Nowy projekt brukselskiej policji zwróci uwagę na nękanie uliczne

kobieta, ulica

Spośród 3 tys. dziewcząt i kobiet badanych w Brukseli, Antwerpii i Charleroi aż 91 proc. twierdzi, że padło ofiarą publicznego molestowania, ale tylko 6 proc. złożyło skargę na policję, wynika z niedawnych badań organizacji Plan International. / Zdjęcie: Unsplash [ohurtsov]

Brukselska policja rozpoczyna nowy projekt, uświadamiający o nękaniu ulicznym. Przedsięwzięcie uruchomione zostało w strefie policyjnej Brukseli Północnej i ma na celu edukowanie społeczeństwa i funkcjonariuszy na temat ulicznego nękania w mieście.

 

Projekt ma promować świadomość na temat molestowania ulicznego, którego przykładami są gwizdanie na ludzi na ulicy, seksistowskie, homofobiczne lub transfobiczne uwagi, a także przypadki napaści na tle seksualnym.

Przemoc ze względu na płeć kosztuje Unię Europejską 366 mld euro rocznie

79 proc. tej sumy stanowi koszt przemocy stosowanej wobec kobiet.  

Jakie działania planuje policja?

Na terenie objętym projektem rozmieszczani będą specjalnie wyszkoleni fukcjonariusze. W ramach inicjatywy przewidziano także szkolenie policjantów, na którym dowiedzą się oni, jak uświadamiać ofiary o ich prawie do składania skarg na nękanie uliczne, a także jak udzielać im wskazówek, by czuli się bezpieczniej w przestrzeni publicznej.

Jednocześnie opracowana zostanie broszura z wyszczególnionymi krokami, jakie ofiary nękania mogą podjąć, gdy spotkają z tym zjawiskiem. Zostaną w niej zawarte także informacje na temat praw przysługującym ofiarom oraz pomocy, jakiej mogą zasięgnąć.

Projekt zakłada także powstanie kampanii plakatowej mającej na celu podniesienie świadomości wokół tematu „zgody” oraz przypominającej sprawcom o prawie i konsekwencjach, jakie mogą im grozić.

Polka z Nagrodą Solidarności Obywatelskiej za działalność na rzecz ofiar przemocy domowej

Wyróżnienia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego mają pokazać aktywistom, że “Europa jest wdzięczna za ich poświęcenie”.

Celem ochrona obywateli i pomoc ofiarom przemocy

„Strefa policji Bruksela Północ przywiązuje dużą wagę do poczucia bezpieczeństwa każdego, kto porusza się w przestrzeni publicznej, a także do pomagania ofiarom przemocy, bez względu na płeć” – podano wczoraj (16 sierpnia) w komunikacie prasowym.

Spośród 3 tys. dziewcząt i kobiet badanych w Brukseli, Antwerpii i Charleroi aż 91 proc. twierdzi, że padło ofiarą publicznego molestowania, ale tylko 6 proc. złożyło skargę na policję, wynika z niedawnych badań organizacji Plan International.