USA przekażą Gruzji pół miliona dolarów na strategiczną komunikację

Mamuka Bakhtadze i John Bolton. Źródło: https://georgiaembassyusa.org

Mamuka Bakhtadze i John Bolton. Źródło: http://georgiaembassyusa.org

Departament Stanu USA przekaże Gruzji 500 000 USD na wzmocnienie strategicznej komunikacji – oznajmił premier Gruzji Mamuka Bachtadze oraz dodał, że środki te zostaną skierowane na walkę z „nieprzyjazną propagandą wrogich sił”.

 

Bachtadze poinformował, że fundusze otrzyma Centrum Informacyjne NATO i UE działające w Gruzji. Organizacja ta będzie m.in. informować gruzińskie społeczeństwo o korzyściach płynących z integracji euroatlantyckiej.

Spotkania z Boltonem i Pompeo

Premier podkreślił, że „planowany projekt jest wyjątkowy i po raz kolejny potwierdza silne wsparcie Gruzji przez rząd USA, w kontekście procesu euroatlantyckiej integracji”.

Bachtadze złożył wizytę w Waszyngtonie w dniach 17-21 września, po raz pierwszy w randze premiera. Rozmawiał m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Johnem Boltonem i sekretarzem stanu Mikiem Pompeo. Rozmawiano między innymi o sytuacji w okupowanych regionach Gruzji (Abchazji i Osetii Południowej) i o stosunkach z Rosją.

Erywań ponownie protestuje

Około 50 tysięcy ludzi demonstrowało przed budynkiem parlamentu w stolicy Armenii domagając się rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Wcześniejsze wybory to jeden z głównych politycznych celów premiera mniejszościowego rządu Armenii Nikola Paszinjana, który na fali wiosennych protestów przeciwko byłemu prezydentowi i …

Strony omówiły także stan reformy Gruzji i postępy kraju w różnych dziedzinach, kładąc nacisk na potrzebę powiązania stosunków politycznych na wysokim szczeblu z odpowiednią współpracą gospodarczą.

Szef gruzińskiego rządu jest przekonany, że „potencjał w tym kierunku zostanie w pełni wykorzystany w celu promowania dalszego pogłębiania partnerstwa Gruzja-USA” –  czytamy w komunikacie biura prasowego premiera Gruzji.

Od 22 września Bachtadze przebywał w Nowym Jorku, gdzie spotkał się z wysokiej rangi urzędnikami z innych państw, a także z przedstawicielami amerykańskiego biznesu i gruzińskiej diaspory. Pięć dni później gruziński premier przemawiał na 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Unia Europejska planuje obejść amerykańskie sankcje wobec Iranu

Unia Europejska, Rosja i Chiny obrały kurs kolizyjny z prezydentem Donaldem Trumpem w poniedziałek, ogłaszając plany stworzenia nowych kanałów płatności w celu ułatwienia prowadzenia interesów z Iranem i obchodzenia amerykańskich sankcji.
 

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ogłosiła komunikat po spotkaniu z …

W ostatnich dniach Bachtadze podsumował swoją wizytę, oceniając, że współpraca między Gruzją a USA jeszcze nigdy nie była tak dobra, jak obecnie.