Boże Narodzenie w UE: Tegoroczne święta (zupełnie) inne niż w przeszłości?

święta, Boże Narodzenia, Polska, Europa, świat, życzenia

Pandemia sprawiła, że wiele rodzin spędzi czas Bożego Narodzenia w dużo mniejszym gronie niż zazwyczaj. Jednakże pomimo przeciwności, jakie miały miejsce w tym roku, pewne świąteczne tradycje nadal mogą być kultywowane. / Zdjęcie via unsplash.com

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku dla wielu mieszkańców Europy, w szczególności dla chrześcijan. Tegoroczne święta są jednak zupełnie inne od poprzednich za sprawą pandemii koronawirusa, która od miesięcy wpływa na życie milionów ludzi na świecie.

 

 

Pandemia sprawiła, że wiele rodzin spędzi czas Bożego Narodzenia w dużo mniejszym gronie niż zazwyczaj. Jednakże pomimo przeciwności, jakie miały miejsce w tym roku, pewne świąteczne tradycje nadal mogą być kultywowane.

Tradycyjne świąteczne potrawy

W państwach Europy Środkowo-Wschodniej potrawy świąteczne są podobne. W Czechach i na Słowacji obowiązkowym daniem jest ryba oraz zupa grzybowa. U Węgrów nie może zabraknąć ciasta z makiem. Na Litwie i Łotwie popularnym daniem wigilijnym jest śledź. Tak jak w Polsce, podawany jest również barszcz z uszkami, pierogi z grzybami i kapusta przyrządzaną na różne sposoby. Na stołach znaleźć można także dużo różnych ciast, na przykład serniki czy biszkopty.

Jedynie w Polsce i na Litwie występuje tradycja łamania się opłatkiem. W pozostałych regionach Europy zwyczaj ten nie jest obecny. Zamiast tego Hiszpanie dzielą się słodkim przysmakiem z chałwy, zwanym turron a Rumuni chlebem.

W Belgii popularne są ostrygi, homary czy indyk a u mieszkańców Danii na stołach pojawia się gęś lub kaczka faszerowana jabłkami i suszonymi śliwkami. Duńskim tradycyjnym deserem jest ryżowy budyń a ten kto znajdzie w nim migdał otrzymuje prezent.

We Francji zaś najczęściej podaje się indyka nadziewanego kasztanami, choć w Paryżu królują ostrygi i jagnięcina a w Alzacji pieczona gęś. Mieszkańcy Portugalii często przyrządzają dorsza a Austriacy karpia.

Co ciekawe, w zachodniej Austrii wszystkie potrawy wigilijne serwowane są na zimno. Ryby są także podstawą wigilijnych potraw we Włoszech. Przyrządza się z nich zupę rybną, rybę z ryżem, pieczoną i z makaronem. W Niemczech najpopularniejszym świątecznym ciastem jest strucla. 

Zwyczaje świąteczne w Unii Europejskiej

Hiszpanii okres świąt rozpoczyna się 22 grudnia wielką loterią o nazwie El Gordo, której początki sięgają 1812 roku. Kilka dni przed losowaniem tłumy Hiszpanów ustawiają się w kolejkach do kiosków aby zakupić szczęśliwy los.

Natomiast w Szwecji najważniejszym punktem świąt jest Wigilia, kiedy to zgodnie tradycją, Szwedzi nie wykonują żadnych prac oprócz opieki nad zwierzętami. Jeszcze przed świętami Szwedzi chętnie umieszczają w oknach świeczniki adwentowe i inne dekoracje. W krajach skandynawskich popularne jest również wysyłanie kartek świątecznych.

W Grecji Wigilia nie odgrywa tak dużej roli jak w Polsce i zazwyczaj spędzana jest poza domem. To w pierwszy dzień świąt rodziny odwiedzają się nawzajem i gromadzą przy wspólnym stole. Podobnie jest w Holandii, gdzie święta obchodzi się tylko 25 i 26 grudnia. Z kolei w Belgii świętowana jest Wigilia i dzień Bożego Narodzenia, a 26 grudnia jest już normalnym dniem pracy. Kolędowanie popularne jest w Niemczech i w Austrii, ale już we Włoszech, Szwecji i Francji nie jest to przyjęty zwyczaj.

Powszechny zwyczaj ubierania choinki narodził się w XVI wieku w Niemczech a następnie został przyjęty przez Kościół katolicki, rozpowszechniając się na pozostałe kraje Europy. We Włoszech choinkę ubiera się już 8 grudnia a w Bułgarii – podobnie jak w Polsce – zazwyczaj w Wigilię. Mieszkańcy Hiszpanii natomiast choinki nie ubierają, a zamiast tego budują bożonarodzeniowe szopki. W Niemczech, Austrii, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech odpowiednikiem św. Mikołaja jest Dzieciątko a w Grecji św. Bazyli. W Hiszpanii dzieci dostają prezenty 6 grudnia i przynoszą je Trzej Królowie. 

Święta pod znakiem pandemii

Niektóre wydarzenia, stanowiące tradycję w państwach europejskich, musiały zostać odwołane ze względu na epidemiczne obostrzenia. W tym roku w wielu miejscach, np. w Niemczech nie odbędą się jarmarki bożonarodzeniowe, na których zazwyczaj można było kupić ozdoby świąteczne, słodycze czy prezenty. Z kolei w Hiszpanii odwołano tradycyjną paradę z okazji Święta Trzech Króli.

W całej Europie obowiązują limity liczby osób, które można zaprosić do domu – w Holandii są to tylko trzy osoby (nie licząc dzieci) a w Belgii jedna. Limity obowiązują także w kościołach, jednak zwiększana jest liczba nabożeństw aby jak najwięcej osób mogło w nich uczestniczyć.

Na okres świąteczno-noworoczny wprowadzana jest też godzina policyjna, która jednak w Niemczech, Francji i na Węgrzech nie będzie obowiązywać w Wigilię. Rządy państw europejskich zalecają aby nie podróżować w czasie świąt tylko pozostać w domu. Włosi do 6 grudnia nie mogą opuścić regionu, w którym mieszkają, podobnie jest w Hiszpanii i Portugalii.

 

Zespół EURACTIV.PL życzy wszystkim czytelnikom – bez względu na pochodzenie i wyznanie religijne – wesołych, spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia, a w Nowym Roku spełnienia najskrytszych marzeń!