Ukraina: Wołodymyr Zełenski nowym prezydentem

Wołodymyr Zełeński prezentuje swój zespół: ZeTeam. Źródło: Twitter ZeTeam_Official 18 kwietnia 2019

Wołodymyr Zełeński prezentuje swój zespół: ZeTeam. Źródło: Twitter ZeTeam_Official 18 kwietnia 2019

Dotąd niezaangażowany w politykę aktor i scenarzysta zdecydowanie pokonał urzędującego prezydenta. Według Narodowego Exit Poll (przygotowanego wspólnie przez kilka sondażowni) Zełenski zdobył 73,2 proc. głosów. Petro Poroszenko, na którego zagłosować miało 25,3 proc. wyborców, uznał już swoją porażkę.

 

Pozostałe 1,5 proc. wyborców oddało według Narodowego Exit Poll głos nieważny. Inne dwa powyborcze badania pokazały podobny wynik. Sondaż telewizji 112 oraz NewOne pokazał, że na Wołodymyra Zełenskiego zagłosowało 73,7 proc. wyborców, zaś na Petro Poroszenkę 26,3 proc. Badanie przeprowadzone dla telewizji 1+1 dało zaś wynik 72,7 proc. do 27,3 proc. na korzyść Zełenskiego.

Zełenski wygrał w 24 z 25 regionów Ukrainy – poza regionem lwowskim. Jednak – poza Lwowem – uzyskał przewagę także na ukraińskim Zachodzie.

Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone przez Centralną Komisję Wyborczą Ukrainy do 4 maja. Na razie podano jedynie oficjalną frekwencję, która wyniosła 57,5 proc.

Zełenski zapowiada „powrót chłopców do domu”

Wołodymyr Zełenski tuż po ogłoszeniu wyników exit poll wystąpił z krótkim przemówieniem. Podobnie jak podczas kampanii wyborczej unikał w nim konkretów. Podziękował za to swojej żonie, wolontariuszom pracującym w jego sztabie wyborczym oraz „broniącym Ukrainy żołnierzom”. „Dziękuję wszystkim Ukraińcom, którzy mnie poparli. Dziękuję wszystkim Ukraińcom, którzy dokonali wyboru po raz drugi. Obiecuję, że nigdy was nie zawiodę. Póki nie jestem jeszcze prezydentem, mogę to powiedzieć. Zwracam się do mieszkańców wszystkich państw byłego ZSSR: popatrzcie na nas, wszystko jest możliwe” – mówił.

W drugim, wygłoszonym trochę później przemówieniu Zełenski mówił o konfliktach w Dobnasie oraz wokół Krymu. „Zadaniem numer jeden jest dla nas to, by powrócili wszyscy więźniowie, nasi marynarze. Zrobię wszystko, by nasi chłopcy wrócili do domu. Wszyscy nasi więźniowie, bez wyjątku” – zapowiedział. Dodał też, że chce „resetu” w relacjach z Rosją, separatystami i Zachodem, aby pokojowo rozwiązać sytuację wokół Donbasu. „Będziemy działać w ramach grupy normandzkiej, będziemy też kontynuować rozmowy w Mińsku, zresetujemy je” – oświadczył Zełenski.

Putin nie zamierza rozmawiać z Ukrainą o pokoju w Donbasie

Rosja nie jest stroną konfliktu na wschodzie Ukrainy – przekonywał wczoraj rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow – i dlatego nie będzie negocjować z Ukrainą warunków zawarcia pokoju w Donbasie.

Poroszenko uznaje porażkę

Jego kontrkandydat w II turze wyborów, dotychczasowy prezydent Poroszenko uznał swoją porażkę. „W przyszłym miesiącu odejdę ze stanowiska głowy państwa. Tak zdecydowała większość Ukraińców i ja przyjmuję tę decyzję” – powiedział. Poinformował też, że zadzwoni do Zełenskiego z gratulacjami. Stwierdził bowiem, że wybory „były uczciwe, transparentne i odbyły się zgodnie ze standardami demokratycznymi.”

Poroszenko zapowiedział jednak, że pozostaje w ukraińskiej polityce. „Opuszczę swoje biuro, lecz nie odejdę z polityki. Bo nasza ekipa musi bronić zdobyczy, które wywalczyliśmy: europejską i euroatlantycką strategię, te cele, które są teraz zagrożone” – oświadczył.

Ukraina: Priorytety Zełenskiego po zwycięstwie

Zakończenie wojny i walka z korupcją, to priorytety zwycięzcy pierwszej tury wyborów prezydenckich na Ukrainie Włodymyra Zełenskiego po wygranej równiez w drugiej turze. Tymczasem jego kontrkandydat, urzędujący prezydent Petro Poroszenko planuje zaostrzenie kampanii, by pozostać na stanowisku “zwyciężając przez nokaut”.

Europa gratuluje

Do Kijowa spłynęły już gratulacje m.in. od szefów międzynarodowych instytucji. „To decydujący dzień dla Ukrainy. Wolne wybory i pokojowa zmiana władzy = silna ukraińska demokracja. Gratulacje dla Wołodymyra Zełenskiego. UE jest zdeterminowana, by kontynuować swoje wsparcie” – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Słowa gratulacji przekazał także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. „Gratulacje dla Wołodymyra Zełenskiego z okazji zwycięstwa w ukraińskich wyborach prezydenckich. Ukraina to cenny partner NATO i liczymy na kontynuowanie naszej współpracy” – oświadczył na Twitterze Stoltenberg.

Depeszę gratulacyjną przesłał do Kijowa również prezydent Polski Andrzej Duda. „Wybór ten jest wyrazem oczekiwania społeczeństwa ukraińskiego na znaczne przyspieszenie działań władz państwowych w reformowaniu sfery politycznej i gospodarczej kraju oraz na zapewnienie bezpieczeństwa i stabilizacji na Ukrainie. Pragnę zapewnić Pana, że Polska jest gotowa do dalszej wszechstronnej pomocy Ukrainie w sferze bezpieczeństwa i reform państwowych. Może Pan liczyć na moje osobiste zaangażowanie w tej sprawie. Nasze państwa, zważając na łączące je relacje, powinny być przykładem partnerstwa w regionie, umacniania przyjaznych stosunków i kształtowania wzajemnej zgodności” – napisał Duda.

Polski prezydent zaprosił przy okazji ukraińskiego prezydenta-elekta do złożenia wizyty w Polsce.

Ukraina: Wyborcza debata niezgody

Tysiące widzów przybyło w niedzielę na Stadion Olimpijski w Kijowie, aby obejrzeć debatę wyborczą kandydatów na prezydenta Ukrainy. Do pojedynku kandydatów jednak nie doszło, ponieważ Wołodymyr Zełenski nie pojawił się w ustalonym miejscu.
 
Brak przeciwnika
Zełenski tuz po pokonaniu urzędującego prezydenta w …