Akcja rekomunalizacja: Berlin walczy ze wzrostem cen czynszów

Brama Brandenburska / Zdjęcie via unsplash.com

Rosnące koszty życia w europejskich stolicach stają się coraz bardziej dojmującym problemem dla mieszkańców. Z wysokimi czynszami usiłują walczyć władze Berlina. Najnowszym pomysłem jest „rekomunalizacja”. Jej koszty sięgną 1 mld euro.

 

 

To kolejna z inicjatyw władz Berlina, które próbują ograniczyć zjawisko rosnących kosztów wynajmu mieszkań. Euractiv.pl przedstawił w czerwcu pomysł zamrożenia na 5 lat czynszów w mieście, który choć trochę miałby powstrzymać cenowe szaleństwo. Już wówczas przymierzano się do wielkiej akcji skupowania mieszkań i wynajmowania ich po preferencyjnych cenach. Teraz, władze przechodzą od słów do czynów.

Niemcy: Władze Berlina zamrożą czynsze na 5 lat?

Niemiecka stolica, która funkcjonuje na zasadach kraju związkowego, od lat boryka się z problemem gwałtownie rosnących kosztów wynajmu mieszkań. Berlińczycy od dziesiątek lat raczej je właśnie długoterminowo wynajmują niż kupują na własność. Teraz część z nich przestaje być stać na …

Akcja rekomunalizacja

Niemiecka stolica – funkcjonująca na zasadach kraju związkowego – planowała skupić nawet do 50 tys. mieszkań, by wynajmować je w przystępnej cenie. Do czerwcu br. zrealizowano akwizycje 3 budynków o łącznej ilości 316 mieszkań. Obecnie, miasto zapowiada podjęcie działań na znacznie większą skalę, przekraczającą 19-krotnie czerwcowe zasoby lokali komunalnych. Za kwotę 920 mln euro, Berlin odkupi od jednej z firm z branży nieruchomości 6 tys. mieszkań oraz lokali usługowych z przeznaczeniem dla taniego wynajmu.

Regionalna minister mieszkalnictwa i rozwoju miasta, Katrin Lompscher, określa ten zakup jako „największą akcję rekomunalizacyjną w historii Berlina”. Celem tak dużego zakupu jest zwiększenie możliwości w prowadzeniu polityki mieszkaniowej. Warto podkreślić, że operacja zostanie sfinansowana ze środków własnych stolicy. Wywodzący się z socjaldemokracji (SPD) prezydent Berlina, Michael Müller, podkreślił że to kolejny krok mający na celu ustabilizowanie cen czynszów w mieście. 

Niemcy ogłosiły wielomiliardowy plan dla klimatu

Wczoraj (20 września) rząd Niemiec ogłosił rozpisany do 2023 r. plan na rzecz ochrony klimatu. Łączna wartość wszystkich działań ma wynieść 54 mld euro. Plan ogłoszono dokładnie w dniu, gdy w 150 krajach świat odbywał się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.
 

Plan rządowych …

Specyfika miejsca

Każdego roku do Berlina przybywa 40 tys. osób. Są wśród nich studenci, poszukujący pracy z innych regionów kraju czy państw UE oraz uchodźcy. Ten stan rzeczy nakręca rynek i pozwala windować ceny, które wzrosły dwukrotnie w ciągu ostatnich 10-ciu lat. I chociaż koszty rosną, wciąż nie brakuje chętnych do płacenia wysokich czynszów. Jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na coraz większe wydatki mieszkaniowe.

W kwietniu br. odbyła się w Berlinie wielotysięczna manifestacja przeciwko podwyżkom oraz postępowaniu firm z branży nieruchomości. Wykorzystują one bowiem dobrą koniunkturę i skupują mieszkania od osób fizycznych, by z zyskiem wynajmować je przybyszom po wyższych cenach. Jedna ze spółek – rekordzistka pod tym względem – posiada w samym tylko Berlinie ponad 115 tys. mieszkań. Specyficzne warunki przyczyniają się do znacznego odsetka wynajmujących długoterminowo mieszkania (85 proc.) w miejsce wynajmujących je na własność.

Niemcy: Protest ws. wysokości czynszów w Berlinie

Tysiące osób demonstrowało w stolicy Niemiec przeciw rosnącym cenom wynajmu mieszkań. Podobne protesty odbyły się także w innych niemieckich miastach, a także w kilku sąsiednich krajach europejskich.
 

Uczestnicy berlińskiego protestu sprzeciwiali się poważnemu wzrostowi cen wynajmu mieszkań. Średnia cena metra kwadratowego …

Krytyka i plany na przyszłość

Dzięki omawianej transakcji – finalizacja nastąpi w grudniu br. – miejski zasób komunalny zwiększy się o 5 894 mieszkania oraz 70 lokali usługowych (głównie w południowo-zachodniej oraz północno-wschodniej części miasta). Tym samym osiągnie on liczbę 68 tys. lokali. Przedstawiciele Berlina zapowiadają, że to nie koniec działań. W planach jest budowa 6 tys. mieszkań socjalnych rocznie. Wsparcie zapowiada także rząd federalny.

Wydanie prawie 1 mld euro na lokale socjalne nie spodobało się wszystkim siłom politycznym. Krytyczni wobec transakcji są liberałowie („to nie rozwiąże problemu); konserwatyści („dlaczego tak późno, gdy wzrosły już ceny mieszkań) oraz przedstawiciele skrajnie prawicowej AfD („to ogromna strata środków).

Berlin: kobiety zapłacą za bilet do metra o 21 proc. mniej

W symbolicznym geście walki przeciwko nierównościom płacowym Berlin na jeden dzień zróżnicuje ceny biletów na metro. Kobiety zapłacą o 21 proc. mniej – bo tyle średnio mniej zarabiają.
 

O akcji poinformowało BVG (Berliner Verkehrsbetriebe) – należące do Berlina przedsiębiorstwo użyteczności publicznej, …