Ukraina: Rozejm w Donbasie trwa, ale żołnierze giną

Obserwatorzy OBWE na linii frontu w Donbasie, źródło: Flickr/U.S. Embassy Kyiv Ukraine (CC BY-ND 2.0)

Czterech ukraińskich żołnierzy zginęło w nocy z poniedziałku na wtorek (6 sierpnia) w wyniku ostrzału ze strony prorosyjskich separatystów. Od drugiej połowy lipca w Donbasie trwa jednak tzw. „chlebowy rozejm”, który ma umożliwić mieszkańcom tych terenów przeprowadzenie żniw.

 

Bezterminowe wstrzymanie ognia przez obie strony konfliktu wynegocjowała grupa kontaktowa ds. uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy. Rozejm wszedł w życie w nocy z 20 na 21 lipca. Do jego naruszeń doszło jednak niemal od razu, ponieważ już w pierwszym dniu zawieszenia broni doszło w obwodzie ługańskim do podłożenia przez separatystów min na drodze przejazdu ukraińskiego konwoju wojskowego. Zginęło wówczas 2 ukraińskich żołnierzy, a 2 kolejnych zostało rannych. W kolejnych dniach dochodziło do następnych incydentów.

Do najpoważniejszego naruszenia „chlebowego rozejmu” doszło teraz. W nocy z poniedziałku na wtorek (6 sierpnia) doszło do ostrzału pozycji ukraińskich przez siły separatystyczne. W wyniku tego incydentu śmierć poniosło 4 ukraińskich żołnierzy. Do ostrzału użyto bojowych wozów piechoty, ręcznych granatników i broni maszynowej. Sytuacja ta miała miejsce w obwodzie donieckim. Informacje o niej podało ukraińskie Ministerstwo Obrony.

Kolejny rozejm w Donbasie. Od razu doszło do naruszeń

W nocy z soboty na niedzielę w Donbasie  wszedł w życie „chlebny rozejm” – bezterminowy zakaz otwierania ognia uzgodniony przez trójstronną grupę kontaktową ds. uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy. Jednak – jak poprzednie – również został naruszony.

Ukraina: Rosja dostarcza separatystom broń

Rzecznik tego resortu płk. Maksym Prauta oskarżył również stronę rosyjską o to, że dokonała w ostatnim czasie kilka dostaw uzbrojenia dla separatystów w Donbasie. Stanowi to złamanie postanowień ujętych w porozumieniach mińskich. Prorosyjscy separatyści mieli w ostatnich dniach otrzymać m.in. karabiny snajperskie o kalibrze 9 mm, noktowizory, nowoczesne lornetki oraz polowy sprzęt medyczny. „Dowództwo wojsk okupacyjnych w Donbasie wykorzystuje całkowite zawieszenie broni w celu zwiększenia swoich zdolności bojowych” – powiedział płk. Prauta.

O poprzednich dostawach uzbrojenia dla separatystów z Donbasu strona ukraińska informowała w lipcu. Wówczas do Doniecka i Ługańska miał trafić z Rosji transport kolejowy zawierających minimum 600 ton różnego rodzaju amunicji, w tym dla wyrzutni rakiet, moździerzy i ciężkich dział. Dodatkowo do Donbasu miały trafić dziesiątki cystern z paliwem i smarami do pojazdów opancerzonych.

Pierwsza rozmowa prezydentów Rosji i Ukrainy

Pierwsza w historii rozmowa między Władimirem Putinem a Wołodymyrem Zełenskim została zdominowana przez sytuację na Wschodniej Ukrainie. Prezydenci poruszyli także kwestię uwolnienia ukraińskich marynarzy. Tymczasem w Moskwie doszło do kolejnego spotkania przedstawicieli prorosyjskiej opozycji z premierem Miedwiediewem. Dyskutowano m. in. …

Wojna trwa już 5. rok

Konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy trwa od kwietnia 2014 r., gdy prorosyjscy separatyści, wspierani nierzadko przez regularne oddziały rosyjskiej armii, przejęli kontrolę nad Donieckiem, Ługańskiej oraz okolicznymi terenami. Była to reakcja zamieszkującej te tereny mocno prorosyjskiej ludności na wydarzenia w Kijowie, gdzie prozachodnia opozycja odsunęła od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza, który z kolei zbiegł do Rosji.

Choć w ramach porozumień mińskich ciężkie uzbrojenie powinno być odsunięte od linii frontu, de facto tak się nie stało. Do incydentów, w których giną ludzie dochodzi regularnie. Separatyści przetrzymują także kilkuset ukraińskich jeńców, zarówno żołnierzy regularnej ukraińskiej armii, jak i batalionów ochotniczych. Dotąd konflikt zbrojny w Donbasie kosztował już życie przynajmniej 10 tys. ludzi.

Szczyt UE-Ukraina, Tusk na linii frontu w Donbasie

W Kijowie odbywa się dziś 21. szczyt UE – Ukraina, który ma dotyczyć przyszłości wzajemnych stosunków. Dzień przed rozpoczęciem szczytu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Obaj politycy udali się wspólnie na linię frontu …