Będzie strajk w polskim oddziale Amazona?

Amazon, fot. Cristian Wiediger [Unsplash]

Amazon, fot. Cristian Wiediger [Unsplash]

Pracownicy polskich magazynów Amazona domagają się podwyżek i zahamowania ciągłego wzrostu norm pracy. W czwartek w spółce rozpoczął się spór zbiorowy. To oznacza, że wkrótce może dojść do pierwszego w historii polskiego oddziału firmy strajku.

 

Wszczęcie sporu zbiorowego działające w Amazonie związki – NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolski Związek Zawodowy „Inicjatywa Pracownicza” (OZZIP) – ogłosiły w czwartek o godzinie 11 przed siedzibą ambasady Stanów Zjednoczonych.

Co to oznacza? Że Amazon nie zareagował pozytywnie na postulaty przedłożone przez stronę społeczną. Teraz strony – związki zawodowe i pracodawca – będą musiały usiąść do stołu i przejść przez etapy określone ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych: najpierw rokowania – a jeśli te się nie powiodą – mediacje z udziałem przedstawiciela resortu pracy. W przypadku zakończenia fiaskiem także tych ostatnich związki zyskają prawo do referendum strajkowego. Jeśli większość załogi opowie się za, w Amazonie dojdzie do pierwszego, historycznego strajku.

Gdzie znajdzie się siedziba Europejskiego Urzędu ds. Pracy?

Europejski Urząd ds. pracy ma zacząć działać jeszcze w tym roku. Nie wiadomo jednak jeszcze gdzie znajdzie się jego siedziba. O goszczenie u siebie tej agencji ubiegają się cztery europejskie stolice. Decyzję w tej sprawie poznamy w połowie czerwca.
 

Powołanie Europejskiego …

Spór zbiorowy w Amazonie: czego domagają się związki?

Po pierwsze, ujednolicenia wynagrodzeń, które różnią się w czterech zlokalizowanych w Polsce magazynach (są niższe w Kołbaskowie niż np. w podpoznańskich Sadach) i wzrostu płac w ogóle. Pracownicy wskazują tutaj na znacznie gorsze warunki pracy w Polsce niż w leżących nieopodal magazynach niemieckich:

– Dzisiaj wynagrodzenia szeregowych pracowników w Polsce są nieznacznie wyższe od płacy minimalnej. Niemal cały towar z polskich magazynów trafia na rynek niemiecki. Tymczasem pracownik magazynu Amazona w Niemczech zarabia ponad trzykrotnie więcej od nas, nie pracując przy tym w nocy i w niedziele – mówi Magda Malinowska, członkini prezydium OZZIP.

Druga kwestia to poprawa warunków pracy. Chodzi przede wszystkim o wielokrotnie opisywaną przez „Wyborczą” kwestię norm pracy do wykonania, które wciąż rosną. W ubiegłym tygodniu opisywaliśmy wygrany przez pracownika proces o przywrócenie do pracy po zwolnieniu za ich niewyrabianie.

W uzasadnieniu do orzeczenia sąd napisał m.in., że Amazon „wypaczył ideę stosunku pracy, (…) arbitralnie przyznał sobie prawo do zwalniania najmniej wydajnych pracowników tylko dlatego, że ich wyniki są gorsze niż 90 proc. reszty załogi (…). System oceny pracowników z góry zakłada, że zawsze będą tacy, których należy ocenić negatywnie. W ocenie sądu takie ustalenie procedury stanowi przykład przedmiotowego traktowania pracownika i nastawienie pracodawcy jedynie na zysk”.

Eurostat: Polak wciąż tanim pracownikiem

Bułgarzy są najtańszymi pracownikami w całej Unii Europejskiej, a najdrożsi są ci w Danii – wynika z najnowszych danych Eurostatu dotyczących godzinowych kosztów pracy w poszczególnych państwach członkowskich UE. Polacy zajmują piąte miejsce od końca.

Ponieważ jednak wyrok jest nieprawomocny, zdaniem Amazona nie powinno się go komentować.

Z kolei związki wskazują też, że ubiegłoroczne kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały, że obciążenie pracą fizyczną na przebadanych stanowiskach pracy dwukrotnie przekracza dopuszczalne normy określone w prawie pracy.

Do tej pory „S” i OZZIP w Amazonie raczej nie żyły w zgodzie i działały osobno. Co się zmieniło?

– Sytuacja pracowników Amazona jest tak dramatyczna, że postanowiliśmy się zjednoczyć i działać razem, aby to zmienić – mówi Grzegorz Cisoń, przewodniczący „Solidarności” w Amazonie.

Co na to Amazon?

Spółka przesłała nam stanowisko. Czytamy w nim: „Amazon stworzył dotychczas ponad 14 tys. stałych, dobrych miejsc pracy w Polsce. Osobom zatrudnionym zapewniamy konkurencyjne wynagrodzenie i jedne z najlepszych w branży benefitów oraz możliwości rozwoju zawodowego. Niezmiennie skupiamy się na bezpośrednim dialogu z naszymi pracownikami, co jest najskuteczniejszym sposobem szybkiego reagowania na ich potrzeby”. W dalszej części rzeczniczka spółki Marta Rzetelska zachęca do odwiedzenia polskich centrów Amazona.

Dla migrantów Polska przystankiem w drodze na Zachód

Najnowsze dane pokazują, że w 2017 r. Polska była europejskim liderem w liczbie wydanych pierwszych dokumentów pobytowych dla obcokrajowców. Najczęściej jednak migranci traktują nasz kraj jako państwo tranzytowe w drodze na Zachód.
 

Dane przedstawione przez portal VisaGuide.world pokazują, że w 2017 r. …