Ukraina: Parlament przegłosował zniesienie immunitetu poselskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, źródło president.gov.ua

Ukraiński parlament zdecydował dziś o skasowaniu immunitetu poselskiego. Zmiany wejdą w życie od przyszłego roku. To spełnienie wyborczej obietnicy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

 

 

W dzisiejszym głosowaniu „za” zmianą opowiedziało się 373 parlamentarzystów przy trzech głosach wstrzymujących się. 28 posłów było nieobecnych w trakcie głosowania w Radzie Najwyższej Ukrainy. Do przyjęcia zmian potrzebne było 300 głosów poparcia. Anulowanie immunitetu poselskiego jest spełnieniem wyborczej obietnicy prezydenta. W następnych tygodniach spodziewana jest realizacja kolejnych.

Prezydent Ukrainy z pierwszą wizytą oficjalną w Warszawie

Intensyfikacja stosunków polsko-ukraińskich, polityka historyczna obu państw, a także polskie wsparcie euroatlantyckich dążeń Ukrainy, to tematy sobotnich rozmów prezydenta Andrzeja Dudy z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Warszawie.

Zapewnienia Zełenskiego

W dzisiejszej sesji parlamentu uczestniczył prezydent, którego ugrupowanie Sługa Narodu dzięki niedawnemu zwycięstwu w wyborach parlamentarnych posiada stabilną większość (254 mandaty w 450 osobowym parlamencie) w Radzie Najwyższej. Zniesienie immunitetu jest jednym z elementów walki z korupcją, o których Wołodymyr Zełenski mówił podczas kampanii prezydenckiej. Prezydent zachęcał do głosowania „za” zmianami, zapewniając wszystkich parlamentarzystów, że nie chodzi o narażenie ich na presję ze strony rządzących.

Odebranie immunitetu ma dotyczyć wyłącznie sytuacji jawnego złamania prawa. Ponieważ – jak przekonywał prezydent – jeśli ktokolwiek „popełnia przestępstwo, powinna go za to spotkać zasłużona kara”. Zełenski dodał, że nikt nie ma zamiaru pociągać do odpowiedzialności parlamentarzystów za ich decyzje czy oświadczenia polityczne. Do końca 2019 r. będą więc obowiązywały zasady zgodne z art. 80 konstytucji Ukrainy, wedle których odebranie immunitetu jest możliwe tylko za zgodą parlamentu.

Rozmowa prezydentów Rosji i Ukrainy ws. walk w Donbasie

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował wczoraj do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o pilne wstrzymanie zabijania Ukraińców w Donbasie, a prezydent Rosji do swojego ukraińskiego odpowiednika o  zaprzestanie ostrzałów.

Następne kroki

Z ustawy zasadniczej znikną więc zapisy o immunitecie parlamentarnym, ale w zamian pojawią się te, dotyczące braku odpowiedzialności za wygłoszone oświadczenia polityczne. Dzisiejsze głosowanie było jednym z pierwszych sprawdzianów jedności Sługi Narodu wobec realizacji obietnic wyborczych prezydenta. Sprawdzian wypadł przekonująco, chociaż 2 deputowanych prezydenckiego ugrupowania nie poparło zmian ws. zniesienia immunitetów.

To jedna z pierwszych decyzji podjętych przez nowy ukraiński parlament, lecz z pewnością nie ostatnia w ramach legislacyjnej ofensywy prezydenta. Wczoraj Zełenski spotkał się po raz pierwszy z członkami rządu. W ciągu najbliższych czterech tygodni gabinet nowego premiera Aleksieja Honczaruka ma zająć się przygotowaniem ustawy dotyczący zmian w moratorium na sprzedaż ziemi, o których Zełenski mówił już podczas sierpniowej podróży do Turcji. Prezydent życzy sobie, by stosowne zmiany – oznaczające uwolnienie 40 mln hektarów (400000 km2) ziemi – zostały przegłosowane do 1 grudnia br.

Kandydaci na premiera Ukrainy

Ukraina powoli mebluje życie polityczne po niedawnych wyborach. Od kilku dni znane jest nazwisko prawdopodobnego przewodniczącego Rady Najwyższej. Pojawiły się także personalia kandydatów na premiera. Tymczasem podczas drugiego dnia wizyty prezydenta w Turcji, Wołodymyr Zełeński zapowiedział poważne reformy krajowej gospodarki.
 

 

Prezydenckie …

Prezydencki walec

Zniesienie moratorium na handel ziemią to kolejna z zapowiedzi Zełenskiego złożona podczas kampanii wyborczej. Również do 1 grudnia powinien zniknąć uprawiania hazardu. Legalizacja – przewidziana głównie pod kątem luksusowych hoteli w regionie Morza Czarnego – ma przyczynić się do zwiększenia oferty turystycznej w regionie. Tj. do zwiększenia wpływów dla budżetu państwa. Obecnie na Ukrainie obowiązuje zakaz gier hazardowych, wprowadzony przed 10 laty, gdy premierem była Julia Tymoszenko.

Parlament już w ubiegłym tygodniu udowodnił swoją lojalność wobec prezydenta. W czwartek późnym wieczorem Rada Najwyższa przegłosowała nominacje wszystkich nowych ministrów. Podobno to sam Zełenski miał doradzać w wyborze poszczególnych osób tworzących gabinet Honczaruka. Prezydent już wcześniej mianował „własnych” urzędników, w tym m.in. prokuratora generalnego i szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Nowy premier Ukrainy: W moim rządzie nie będzie złodziejstwa

Rada Najwyższa Ukrainy zatwierdziła wczoraj 35-letniego prawnika Ołeksija Honczaruka na stanowisku premiera. Decyzja zapadła na pierwszym posiedzeniu Rady Najwyższej w nowym składzie.
 

Nowy szef ukraińskiego rządu zapewnił w parlamencie, że w jego gabinecie nie będzie złodziejstwa, a prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował …