Węgry ostro krytykują Ukrainę ws. Zakarpacia

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, źródło: Flickr/EU2017EE Estonian Presidency, fot. Arno Mikkor

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, źródło: Flickr/EU2017EE Estonian Presidency, fot. Arno Mikkor

Szef węgierskiej dyplomacji w ostrych słowach odniósł się do zapowiedzi wydalenia z Ukrainy jednego z konsulów Węgier. Chodzi o kwestię potajemnego wydawania węgierskich paszportów obywatelom ukraińskim. Budapeszt odpowiada na to: „Potępiamy próby zastraszania węgierskiej mniejszości!”

 

Najnowsza odsłona toczonego przez Węgry i Ukrainę sporu o węgierską mniejszość narodową na ukraińskim Zakarpaciu dotyczy wydarzenia, do jakiego doszło w zakarpackiej miejscowości Berehowe. Doszło tam do nieuzgodnionej w władzami w Kijowie uroczystości wręczania węgierskich paszportów przedstawicielom miejscowej ludności. Film dokumentujący to wydarzenie pokazały ukraińskie media.

Nagranie z ceremonii wręczania paszportów

Na ujawnienie nagrania zdecydowanie zareagowały władze Ukrainy. „Wiemy, że ciągle są przypadki ukrywanego wydawania paszportów. Sprawdzamy teraz, czy wideo jest autentyczne. Niektórzy myślą, że problem z tym nagraniem polega wyłącznie na rozdawaniu obywatelstwa, lecz problem jest również w tym, że nawołuje się w ten sposób do łamania ukraińskiego prawa oraz do manipulacji” – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin. Zapowiedział też wydalenie z kraju konsula Węgier, którego widać na upublicznionym filmie. Według ukraińskiego prawa można posiadać tylko jedno obywatelstwo. Przyjęcie drugiego bez oficjalnego zrzeczenia się paszportu ukraińskiego jest uznawane za przestępstwo.

MSZ Węgier zareagowało równie ostro. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto stwierdził, że gdyby doszło do wydalenia konsula z Ukrainy, to „przeniosłoby to na inną płaszczyznę stosunki między dwoma krajami i nie pozostało bez odpowiedzi.” „Te nagrania mogły zostać wykonane i upublicznione na czyjeś zlecenie. Zrobiono je ukrytą kamerą. Widoczna na nich ceremonia składania przysięgi obywatela jest zgodna ze wszystkimi obowiązującymi przepisami i dlatego tylko zbliżającymi się wyborami na Ukrainie można wytłumaczyć to, że minister spraw zagranicznych ma do niej zastrzeżenia” – stwierdził Szijjarto. Miał na myśli ukraińskie wybory prezydenckie, które zaplanowane są na koniec marca przyszłego roku.

Minister Szijjarto stanął na stanowisku, że możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa jest dziś w Europie normą (dopuszczone jest w UE). „Ukraiński protest w tej sprawie nie świadczy o tym, by Ukraina poważnie myślała o integracji europejskiej i członkostwie w NATO” – oświadczył Szijjarto.

Węgry domagają się zrewidowania umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą

Złożenie formalnego wniosku w tej sprawie zapowiedział węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Budapeszt ostro sprzeciwia się nowej ukraińskiej ustawie oświatowej, która dotyczy także szkół prowadzonych przez mniejszości narodowe. Zdaniem Węgier Ukraina będzie uczniów nieukraińskojęzycznych dyskryminować. Kijów odrzuca te oskarżenia.
 
Minister Peter Szijjarto …

Spór o węgierską mniejszość na Zakarpaciu

Kwestia obywatelstwa to kolejny etap sporów o ludność węgierską zamieszkującą położony na południowo-zachodniej części Ukrainy region Zakarpacia. Żyje tam około 150 tys. Węgrów. W ogromnej większości posiadają ukraińskie obywatelstwo. Budapeszt w ubiegłym roku ostro zareagował na zmiany w ukraińskiej ustawie oświatowej. W myśl nowych przepisów mniejszości narodowe będą miały zagwarantowany język ojczysty jako wykładowy tylko w edukacji przedszkolnej oraz na początku edukacji podstawowej. W wyższych klasach wykładowym językiem będzie już tylko ukraiński.

Zdaniem Węgier, nowe przepisy godzą w prawa mniejszości narodowych. Aferę wokół nagrania z wręczania na Zakarpaciu węgierskich paszportów Budapeszt uznał natomiast za eskalację sporu. „Śledzimy rozwój wydarzeń i nie wykluczamy, że w przyszłości będą potrzebne działania spowalniające integrację Ukrainy z zachodnimi strukturami” – oświadczył Peter Szijjarto. Już teraz, z powodu sporu o prawo oświatowe, Węgry blokują posiedzenia rady NATO-Ukraina.

Ukraiński MSZ odpowiada zaproszeniem do rozmów. „Ponownie usiądziemy z Węgrami, porozmawiamy, w jaki sposób przedłużyć okres przejściowy wdrożenia ustawy o edukacji. Dla Węgrów jest to bardzo ważne. Tematy do rozmów z Węgrami są, ale jest jedna czerwona linia: nie będą rozdawali obywatelstwa i nie będą manipulowali” – oświadczył Pawło Klimkin.

Węgry zapowiadają blokowanie integracji europejskiej Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó ostrzegł władze Ukrainy, że Budapeszt będzie na forum UE blokował wszystkie przedsięwzięcia, które w ramach Partnerstwa Wschodniego mogłyby doprowadzić Ukrainę do większego zbliżenia z Europą. Węgierskie władze zdenerwowała nowa ukraińska ustawa oświatowa.
 
„Ukrainę zaboli wdrożenie tej ustawy” – …