USA obniżyły rangę dyplomatyczną ambasady UE w Waszyngtonie

Biały Dom w Waszyngtonie, źródło: Pixabay:12019

Biały Dom w Waszyngtonie, źródło: Pixabay:12019

Komisja Europejska potwierdziła, że administracja prezydenta USA zmieniła kwalifikację dyplomatyczną unijnego przedstawicielstwa w amerykańskiej stolicy. W praktyce oznacza to jej degradację. Teraz Bruksela chce wyjaśnić nie tylko dlaczego do tego doszło, ale także dlaczego Waszyngton dotąd jej o tym oficjalnie nie powiadomił.

 

O sprawie jako pierwszy poinformował serwis Deutsche Welle. Według ustaleń niemieckich dziennikarzy amerykańska administracja nie traktuje już unijnego przedstawicielstwa w Waszyngtonie tak jak ambasady, a jako przedstawicielstwo organizacji międzynarodowej. Poprzednie administracje USA, w ramach podkreślenia specjalnej rangi stosunków amerykańsko-unijnych, traktowały natomiast unijnych dyplomatów w Waszyngtonie jak dyplomatów sojuszniczego państwa.

KE potwierdza i prosi o wyjaśnienia

Komisja Europejska potwierdziła ustalenia Deutsche Welle. „Rozumiemy, że nastąpiła niedawno zmiana dotycząca rangi dyplomatycznej naszego przedstawicielstwa w USA przez amerykański protokół. Dyskutujemy obecnie z odpowiednimi zespołami w administracji na temat możliwych implikacji dla delegacji UE w Waszyngtonie” – powiedziała rzeczniczka KE Maja Kocijancić. „Toczą się obecnie rozmowy, ale wiecie bardzo dobrze, że UE jest organizacją międzynarodową” – dodała.

Władze USA mają bowiem prawo potraktować unijną placówkę tak jak placówki organizacji ONZ czy Rady Europy. Dotąd jednak standardem było wyjątkowe traktowanie przedstawicielstwa UE. Co więcej, Bruksela nie została nigdy oficjalnie poinformowana, że do tego doszło. Sprawa wyszła na jaw 5 grudnia podczas uroczystości pogrzebowych byłego prezydenta George’a Busha. Szef unijnego przedstawicielstwa w Waszyngtonie David O’Sullivan nie dostał na tę uroczystość zaproszenia razem z ambasadorami państw członkowskich UE. Ostatecznie został zaproszony, ale jako ostatni europejski dyplomata.

Wtedy unijni dyplomaci byli już pewni, że status ich placówki uległ zmianie. Nie otrzymali bowiem zaproszeń na kilka innych wydarzeń także w październiku i listopadzie. „Nie wiemy dokładnie, kiedy nastąpiła ta zmiana, bo tak się złożyło, że Amerykanie zapomnieli nas o niej poinformować. W Brukseli wywołało to oburzenie. Powiedziano nam, że zapomnieli nas poinformować, a decyzja została podjęta, bo najwyraźniej ich szef protokołu uważa, że jest słuszna” – powiedział dziennikarzom Deutsche Welle anonimowy urzędnik Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Handlowy rozejm między UE i USA

Donald Trump i Jean-Claude Juncker zapowiedzieli nowe negocjacje o zniesieniu barier handlowych na prawie wszystkie towary przemysłowe. To ma oznaczać wstrzymanie się od nakładania nowych ceł, w tym na samochody z UE.
 

Środowa wizyta szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude’a Junckera przyniosła zaskakującą …

UE oficjalnie łagodzi sytuację

Nie jest jasne dlaczego do obniżenia rangi unijnego przedstawicielstwa w Waszyngtonie doszło dopiero w dwa lata po tym jak prezydentem USA został Donald Trump. Zapowiadał on co prawda poluzowanie unijno-amerykańskich więzi i zerwał negocjacje nad umową wolnocłową TTIP, a potem nakładał cła na importowaną z UE stal i aluminium, ale spory handlowe ostatecznie udało się załagodzić. Unijne źródło cytowane przez BBC sugeruje, że USA przeprowadziło zmiany w procedurach odnośnie placówek dyplomatycznych i sprawa może nie dotyczyć konkretnie UE.

Oficjalnie UE zachowuje spokój i potwierdza, że USA mają prawo do weryfikacji swoich procedur protokolarnych. Bruksela chce jednak wiedzieć dlaczego do tego doszło i dlaczego jej o tym nie poinformowano. Maja Kocijancić przypomniała, że więzy między UE a USA nie dotyczą tylko relacji między Białym Domem a unijnymi instytucjami, ale sięga głębiej, bo społeczeństw amerykańskiego i europejskiego.

„Nasze partnerstwo w wielu kwestiach, gdzie nasze interesy są nadal zbieżne, jest niezbędne, nie tylko dla Europejczyków, nie tylko dla Amerykanów, ale dla społeczeństw i krajów na całym świecie” – cytowała przy tym Wysoką Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Federikę Mogherini.

Izba Reprezentantów USA popiera sankcje za udział w Nord Stream 2

Izba niższa amerykańskiego parlamentu przyjęła wczoraj (11 grudnia) rezolucję, w której wezwała rządy europejskich państw do zablokowania projektu gazociągu Nord Stream 2. Amerykańscy kongresmeni apelują do prezydenta USA o nałożenie sankcji na podmioty związane z tą inwestycją.
 
Uchwała Izby Reprezentantów USA …