UE zacieśnia współpracę z Marokiem

Od lewej: unijny komisarz ds. europejskiego sąsiedztwa Johannes Hahn, minister spraw zagranicznych Maroka Nasser Bourita oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini; Bruksela 27 czerwca br. / Zdjęcia via twitter @eu_near

Aktywna w ostatnim czasie unijna dyplomacja dopisuje do listy sukcesów kolejny łup. Tym razem jest nim podpisanie „euro-marokańskiego partnerstwa na rzecz wspólnego dobrobytu”. Obie strony będą dążyły do podpisania umowy o wolnym handlu. Nie obyło się jednak bez kontrowersji. Unia pochwaliła bowiem kroki podejmowane przez Rabat w sprawie Sahary Północnej.

 

 

Stosowną deklarację podpisano w ubiegłym tygodniu (27 czerwca) na koniec 14. posiedzenia Rady Stowarzyszenia UE-Maroko. Obu stronom zależało, by nadać nowy impuls „strategicznym, wielowymiarowym relacjom”. Nowymi iskrami ma być wznowienie rozmów w sprawie umowy o wolnym handlu a w perspektywie przyszłości zintegrowanie polityki Rabatu z programami prowadzonymi przez UE. Rozmowy powinny potrwać następne 18 miesięcy,

Maroko nie chce współpracować z UE przy tworzeniu centrów azylowych

Minister spraw zagranicznych Maroko odrzucił przygotowywany przez państwa członkowskie UE plan budowy wspólnie z krajami afrykańskimi specjalnych centrów azylowych, w których osoby chcące uzyskać prawo do pobytu w Europie mogłyby złożyć dokumenty i czekać na ich rozpatrzenie. Miałoby to powstrzymywać …

Punkty zbieżne?

Autorzy dokumentu końcowego piszą, że „euro-marokańskie partnerstwo na rzecz wspólnego dobrobytu” będzie oparte na czterech filarach: zbieżnych wartościach, obszarze konwergencji gospodarczej, spójności społecznej, wymianie doświadczeń w sferze nauki oraz wzmożonej współpracy w sprawie bezpieczeństwa.

Gdzie obie strony będą pogłębiały współpracę? Głównie w ramach stosunków dwustronnych, niemniej jednak istotne będzie także wzmocnienie współpracy regionalnej i euro-afrykańskiej. Przede wszystkim w kontekście migracji. Państwa Maghrebu z powodu bliskiego sąsiedztwa z UE, są ważnym aktorem w procesie kontroli migracji. Każdego roku tysiące osób maszerują przez Afrykę, by poprzez dwie hiszpańskie eksklawy: Ceutę i Melillę dostać się na terytorium Wspólnoty Europejskiej.

W ubiegłym roku Rabat doprowadził do sprzeciwu Unii Afrykańskiej w sprawie już uzgodnionej propozycji z przywódcami UE w sprawie utworzenia ośrodków dla migrantów wzorowanych na obozach założonych w Turcji i finansowanych przez Brukselę, które mają powstrzymać ludzi przed wędrówką na Stary Kontynent. Minister spraw zagranicznych Maroka Nasser Bourita powiedział, że Rabat zdaje sobie sprawę ze swojego położenia i będzie dążył do zwalczania nielegalnej migracji i handlu ludźmi, ale zaznaczył, że jego kraj „nie ma ochoty pełnić roli żandarma Europy”.

Maroko ostrzega UE

Maroko żąda od UE przestrzegania umowy handlowej zawartej między tymi dwiema stronami w 2012 r. Rabat ostrzega, że w przeciwnym razie do Europy popłynie kolejna fala migrantów.

 

Rząd Maroka zażądał dziś (6 lutego) od Unii Europejskiej, by ta przestrzegała umowy handlowej …

Co z Saharą Zachodnią?

Obie strony wyraziły także wolę wspólnego działania na rzecz środowiska. Walka ze zmianami klimatycznymi oraz regulacji migracji pozwolą uczynienie z Maroka jednego z liderów dobrosąsiedzkich relacji z UE. Dość niespodziewanie dla obserwatorów, UE pochwaliła metody podejmowane przez Rabat w sprawie Sahary Zachodniej.

Sahara Zachodnia zajmuje obszar ponad 250 tys. km kwadratowych i graniczy z Marokiem, Algierią i Mauretanią. Jest byłą hiszpańską kolonią, która za sprawą Frontu Polisario – głównej organizacji wojskowo-politycznej – w 1976 r. ogłosiła niepodległość. Niezależność tego obszaru jest jednak kwestionowana, a Maroko uznaje Saharę za integralną część kraju. Konflikt zbrojny między Frontem Polisario a Rabatem zakończył się zawieszeniem broni w 1991 r.

Kwestia traktowania przez Maroko ludności Sahary Zach. wciąż budzi wiele kontrowersji. Tymczasem w czasie czwartkowego spotkania UE przyjęła „z zadowoleniem poważne i wiarygodne wysiłki” Maroka w celu osiągnięcia porozumienia pokojowego, wzywając jednocześnie obie strony do „kontynuowania zaangażowania w duchu realizmu i kompromisu”. W ostatnich latach najbliższy doprowadzenia do finału rozmów pokojowych był Horst Köhler, pełniący rolę osobistego wysłannika Sekretarza Generalnego ONZ, jednak zrezygnował ze względów zdrowotnych. 

Pakt migracyjny ONZ przyjęty

Podczas szczytu w Marrakeszu w Maroko 164 państwa członkowskie ONZ podpisały porozumienie GCM (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration). Sprzeciw wobec dokumentu wyraziło jednak ponad 30 – głównie europejskich – krajów.
 
Wynegocjowane pod egidą ONZ porozumienie …