Ukraina z nowym programem pomocowym od MFW

W ocenie MFW reformy gospodarcze na Ukrainie nie postępują w odpowiednim tempie. Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy

Pierwsze informacje o nowym pakiecie pomocowym MFW dla Ukrainy trafiły do opinii publicznej, gdy rząd w Kijowie wyraził zgodę na podwyżkę cen gazu o 23,5 proc. od listopada. Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania kończący się w 2019 roku – poinformował Fundusz. Wcześniej Kijów zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych.

 

Program jest rozłożony na 14 miesięcy, a jego wartość opiewa na 3,9 mld dolarów. Ma to być fundament polityki gospodarczej Kijowa w 2019 roku.

Aby program ostatecznie wszedł w życie, musi zostać zatwierdzony przez kierownictwo MFW. To ma nastąpić po przyjęciu przez ukraińską Radę Najwyższą budżetu na 2019 rok, który zakłada podwyżki cen gazu dla odbiorców indywidualnych.

Wymuszona decyzja

Pierwsze informacje o nowym pakiecie pomocowym MFW dla Ukrainy trafiły do opinii publicznej, gdy rząd w Kijowie wyraził zgodę na podwyżkę cen gazu o 23,5 proc. od listopada. Wcześniejsze informacje mówiły, że MFW chciał podwyżki cen na poziomie 30-60 proc. Rząd ukraiński uznał propozycje Funduszu za nieuzasadnione.

Jedna piąta Serbów chce wyjechać z kraju

Około jednej piątej obywateli serbskich chce wyemigrować w poszukiwaniu lepszego życia i lepiej płatnych miejsc pracy. Większość z nich to młodzi ludzie i prawie wszyscy chcą wyjechać na Zachód. Raport EURACTIV Serbia.
 

Ci, którzy już wyjechali, nie chcą wracać do …

„Ceny gazu od 1 listopada wzrosną jedynie o 23,5 procent, a nie o 60. To jest to, do czego udało nam się dojść podczas tych rozmów” – powiedział premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. Szef rządu dał do zrozumienia, że podwyżka została uzgodniona w porozumieniu z MFW.

„Rozpoczynaliśmy negocjacje od tego, że ceny wzrosną o 60 proc. ale w wyniku rozmów i kompromisu porozumieliśmy się, że od listopada ceny wzrosną o 23,5 procent. Sądzę, że nie ma wśród nas zwolenników takiej decyzji, ale jest to wymuszony krok”  – pokreślił Hrojsman.

Pomoc dla Kijowa

Program rozszerzonego finansowania przyjęty w marcu 2015 roku zakłada wsparcie dla Ukrainy opiewające na 17,5 mld dolarów. Fundusz stale obserwuje postępy reform gospodarczych na Ukrainie i od nich uzależnia wypłatę kolejnych transzy pomocowych. Pierwsza transza przyznana przez MFW w 2015 roku wyniosła 5 mld dolarów.

Już 21 zabitych w ataku na Krymie

Liczba zabitych w środowym ataku w budynku technikum w Kerczu wzrosła do 21. Wśród ofiar jest napastnik, który popełnił samobójstwo – poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS powołując się na źródła medyczne. Służby sprawdzają czy atak mógł mieć charakter ekstremistyczny.
 

W wyniku …

W sierpniu 2015 roku Ukraina otrzymała drugą transzę w wysokości 1,7 mld dolarów. Jednak później nastąpiła przerwa w wypłatach, związana z niewypełnieniem przez rząd w Kijowie warunków, kryzysem politycznym i zmianą rządu. W kwietniu 2016 roku po objęciu stanowiska premiera przez Hrojsmana negocjacje z MFW zostały wznowione, trzecia transza została wypłacona we wrześniu 2016 r., a czwarta w kwietniu 2017 roku.

Spór Kijowa z MFW

Rozmowy rządu w Kijowie z MFW skomplikowały się w lipcu 2017 roku w wyniku sporu o ceny gazu dla obywateli Ukrainy. Źródła rządowe twierdziły, że Kijów zaproponował MFW co najmniej osiem wariantów zmiany formuły kształtowania cen gazu, aby uniknąć niezadowolenia społecznego.

Ławrow: obecność wojsk USA w Polsce naruszeniem umowy Rosja-NATO

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapewnił, że Rosja opowiada się za silną i stabilną Europą. Podkreślił też, że obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce stanowiłaby naruszenie porozumienia Rosja-NATO. Tymczasem Moskwa wyraźnie inwestuje w instalacje wojskowe w obwodzie kaliningradzkim.

Szefowa MSW Christine Lagarde w czerwcu mówiła, że realizacja postulatów w sprawie cen gazu jest niezwykle ważna dla zakończenia przeglądu planu finansowania. Jednym  z istotnych warunków, który wymieniała szefowa MFW, jest przestrzeganie dyscypliny budżetowej.