Ukraina: Ołeh Sencow zapowiada walkę o „więźniów Kremla”

Ołeh Sencow wita się z rodziną na lotnisku w Kijowie, źródło: Адміністрація Президента України (CC BY 4.0)

Zwolniony po 5 latach z rosyjskiego więzienia ukraiński reżyser Ołeh Sencow wystąpił na swojej pierwszej od czasu powrotu do kraju konferencji prasowej. Zapowiedział na niej, że będzie walczył o uwolnienie kolejnych osób przetrzymywanych – tak jak on – z powodów politycznych w Rosji i w kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów części Donbasu.

 

Pochodzący z Krymu Ołeh Sencow odzyskał wolność po tym, jak Ukraina i Rosja dokonały dużej wzajemnej wymiany więźniów i jeńców wojennych. Podczas konferencji prasowej w Kijowie domagał się jednak wolności dla wszystkich osób przetrzymywanych z powodów politycznych przez władze rosyjskie lub prorosyjskich separatystów z Donbasu.

„Będę robił wszystko, aby zwiększać świadomość opinii publicznej na temat sytuacji więźniów ukraińskich i rosyjskich. Oprócz naszych jeńców, są też Rosjanie, którzy walczą o siebie, za wolną Rosję, także za Ukrainę. To nasi prawdziwi bracia. Chciałbym, żebyśmy nie robili podziałów, to też więźniowie Kremla” – powiedział Sencow.

Uwolniony z rosyjskiego więzienia reżyser stwierdził, że nie wierzy w to, aby wymiana jeńców uzgodniona między Moskwą a Kijowem był znakiem poprawy w stosunkach między obydwiema stolicami. „Bez względu na to, jak bardzo wilk będzie ubierał się w owczą skórę, będzie miał takie same kły. Nie wierzcie w to. To wszystko nie świadczy o tym, że Rosja jest gotowa do oddania Krymu i Donbasu“ – podkreślił.

Ołeh Sencow już na Ukrainie

“Do zwycięstwa jeszcze bardzo daleko” – oświadczył ukraiński reżyser Ołeh Sencow po uwolnieniu z rosyjskiego więzienia. W efekcie długo negocjowanej wymiany Rosja i Ukraina uwolniły w sobotę po 35 więźniów. 

Apele o uwolnienie Sencowa

Ołech Sencow został w 2014 r. zatrzymany przez rosyjskie służby na zaanektowanym przez Moskwę Krymie pod zarzutem działalność terrorystycznej. W sierpniu 2015 r. został za to skazany na 20 lat pobytu w kolonii karnej na rosyjskiej Dalekiej Północy. W ubiegłym roku Sencow przez 145 dni prowadził protestacyjną głodówkę. Domagał się wówczas uwolnienia nie tylko siebie, ale także wszystkich przetrzymywanych w Rosji ukraińskich więźniów politycznych. Proces Sencowa był krytykowany przez wiele organizacji broniących praw człowieka. O uwolnienie ukraińskiego reżysera apelowali też do Władimira Putina zachodni politycy, a akcje wsparcia organizowali artyści czy ludzie nauki.

W rozmowie z dziennikarzami Sencow zdradził, że w połowie bieżącego roku planował kolejną protestacyjną głodówkę, ale gdy dowiedział się o toczących się negocjacjach na temat wymiany jeńców, postanowił nie zakłócać tych rozmów swoimi działaniami. Żartował, że przygotowania do głodówki obejmowały głównie „przybieranie na wadze”.

Ołeh Sencow laureatem Nagrody Sacharowa

Więziony w kolonii karnej w Rosji ukraiński reżyser i dramaturg otrzymał tegoroczną, przyznawaną za wolność myśli i sumienia Nagrodę Sacharowa. Wyróżnienie to ustanowił Parlament Europejski. O to, aby nagrodzić Ukraińca apelowali także europosłowie z Polski. Ostateczną decyzję podjęła konferencja przewodniczących …

Sencow: Będę reżyserował i cieszył się życiem

Sencow nie chciał natomiast opowiadać dziennikarzom o torturach, jakich doświadczył w rosyjskim więzieniu. Bagatelizował to mówiąc, że „inni mieli tam gorsze doświadczenia”. Przedstawił tu przypadek innego zwolnionego w tej samej wymianie więźniów Ukraińca Mykoły Karpiuka, który skazany był na 22,5 roku łagru. Karpiuk był podczas przesłuchań wielokrotnie rażony prądem, pozbawiany przez całe dnie snu lub zmuszany do klęczenia przez wiele godzin. „Też byłem podłączany do prądu. Ale to co innego samemu to przeżyć, a co innego słyszeć jak cierpieli inni” – powiedział Sencow, który z Karpiukiem poznał się na pokładzie samolotu wiozącego ich do Kijowa.

Pytany o swoją zawodową przyszłość Sencow odpowiadał, że będzie się zajmował tym, co dla niego najważniejsze – pracą reżysera i cieszeniem się życiem. Zażartował, że na rodzinny Krym „wróci jedynie czołgiem”. Zaraz jednak zastrzegł, aby nie brać jego słów dosłownie. Podziękował też, za wszystkie akcje solidarności z nim i apele o jego uwolnienie. Zapowiedział też, że zamieszka w Kijowie. Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa już wcześniej zapowiedziała, że ci ze zwolnionych z rosyjskich i donbaskich więzień Ukraińcy, którzy nie mogą wrócić w swoje rodzinne strony, dostaną w stolicy nowe mieszkania od państwa.

Ukraina: Ołeh Sencow już na wolności

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow został przewieziony z kolonii karnej do Moskwy – podały wczoraj rosyjskie agencje. Powodem ma być zapowiadana wymiana więźniów między Rosją i Ukrainą. Na razie jednak brak potwierdzenia tych doniesień.