Zdecydowana większość pracowników z Ukrainy zostaje w Polsce?

Związane flagi PL i UA, źródło ukrinform.ua

Związane flagi PL i UA, źródło ukrinform.ua

Trzech na czterech pracowników z Ukrainy chce dalej pracować w Polsce – wynika z raportu Manpower „Plany migracyjne pracowników z Ukrainy”. Głównym powodem jest zadowolenie z obecnej pracy oraz obecności w Polsce ich rodzin i przyjaciół.

 

Wcześniej obawiano się, że wprowadzone niedawno w Niemczech ułatwienia w podejmowaniu pracy cudzoziemcom spoza UE spowodują odpływ z Polski większości pracujących tu Ukraińców. W czarnym scenariuszu z polskiego rynku pracy miało do końca roku  wyjechać do Niemiec nawet 250 tys. Ukraińców. Wydaje się jednak, że to przede wszystkim brexit ratuje polskie przedsiębiorstwa przed brakiem pracowników.

Polacy i Ukraińcy zmieniają kierunek emigracji

Polacy zmieniają kierunek swoich wyjazdów zarobkowych z Wielkiej Brytanii na Skandynawię, a Ukraińcy z Polski na Niemcy. Tymczasem polskiej gospodarce może zabraknąć nawet pół miliona pracowników z Ukrainy, którzy od nowego roku będą mogli przenieść się do Niemiec.

Trzy czwarte Ukraińców nie zamierza wyjeżdżać

Tymczasem trzy czwarte badanych Ukraińców (75 proc.) pracujących obecnie w naszym kraju nie zamierza go opuszczać. Chęć pozostania w Polsce uzasadniali przede wszystkim satysfakcją z obecnego zatrudnienia, obecnością w naszym kraju członków ich rodziny i przyjaciół, a także bliskością kulturowa naszych krajów, w tym zbliżonym językiem, a także bliskością geograficzną naszych krajów.

Wynikami raportu nie jest zaskoczony dyrektor Manpower Tomasz Walenczak, który powiedział, że Ukraińcom pracuje się i żyje w Polsce naprawdę dobrze i większość z nich wiąże z naszym krajem długofalowe plany.

Jedna czwarta chce jednak z Polski wyjechać

W pierwszej połowie bieżącego roku wyjazd do innego kraju w celach zarobkowych planuje co czwarty obywatel Ukrainy, obecnie wykonujący pracę w naszym kraju. W tej grupie zdecydowaną większość stanowią mężczyźni (68 proc.), osoby z wykształceniem wyższym (44 proc.), osiągające miesięczny dochód netto w wysokości 2 000-2 999 zł (68 proc.) oraz mieszkające w Polsce do sześciu miesięcy (32 proc.).

Główną przyczyną migracji jest chęć uzyskania wyższego wynagrodzenia, potrzeba pracy w kraju o wyższym standardzie życia, a także podjęcie zatrudnienia zgodnego z ich kompetencjami.

Grupie Wyszehradzkiej brakuje rąk do pracy

Niedobór pracowników w niektórych branżach i specjalizacjach wymusza na rządach państw Grupy Wyszehradzkiej, zwykle nieprzychylnie nastawionych do migrantów, złagodzenie restrykcyjnych procedur administracyjnych związanych z zatrudnianiem cudzoziemców. Równolegle próbuje się przyciągnąć tych, którzy wyjechali na studia lub w poszukiwaniu pracy do …

Brak Ukraińców to brak pracowników w czterech branżach

Według menedżer odpowiedzialnej za rekrutację obcokrajowców w Manpower Karoliny Rząsy oczekiwana migracja obywateli Ukrainy z Polski do innych krajów w znacznym stopniu dotknie cztery branże: motoryzacyjną, AGD, IT i spożywczą. “Problemy z niedoborem pracowników odnotują te polskie przedsiębiorstwa, które zatrudniają pracowników fizycznych, a szczególnie pracowników produkcji, magazynierów, pakowaczy czy operatorów wózków widłowych” – przewiduje cytowana przez media Rząsa.

Powody, które mogą Ukraińców zatrzymać w Polsce

Pracowników z Ukrainy deklarujących chęć wyjazdu z Polski zapytano także  o to, co mogłoby ich u nas zatrzymać. Wśród najczęściej wskazywanych zachęt znalazły się: wzrost wynagrodzenia, łatwiejsze uzyskanie pozwolenia na pobyt stały w Polsce oraz zmiany prawne umożliwiające dłuższy pobyt na poszukiwanie pracy.

Raport „Plany migracyjne pracowników z Ukrainy” przygotowano na podstawie badania, w którym wzięło udział 744 pracowników z Ukrainy w wieku od 18 do 60 lat.

Brexit ratuje polskie przedsiębiorstwa?

Już wcześniej obawy polskich przedsiębiorców o brak pracowników złagodziła informacja o tym, że tzw. twardy brexit może pozytywnie wpłynąć na obecność w Polsce zatrudnionych tu Ukraińców. Według raportu Personnel Service, w wyniku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, 100 tys. Ukraińców nie wyjedzie od nas do Niemiec.

Brexit rekordowo zmniejszył liczbę pracowników z UE na Wyspach

Liczba pracowników ze wszystkich państw członkowskich UE zatrudnionych w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się w ostatnim roku o 132 tysięcy – poinformował wczoraj (13 listopada) brytyjski urząd statystyczny (ONS). To największy spadek od 20 lat. Również Polacy zmienili kierunek swoich wyjazdów.

“Brexit bez umowy zagrozi miejscom pracy w Niemczech i tym samym utrudni Ukraińcom rywalizację o legalną pracę na niemieckim rynku. W konsekwencji w Polsce może pozostać nawet 100 tys. pracowników ze Wschodu, którzy według niedawnych prognoz mieli wyjeżdżać do naszych zachodnich sąsiadów” – tłumaczył prezes Personnel Service Krzysztof Inglot.

Dodał, że zamiast werbować dodatkową kadrę Niemcy będą zmuszeni ograniczać zatrudnienie, co powinno znacząco zmienić dotychczasowy czarny scenariusz dla polskiego rynku pracy, który zakładał, że do końca tego roku do Niemiec wyjedzie nawet 250 tys. Ukraińców.

W zeszłym roku w Polsce najwięcej imigrantów w UE

W zeszłym roku Polska przyjęła najwięcej imigrantów w Unii Europejskiej – wynika z opublikowanego w piątek (26 października) raportu Eurostat. Największą grupę stanowią wśród nich Ukraińcy, którzy przyjechali do naszego kraju, żeby podjąć pracę.