Ukraina: Jeśli Węgry nie odwołają konsula, wydalimy go sami

Pawło Klimkin Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy.

Pawło Klimkin Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy. [Shutterstock]

Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy dał rządowi w Budapeszcie czas do końca tygodnia na odwołanie ich konsula w Beherowie na Zakarpaciu. Jest on odpowiedzialny za wydawanie paszportów dla żyjących tam przedstawicieli mniejszości węgierskiej.

 

,,Rosja wykorzystuje sytuację do dalszej destabilizacji w naszym kraju” – stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji. ,,Zaproponowałem mojemu węgierskiemu odpowiednikowi odwołanie tego konsula”.

„Jednak jeśli nie dojdzie do tego w tym tygodniu, to przekażemy stronie węgierskiej notę o wydaleniu” – oświadczył Pawło Klimkin w nagraniu wideo, które udostępnił na swoim koncie na Facebooku.

Erywań ponownie protestuje

Około 50 tysięcy ludzi demonstrowało przed budynkiem parlamentu w stolicy Armenii domagając się rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Wcześniejsze wybory to jeden z głównych politycznych celów premiera mniejszościowego rządu Armenii Nikola Paszinjana, który na fali wiosennych protestów przeciwko byłemu prezydentowi i …

Stosunki Budapesztu z Kijowem zaostrzyły się rok temu, gdy Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła nową ustawę oświatową. Budapeszt ogłosił, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na Ukrainie, ponieważ ogranicza prawo do nauczania w języku węgierskim.

Bez porozumienia

Szef ukraińskiej dyplomacji rozmawiał o kwestii paszportów ze swoim węgierskim odpowiednikiem Péterem Szijjártó na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Po spotkaniu Klimkin oświadczył, że nie osiągnięto porozumienia między krajami.

Wcześniej ukraińskie media opublikowały wideo z uroczystości wręczania węgierskich paszportów w konsulacie w Beherowie. Udokumentowano w nim, jak po uroczystości konsul instruował odbiorców paszportów, aby ukrywali przed władzami ukraińskimi, że otrzymali węgierskie obywatelstwo. Oficjalnie władze Ukrainy uznają tylko jedno obywatelstwo i nie akceptują posiadania dwóch paszportów.

Serbska armia w najwyższej gotowości bojowej. Rośnie napięcie na linii Serbia – Kosowo

Siły specjalne Kosowa w sobotę wkroczyły do miasta Zubin Potok – etnicznie serbskiej miejscowości na północy kraju, niedaleko granicy z Serbią – oraz na teren elektrowni wodnej na jeziorze Gazivoda. Prezydent Serbii Aleksandar Vučić postawił wojska w stan najwyższej gotowości bojowej.
 

Prezydent …

Szijjártó w niedawnej wypowiedzi stwierdził, że Ukraina musi przestrzegać międzynarodowych zobowiązań i powinna mieć świadomość, że licząca 150 tysięcy osób mniejszość węgierska na Zakarpaciu ma swoje prawa niezależnie od tego, że Kijów stara się je ograniczyć.