Ukraina: Wyborcza debata niezgody

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, źródło twitter

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, źródło twitter

Tysiące widzów przybyło w niedzielę na Stadion Olimpijski w Kijowie, aby obejrzeć debatę wyborczą kandydatów na prezydenta Ukrainy. Do pojedynku kandydatów jednak nie doszło, ponieważ Wołodymyr Zełenski nie pojawił się w ustalonym miejscu.

 

Brak przeciwnika

Zełenski tuz po pokonaniu urzędującego prezydenta w pierwszej turze wyborów wezwał do przeprowadzenia debaty na stadionie. Starcie polityków miało być transmitowane we wszystkich kanałach telewizyjnych. Zdaniem BBC Zełenski chciał żeby debata odbyła się w najbliższy piątek, tuz przed głosowaniem w II turze wyborów.

Petro Poroszenko wykorzystał nieobecność liderującego w sondażach rywala, by odpowiedzieć na pytania dziennikarzy oraz do atakowania przeciwnika.

„Jeżeli dalej będzie się chował i bał ludzi, czekają go codzienne zaproszenia do każdego programu transmitowanego na żywo. Wszyscy w kraju muszą zobaczyć, kogo mogą wybrać na urząd prezydenta na najbliższe pięć lat”, skomentował były prezydent.

Ukraina: Priorytety Zełenskiego po zwycięstwie

Zakończenie wojny i walka z korupcją, to priorytety zwycięzcy pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie Włodymyra Zełenskiego po wygranej równiez w drugiej turze. Tymczasem jego kontrkandydat, urzędujący prezydent Petro Poroszenko planuje zaostrzenie kampanii, by pozostać na stanowisku “zwyciężając przez nokaut”.

Zdaniem Radia Wolna Europa do operatora Stadionu Olimpijskiego wpłynęła prośba o przeprowadzenie kolejnej debaty w najbliższy piątek, co może oznaczać, że jednak dojdzie do przedwyborczego spotkania kandydatów.

Strategia Zełenskiego

Nieobecność Zełenskiego na debacie wpisuje się w dotychczasowa strategię tego kandydata unikania publicznego zabierania głosu w istotnych sprawach. Jego kampania jest zbudowana wokół obietnicy przeprowadzenia reform, brak jednak konkretów co do szczegółowych rozwiązań.

Wcześniej kandydat na stanowisko prezydenta odmówił także udziału w telewizyjnej debacie z udziałem Poroszenki i Julii Tymoszenko.

Ukraina: Zełenski i Poroszenko w II turze wyborów prezydenckich

Aktor, scenarzysta i telewizyjny komik Wołodymyr Zełenski zdecydowanie zwyciężył w I turze wyborów prezydenckich na Ukrainie. Według sondażu exit poll zdobył 30,4 proc. głosów. W II turze zmierzy się z obecnie urzędującym prezydentem Petro Poroszenką, na którego zagłosowało 17,8 proc. …

Według najnowszego sondażu Zełenski powiększył o 3 punkty proc., do 71 proc., swoje poparcie nad Poroszenką (29 proc.). II tura wyborów prezydenckich na Ukrainie odbędzie się już w niedzielę 21 kwietnia.