Wielka Brytania: Liberalni Demokraci mają nową liderkę

Jo Swinson, źródło: Flickr, fot. Liberal Democrats

Jo Swinson, źródło: Flickr, fot. Liberal Democrats

Jo Swinson została wybrana nową szefową Liberalnych Demokratów. Pierwszy raz w historii to kobieta obejmie stanowisko lidera tego brytyjskiego ugrupowania, które od niedawna odbudowuje swoją pozycję w sondażach.

 

 

W cieniu głosowania na przewodniczącego Partii Konserwatywnej Liberalni Demokraci (LD) wybrali nowego szefa. Pochodząca ze Szkocji Jo Swinson uzyskała poparcie 63 proc. członków partii. Zebrała ponad 48 tys. głosów, podczas gdy jej jedyny kontrkandydat – były minister ds. energii i zmian klimatycznych w rządzie Davida Camerona, Ed Davey zdobył 28 021 głosów. Swinson zastąpi Vince’a Cable’a, który podał się do dymisji 7 czerwca, kilka godzin po tym, jak Theresa May zrezygnowała z funkcji premiera.

Czy twardy brexit osłabi współpracę brytyjsko-niemiecką?

Kanclerz Angela Merkel przyznaje, że Wielka Brytania pozostanie partnerem Niemiec, nawet jeśli wystąpi z Unii Europejskiej. Współpraca zależy jednak od relacji między następcą Theresy May a Komisją Europejską.
 

 

W związku z ewentualnym brakiem porozumienia między Wielką Brytanią a UE swoje zaniepokojenie …

Młoda, ale doświadczona liderka

39-letnia Swinson jest najmłodszym politykiem, który stanął na czele którejkolwiek z największych brytyjskich partii politycznych. Szkotka wstąpiła do LD mając zaledwie 17 lat. Swoją polityczną karierę rozwijała studiując zarządzanie na London School of Economics. W 2005 r. była pierwszą liberalną demokratką, która zdobyła mandat w East Dunbartonshire, stając się tym samym najmłodszym członkiem Izby Gmin. W ciągu pierwszych pięciu lat pracowała jako rzeczniczka ds. kultury, równości płci i spraw zagranicznych.

Kariera polityczna Swinson nabrała tempa w 2010 r., kiedy Liberalni Demokraci weszli w koalicję z konserwatystami. Najpierw została prywatnym sekretarzem Vince’a, a później ówczesnego lidera partii Nicka Clegga. W 2012 r. mianowano ją podsekretarzem stanu ds. stosunków pracy i spraw konsumenckich. Od czerwca 2017 r. pełniła funkcję zastępcy lidera partii.

Ministerialny exodus w Wielkiej Brytanii

Sekretarz stanu ds. europejskich Alan Duncan podał się do dymisji w przeddzień wyników głosowania na lidera Partii Konserwatywnej. Jest to kolejny wyraz sprzeciwu wobec faworyta na stanowisko premiera Wielkiej Brytanii – Borisa Johnsona.
 

 

W związku ze spodziewanym zwycięstwem Borisa Johnsona minister …

Stanowisko w sprawie brexitu

Nowa przewodnicząca Liberalnych Demokratów jest zdecydowaną przeciwniczką wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W swoim pierwszym przemówieniu zadeklarowała, że „uczyni wszystko, aby zatrzymać brexit”. Opowiedzenie się za opuszczeniem unijnych struktur określiła jako „krok wstecz, który rzuca wyzwanie dla liberalnych wartości i fundamentalnych praw”.

„Jutro Boris Johnson prawdopodobnie wkroczy na Downing Street i rozpocznie drogę do twardego brexitu” – stwierdziła w trakcie przemowy. „Moim priorytetem jest zatrzymanie Johnsona, a co się z tym wiąże, zatrzymanie wyjścia bez umowy” – dodaje Swinson.

W wystąpieniu oświadczyła, że „jest gotowa poprowadzić swoją partię do zwycięstwa w następnych wyborach parlamentarnych”. Liderka Liberalnych Demokratów jest zdania, że Johnson „nie nadaje się na premiera Wielkiej Brytanii”.

Wielka Brytania: Johnson i Hunt powalczą o stanowisko szefa torysów

W wyścigu o przewodzenie brytyjskiej Partii Konserwatywnej pozostało już tylko dwóch kandydatów – były oraz obecny minister spraw zagranicznych. Na tym etapie głosować będą już nie torysowscy parlamentarzyści, ale wszyscy szeregowi członkowie partii.
 

Wczoraj (20 czerwca) odbyły się 2 ostatnie głosowania, …

Odrodzenie Liberalnych Demokratów

Antybrexitowe nastroje panujące od ponad roku na Wyspach Brytyjskich sprzyjają Liberalnym Demokratom. LD odnotowuje coraz większe poparcie wśród społeczeństwa rozczarowanego brakiem porozumienia między Londynem a Brukselą.

Swinson stoi na stanowisku, że pozycja Liberalnych Demokratów może się wzmocnić wobec konsekwentnych dążeń torysów do opuszczenia UE bez porozumienia. W swoim pierwszym wystąpieniu przyznała, że krytykowana idea liberalizmu „rozkwita w obliczu nacjonalizmu, populizmu i fiaska brexitu. Nowa przewodnicząca uważa, że najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby powtórzenie referendum ws. wyjścia z UE.

Centrowe ugrupowanie, któremu będzie przewodzić Swinson, powstało w 1988 r. w wyniku połączenia Partii Liberalnej i Partii Socjaldemokratycznej. 12 deputowanych z tej partii zasiada w brytyjskim parlamencie. W wyborach do PE stronnictwo uzyskało 20 proc. poparcie, dzięki czemu uplasowało się na drugim miejscu tuż za Partią Brexit. W Parlamencie Europejskim LD przynależy do Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów (ALDE).