyłaby przedsiębiorstwa funkcjonujące w oparciu o pracowników spoza Wlk. Brytanii.

„Taki podatek jedynie zahamuje wzrost zatrudnienia w czasie, gdy wiele przedsiębiorstw tkwi w niepewności. Przedsiębiorcy nie będą w stanie wytrzymać podwójnej presji z racji zwiększonych restrykcji imigracyjnych i perspektywy kolejnych finansowych obciążeń w razie odnalezienia właściwego kandydata” – stwierdził Seamus Nevin, kierownik Instytutu do spraw zatrudnienia i kwalifikacji.

Do sprawy odniósł się także Guy Verhofstadt, reprezentujący Parlament Europejski w procesie negocjacyjnym dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Według Verhofstadta, Wielka Brytania byłaby ostro przeciwna analogicznym ograniczeniom wprowadzanym dla swoich obywateli na terenie UE.

Nie jest to pierwsza kontrowersyjna propozycja rozważana przez rząd Wlk. Brytanii. W październiku 2016 r. minister spraw wewnętrznych Amber Rudd przedstawiła pomysł, by przedsiębiorstwa publikowały dane dotyczące liczby zatrudnionych pracowników z zagranicy. Ze względu na krytykę ze strony opinii publicznej, zrezygnowano z tej propozycji.