113-letnia Hiszpanka pokonała koronawirusa

Pokonała koronawirusa w wieku 113 lat

Maria Brayas via @MariaBranyas112

Najstarsza kobieta w Hiszpanii w wieku 113 lat wygrała z koronawirusem. Urodzona w 1907 roku María Branyas miała tylko łagodne symptomy choroby i jest prawdopodobnie najstarszym koronawirusowym ozdrowieńcem na świecie.

 

Przeżyła grypę hiszpankę, wojnę domową i koronawirusa

„Teraz, gdy ma się dobrze, chce znowu rozmawiać, to znowu ona”- mówi 86-letnia córka Marii, która prowadzi konto mamy na Twitterze.

Objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 pojawiły się u Marii Branyas w marcu, tuż po jej 113. urodzinach. Mieszkająca od dwóch dekad w domu opieki w Olot Hiszpanka cieszyła się wcześniej dobrym zdrowiem i zapewne także dlatego teraz przebieg choroby był u niej łagodny. Po kilku tygodniach spędzonych w izolacji została uznana za zupełnie wyleczoną. „Wynik wykonanego w ubiegłym tygodniu test jest negatywny” – powiedziała rzeczniczka placówki. Teraz Maria może o sobie powiedzieć, że przeżyła pandemię grypy (w latach 1918–1919), hiszpańską wojnę domową (1936–39) i koronawirusa.

Koronawirus: Na Islandii wyzdrowiało 97 proc. zakażonych osób

Jaka jest islandzka recepta na sukces w walce z koronawirusem?

Sekret długiego życia w zdrowiu

W wyświetlonym przez katalońską telewizję filmie Brayas bardzo chwali personel opiekujący się nią w trakcie choroby, nazywając go „bardzo życzliwym, bardzo uważnym”. Zapytana zaś o o sekret swojego długiego życia odpowiada, że po prostu ma szczęście cieszyć się „dobrym zdrowiem”. W ubiegłorocznym wywiadzie dla La Vanguardia mówiła, że nigdy nie musiała się specjalnie o siebie troszczyć i jej starania nie obejmowały nic więcej niż „po prostu życie”.

Maria Branyas urodziła się w 1907 roku w San Francisco. Jej ojciec pracował tam wówczas jako dziennikarz. Rodzina powróciła do Hiszpanii w czasie pierwszej wojny światowej. Kobieta wychowała trójkę dzieci (jedna z córek już nie żyje). Ma też 11 wnuków i 13 prawnuków.

Komisja Europejska rekomenduje stopniowe otwarcie granic w UE

Komisja Europejska chciałaby przynajmniej częściowo uratować sezon turystyczny w Europie. Jakie są rekomendacje dla państw członkowskich?

Inni stulatkowie wyleczeni z koronawirusa

Jakkolwiek niewątpliwie osoby starsze są uważane za jedną z grup najbardziej zagrożonych zarówno zachorowaniem, jak i ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, nie brakuje również innych przypadków stulatków, którzy pokonali wirusa.

Wśród nich znajduje się np. 104-letnia Włoszka Ada Zanusso, która na początku kwietnia stała się najstarszą Europejką, która wygrała z wirusem. Podobnie jak Maria Ada także mieszka na stałe w domu opieki.

Pensjonariuszką domu spokojnej starości jest również Holenderka Cornelia Ras, która  zachorowała tuż po swoich 107. urodzinach. Z zakażenia COVID-19 wyzdrowiała też 106-letnia Connie Titchen, uważana za najstarszą Brytyjkę, której udało się zwalczyć tę chorobę.

Spoza Europy do tego elitarnego klubu „stuletnich ozdrowieńców” należy również mieszkający w stanie Nowy Meksyk 108-letni Phil Corio. Corio nie miał typowych objawów kojarzonych z koronawirusem i dopiero po przejściu choroby wykonano u niego test, który wykazał istnienie przeciwciał u mężczyzny.

Za najstarszego koronawirusowego ozdrowieńca w Polsce uważa się natomiast stuletniego Stanisława Bigosa, byłego partyzanta i strażaka.

Koronawirus: Hiszpania na drodze do „nowej normalności”

Premier Pedro Sanchez ogłosił plan łagodzenia restrykcji związanych z epidemią koronawirusa.

Hiszpańskie statystyki

Hiszpania jest jednym z najbardziej doświadczonych przez koronawirusa krajem. Do tej pory zachorowało tam ponad 271 tys. osób a zmarło ponad 27 tys. To stawia Hiszpanię na drugim miejscu na świecie pod względem zachorowań.

W tym samym domu opieki, w którym przebywa i gdzie odbywała swą kwarantannę Maria Branyas – według informacji rzeczniczki placówki – odnotowano już „kilka” zgonów związanych z pandemią. Podobnie jak w innych krajach europejskich, także w Hiszpanii koronawirus pochłonął wiele ofiar właśnie wśród mieszkających w domach spokojnej starości seniorów.

Jednak  ostatnio sytuacja Hiszpanii zaczyna się powoli poprawiać i 28 kwietnia rozpoczęto łagodzenie restrykcji.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY