Ukraina: Ołeh Sencow już na wolności

Ołeh Sencow, źródło europarl.europa.eu

Ołeh Sencow, źródło europarl.europa.eu

Zdaniem ukraińskiej Prokuratury Generalnej, w wyniku wymiany więźniów między Ukrainą a Rosją, na wolność wyszedł m.in. reżyser Ołeh Sencow. Wcześniej ponad cztery lata przebywał w kolonii karnej.

 

Pochodzącego z zaanektowanego przez Rosję Krymu Ołeha Sencowa oskarżono o „przygotowywanie zamachów terrorystycznych na półwyspie”, a rosyjski sąd skazał go za to na 20 lat kolonii karnej. Filmowiec, który odrzuca te oskarżenia, przez kilka miesięcy prowadził tam strajk głodowy.

23 lata więzienia dla pro-ukraińskiego aktywisty

We wtorek (25 sierpnia) Północnokaukaski Sąd Wojskowy w Rosji skazał 39-letniego Sencowa na podstawie zarzutów o podpalenia biur partyjnych na Krymie. Miało się to stać po tym, jak Rosja zajęła półwysep w marcu poprzedniego roku. Do tego uznano, że Sencow …

O jego uwolnienie bezskutecznie apelowali do władz w Moskwie przywódcy wielu państw, organizacje międzynarodowe oraz politycy i artyści.

Ukraiński artysta został uhonorowany wieloma międzynarodowymi nagrodami. Został m.in. laureatem zeszłorocznej nagrody Sacharowa i polskiej nagrody Pro Dignitate Humana.

Ołeh Sencow laureatem Nagrody Sacharowa

Więziony w kolonii karnej w Rosji ukraiński reżyser i dramaturg otrzymał tegoroczną, przyznawaną za wolność myśli i sumienia Nagrodę Sacharowa. Wyróżnienie to ustanowił Parlament Europejski. O to, aby nagrodzić Ukraińca apelowali także europosłowie z Polski. Ostateczną decyzję podjęła konferencja przewodniczących …

Rosyjskie agencje prasowe: Sencow przewieziony do Moskwy

„Ołeh Sencow został skierowany z kolonii karnej w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym, gdzie odbywał karę, do Moskwy” – poinformowała w czwartek (29 sierpnia) Agencja Interfax.

Również agencja TASS, powołując się na własne źródła podała, że ukraiński reżyser został przewieziony do jednego z aresztów w Moskwie w celu „wymiany rosyjskich więźniów ze stroną ukraińską”.

Wyszynski za Sencowa?

Radio Swoboda przypomniała natomiast, że dzień wcześniej w Kijowie został zwolniony z aresztu szef ukraińskiego biura rosyjskiej agencji RIA Nowosti Kiriłł Wyszynski, którego ukraińskie władze oskarżają o zdradę stanu. „Jego nazwisko wielokrotnie padało w kontekście możliwej wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą” – przypomniało radio.

Rozgłośnia przypomniała także oświadczenie Kremla, że uwolnienie tego dziennikarza mogłoby stanowić pierwszy krok do normalizacji rosyjsko-ukraińskich relacji. Według rozgłośni przedstawiciele prezydenta Ukrainy zaproponowali w odpowiedzi wymianę Wyszynskiego na Sencowa, a w środę Wyszynski zgodził się w niej uczestniczyć.

Ponad 100 ludzi europejskiej kultury podpisało apel w obronie Ołeha Sencowa

Europejscy filmowcy, pisarze i aktorzy złożyli swoje podpisy pod listem otwartym do władz Rosji, w którym apelują o uwolnienie przetrzymywanego w rosyjskiej kolonii karnej ukraińskiego reżysera i dramaturga Ołeha Sencowa, który od dłuższego czasu prowadzi głodówkę. „Trzeba działać szybko, aby …