Ukraińsko-rosyjska licytacja na paszporty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy podpisał dekret ułatwiający przyznanie obywatelstwa „prześladowanym politycznie” Rosjanom oraz cudzoziemcom uczestniczącym w konflikcie w Donbasie. Dekret jest odpowiedzią Ukrainy na kwietniową inicjatywę prezydenta Rosji, który podpisał dekret o uproszczonym trybie nadawania obywatelstwa mieszkańcom wschodnich regionów Ukrainy.

 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział we wtorek, że jego celem jest zapewnienie ochrony praw i wolności człowieka”. Podpisany na początku tego tygodnia dekret stanowi swoistą odpowiedź na podobną inicjatywę prezydenta Rosji Władimira Putina, który pod koniec kwietnia zdecydował o ułatwieniu procedur przyznawania obywatelstwa dla mieszkańców wschodnich regionów Ukrainy: Doniecka i Ługańska.

Rosyjskie obywatelstwo dla Ukraińców z Donbasu

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał wczoraj dekret o uproszczonym trybie nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom ukraińskiego Donbasu, określając ten krok jako kwestię „humanitarną”. Tymczasem Ukraina zażądała pilnego zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.

Prześladowani i zasłużeni

Rada Najwyższa Ukrainy zbierze się po raz pierwszy pod koniec sierpnia. Wówczas najprawdopodobniej zajmie się inicjatywą prezydenta, Wydaje się, że przegłosowanie nowego prawa jest przesądzone z powodu większości, jaką w lipcowych wyborach parlamentarnych zdobyła prezydencka formacja: Sługa Narodu.

Podpisanie dekretu to spełnienie zapowiedzi z kwietnia, gdy Zełeński obiecał odpowiedzieć na dekret ws. paszportów dla mieszkańców Donbasu. W wersji ukraińskiej ułatwienia czekają „prześladowanych z powodów politycznych” oraz tych cudzoziemców lub bezpaństwowców, którzy mają „wybitne zasługi dla Ukrainy” lub, gdy „ich naturalizacja leży w interesie kraju” – głównie z powodu zasług w konflikcie na wschodzie kraju.

Zainteresowani będą zobligowani do przedstawienia ukraińskiemu ministerstwu spraw zagranicznych lub konsulatu dokumentu potwierdzającego prześladowanie za poglądy polityczne. Ponadto przed nimi konieczność zrzeczenia się dotychczasowego obywatelstwa.

Erdogan: Aneksja Krymu nielegalna

Dwudniowa wizyta prezydenta Ukrainy wypełniona była rozmowami na temat zacieśnienia współpracy między Kijowem i Ankarą. W planie znalazło się zawarcie umowy o wolnym handlu. Nie zabrakło odniesień do sytuacji w Donbasie. Wołodymyr Zełeński liczy na pośrednictwo Turcji w sprawie unormowania …

10 tys. wniosków

Agencja Tass poinformowała przedwczoraj, że rosyjskie obywatelstwo trafiło do niemal 10 tys. (9825) mieszkańców wschodnich regionów Ukrainy dzięki dekretowi Putina. W kolejce po wydawane od połowy czerwca dokumenty oczekuje kolejnych kilkadziesiąt tysięcy osób. Paszporty wydawane są tuż przy granicy z Ukrainą w czterech urzędach migracyjnych.

Dotychczasowe statystyki nie rzucają na kolana, chociaż w Moskwie liczono na kilkaset tysięcy nowych obywateli w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Do tego raczej nie dojdzie, być może z powodu rosyjskiej biurokracji. Kijów ostrzegł, że ci którzy wystąpią o zmianę obywatelstwa natychmiastowo utracą dotychczasowe ukraińskie paszporty. Trudno powiedzieć na ile wpływ na podjęcie przez mieszkańców Donbasu mają ostrzeżenia rządu czy utrata możliwości wjazdu do Unii Europejskiej (od roku obywatele Ukrainy nie potrzebują wizy do Wspólnoty).

Dekret prezydenta Federacji Rosyjskiej potępiła UE. Wysoka przedstawiciel ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, Federica Mogherini nazwała tę inicjatywę „próbą destabilizacji Ukrainy”. Kijów już rozpoczął nadawanie nowych obywatelstw. W lipcu nowymi Ukraińcami zostało 9 osób, których nazwisk nie ujawniono.

UE potępia Rosję za obywatelstwa dla mieszkańców Donbasu

Rosja ustanowiła specjalny przyspieszony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom opanowanych przez separatystów okolic Ługańska i Doniecka. Bruksela uznała to za atak na suwerenność Ukrainy. Rosyjski prezydent odpowiedział zaś, że wzorował się na rozwiązaniach stosowanych przez Węgry, Rumunię i Polskę.
 

Dekret o przyspieszonej …

W ostatnich dniach dwa kraje bałtyckie Estonia i Litwa poinformowały o nieuznaniu paszportów wydawanych przez Rosję. Ponadto Wilno zadeklarowało wolę przekonania europejskich partnerów do solidarności Wspólnoty w tej materii.

Estonia i Litwa przeciwko rosyjskim paszportom dla mieszkańców Donbasu

Państwa bałtyckie zdecydowanie opowiadają się przeciwko destabilizacji Ukrainy. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii podjęło 5 sierpnia decyzję o nieuznaniu paszportów wydawanych przez Rosję mieszkańcom obwodów ługańskiego i donieckiego. Z kolei Litwa pracuje nad przekonaniem Unii Europejskiej do ustanowienia wspólnej polityki w …