Albania liczy ofiary, UE wysyła pomoc

Zasięg trzęsienia ziemi w Albanii, źródło: United States Geological Survey (CC0 Public Domain)

25 osób nie żyje – to najnowszy bilans wczorajszego trzęsienia ziemi w środkowej Albanii. Służby wciąż przeszukują gruzy, a władze w Tiranie ogłosiły żałobę narodową. Unia Europejska wysyła do Albanii ratowników i pomoc humanitarną.

 

Ziemia zatrzęsła się z siłą 6,7 stopnia w skali Richtera w dwóch miejscach – leżącej nad Adriatykiem turystycznej miejscowości Durres oraz w leżącym na północ od Tirany mieście Thumane. Wstrząsy były jednak odczuwalne także w albańskiej stolicy, która znajduje się tylko około 30 km od epicentrum trzęsienia. Ziemia zatrzęsła się na głębokości 10 km.

Wielu rannych w ciężkim stanie

Według najnowszych danych w wyniku trzęsienia ziemi zginęło 25 osób, a ponad 600 zostało rannych. 45 osób udało się wyciągnąć żywych spod zawalonych budynków. Akcja ratownicza wciąż trwa, ponieważ pod gruzami mogą się znajdować kolejne osoby.

Minister obrony Olta Xhacka, która koordynuje akcję ratunkową oceniła, że sytuacja jest poważna i wiele rannych osób jest w ciężkim stanie. „To było najsilniejsze trzęsienie ziemi w Albanii od kilkudziesięciu lat” – powiedziała minister.

Władze w Tiranie ogłosiły na dziś żałobę narodową, o czym poinformował premier Edi Rama. Albania wystąpiła też do Unii Europejskiej o wsparcie w ramach Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności. Jeszcze wczoraj odpowiedzialny za pomoc humanitarną i zarządzanie kryzysowe komisarz Christos Stylianides poinformował, że służby UE są gotowe nieść Albańczykom pomoc w każdej chwili.

UE oferuje pomoc dotkniętej trzęsieniem ziemi i tsunami Indonezji

Bruksela poinformowała, że jest w kontakcie z indonezyjskimi władzami i oferuje pełne wsparcie. W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi i wywołanej nim fali tsunami zginęły przynajmniej 832 osoby. Ofiar może być jednak znacznie więcej, gdyż ratownicy dopiero docierają do najbardziej zniszczonych …

Unijne wsparcie dla Albanii

Do Albanii wyruszyli już ratownicy z Włoch, Grecji i Rumunii. Te kraje leżą blisko Albanii, dlatego mogą wysłać wsparcie najszybciej. Komisarz Stylianides podziękował też służbom z Węgier, Niemiec, Francji, Chorwacji, Estonii, Czech i Turcji, które także zasygnalizowały swoją gotowość do działania. „Moje myśli są z ofiarami i wszystkimi osobami, które ucierpiały w wyniku tego kataklizmu” – powiedział członek KE odpowiedzialny za pomoc humanitarną.

Komisarz Stylianides rozmawiał także telefonicznie z prezydentem Albanii Ilirem Metą. Poinformował go, że UE udostępni władzom w Tiranie dane, jakie zbiera unijny system obserwacji Ziemi Copernicus. Satelitarne zdjęcia pomogą ocenić skalę zniszczeń w trudniej dostępnych terenach. Do Tirany udadzą się także unijni eksperci w dziedzinie Obrony Cywilnej, którzy wesprą Albańczyków w ocenie szkód i planowaniu działań naprawczych.

Trzęsienie ziemi we Włoszech

Wczoraj (21 sierpnia) ok. godz. 21 doszło do trzęsienia ziemi na włoskiej wyspie Ischia, niedaleko Neapolu. Dwie kobiety nie żyją, a co najmniej 39 osób jest rannych, w tym jedna poważnie. Trwa akcja ratownicza uwięzionych pod gruzami poszkodowanych.
Wstrząsy o magnitudzie …

Kolejne wstrząsy na Bałkanach

Trzęsienie ziemi w Albanii było na tyle silne, że odczuli je także mieszkańcy Macedonii Północnej, Czarnogóry oraz włoskiego regionu Puglia. Kilka godzin po trzęsieniu w Albanii, ziemia zatrzęsła się na Bałkanach Zachodnich jeszcze raz. Tym razem w Bośni i Hercegowinie z siłą 5,4 stopnia w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się 75 km na południe od Sarajewa.

Na szczęście te wstrząsy były o wiele mniej tragiczne i nie ma informacji o ofiarach. Doszło jedynie do uszkodzenia budynków i elementów infrastruktury drogowej. Służby ratownicze z Bośni i Hercegowiny także zgłosiły gotowość do niesienia pomocy Albańczykom.

Trzecie trzęsienie ziemi miało miejsce dziś rano w Grecji. Ziemia zatrzęsła się z siłą 6 stopni w skali Richtera na morzu pomiędzy Peloponezem a Kretą. Jednak podobnie jak w przypadku trzęsienia ziemi w Bośni i Hercegowinie wszystko wydarzyło się dużo głębiej pod ziemią niż w Albanii, zatem skutki odczuwalne na powierzchni były dużo mniejsze.

UE ogłasza gotowość do pomocy Meksykowi

Komisja Europejska ogłosiła, że postawiła w stan gotowości swoje centrum reagowania kryzysowego i jest w kontakcie z władzami w Mexico City. W wyniku trzęsienia ziemi zginęło w Meksyku co najmniej 248 osób. Wiele budynków, także w stolicy kraju, legło w gruzach.
 
Trzęsienie …