Ukraiński parlament odrzucił dymisję premiera

https://www.facebook.com/volodymyrgroysman/photos/

Wołodymyr Hrojsman pozostaje na stanowisku szefa ukraińskiego rządu. Rada Najwyższa odrzuciła wczoraj jego dymisję, choć domagał się tego nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

“Moja decyzja (o dymisji) nie była emocjonalna. To było moje stanowisko” – zapewnił Wołodymyr Hrojsman po czwartkowym (30 maja) głosowaniu, w wyniku którego upadł jego wniosek o dymisję. ”Chcę powiedzieć jeszcze jedną ważną rzecz: nigdy w swoim życiu nie zrzucałem odpowiedzialności na kogoś innego” – podkreślił.

Wniosek o odwołanie go z urzędu poparło zaledwie 97 deputowanych z 226 koniecznych do przyjęcia dymisji w liczącej formalnie 450 mandatów Radzie Najwyższej. Jednak w związku z brakiem przedstawicieli zajętego przez Rosję Krymu, a także części kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów Donbasu, parlament liczy obecnie 423 osoby.

Decyzje nowego prezydenta

Wołodymyr Zełenski zaapelował do rządu Hrojsmana o ustąpienie już 20 maja, w przemówieniu wygłoszonym w parlamencie po zaprzysiężeniu go na stanowisko prezydenta. Przywołał w nim m.in. słowa innego aktora, który również został prezydentem. “Chcę zacytować amerykańskiego aktora Ronalda Reagana, który został świetnym amerykańskim prezydentem: `rząd nie rozwiązuje naszych problemów; rząd jest naszym problemem`” – powiedział.

Wołodymyr Zełenski zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy

Nowo wybrany prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył wczoraj przysięgę prezydencką, ślubując wierność narodowi ukraińskiemu i od razu poinformował, że rozwiązuje parlament. Zaproponował także dymisję rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana, a szef rządu złożył ją kilka godzin później.
 

https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/dzis-zaprzysiezenie-nowego-prezydenta-ukrainy/
Wybraliśmy drogę do Europy
W

“Nie rozumiem naszego rządu, który rozkłada ręce i mówi mi, że niczego nie można zrobić. To nieprawda. Możecie. Możecie wziąć kartkę, długopis i zwolnić swoje miejsca dla tych, którzy będą myśleli o przyszłych pokoleniach, a nie o nadchodzących wyborach” – przekonywał ukraiński komik po zaprzysiężeniu na prezydenta Ukrainy.

Hrojsman: Prezydent wziął na siebie całą odpowiedzialność

W odpowiedzi Hrojsman zapowiedział tego samego dnia, że złoży rezygnację i zwrócił uwagę, że wzywając do dymisji rządu, nowy prezydent wziął na siebie całą odpowiedzialność za władzę w kraju. “Po wyborze nowego prezydenta mówiłem, że mam świadomość wyzwań i ryzyka, które stoją przed nami” – przypominał.

Ukraina: Priorytety Zełenskiego po zwycięstwie

Zakończenie wojny i walka z korupcją, to priorytety zwycięzcy pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie Włodymyra Zełenskiego po wygranej równiez w drugiej turze. Tymczasem jego kontrkandydat, urzędujący prezydent Petro Poroszenko planuje zaostrzenie kampanii, by pozostać na stanowisku “zwyciężając przez nokaut”.

„Zaproponowałem prezydentowi i parlamentowi, byśmy szybko ustalili porządek dzienny i rozpoczęli podejmowanie decyzji, które uczynią Ukrainę silniejszą” – mówił wtedy szef ukraińskiego rządu. „Prezydent wybrał inną drogę. Uważam, że swoim oświadczeniem wziął on na siebie całą odpowiedzialność za przyszłe zagrożenia” – oświadczył w zeszłym tygodniu Hrojsman.

Rozwiązanie Rady Najwyższej i rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych na 21 lipca było jedną z pierwszych decyzji Zełenskiego po objęciu urzędu. Hrojsman zapowiedział, że zamierza kandydować do nowego parlamentu, ale zastrzegł, że nie będzie się jednoczył z ugrupowaniem byłego prezydenta Petra Poroszenki.

Ukraina: Parlament rozwiązany; przyspieszone wybory już w lipcu

Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski formalnie rozwiązał wczoraj tamtejszy parlament – wydał dekret, którym rozwiązał Radę Najwyższą, a przedterminowe wybory parlamentarne wyznaczył na 21 lipca.