UE rozszerza sankcje na Rosję o firmy budujące most na Krym

Drogowa część Mostu Krymskiego, źródło: en.kremlin.ru

Drogowa część Mostu Krymskiego, źródło: en.kremlin.ru

Rozporządzenie wykonawcze w tej sprawie opublikowano w Brukseli wczoraj (31 lipca). Na listę rosyjskich firm objętych unijnymi sankcjami trafiły nowe przedsiębiorstwa z branży budowlanej i stoczniowej. Wszystkie zaangażowane są w budowę mostu poprzez Cieśninę Kerczeńską, który połączył zaanektowany Krym z resztą Rosji.

 

Na listę objętych unijnymi sankcjami firm (ich aktywa na terenie UE zostały zamrożone, a unijnym firmom i obywatelom nie wolno zawierać z nimi żadnych kontraktów) trafiło budujące most na Krym moskiewskie przedsiębiorstwo Strojgazmontaż oraz jego wyspecjalizowana spółka-córka – Strojgazmontaż Most, a także wykonująca prace wykończeniowe spółka PJSC Mostotrest. Wszystkie te trzy firmy należą do rosyjskiego oligarchy Arkadija Rotenberga, który od dawna figuruje już na liście osób objętych unijnymi sankcjami w związku z aneksją przez Rosję Krymu w 2014 r.

Inne nowe firmy na unijnej czarnej liście to petersburski Instytut Giprostrojmost, który zaprojektował przeprawę mostową przez Cieśninę Kerczeńską; krymska stocznia JSC Zaliv Shipyard, która budowała linię kolejową na Krym oraz spółka CJSC VAD z Wołogdy, która z kolei odpowiadała za budowę autostrady na Krym (tzw. autostrady Tawrida, biegnącej m.in. przez most) oraz dróg dojazdowych do nowego mostu, które włączyły inwestycję w rosyjski system drogowy.

UE o kolejny rok przedłuża sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich podjęli na spotkaniu w Brukseli decyzję o podtrzymaniu sankcji nałożonych w 2014 r. na Rosję po tym, jak zajęła należący do Ukrainy Półwysep Krymski. Aneksja ta została w świetle prawa międzynarodowego uznana za nielegalną.
 
Zebrani w …

Bruksela i Waszyngton potępiają budowę mostu

Od teraz na unijnej liście objętych sankcjami rosyjskich firm znajdują się już 44 podmioty gospodarcze. Dodatkowo na czarnej liście figurują nazwiska 155 osób, które związane były z aneksją Krymu lub czerpią z niej dużej dochody. Sankcje UE nałożone w związku z aneksją przez Rosję Krymu obowiązują do 15 września 2018 r. Co roku UE robi przegląd sytuacji i w razie braku jakichkolwiek zmian w sytuacji może swoją decyzję przedłużyć o kolejne 12 miesięcy. Rosyjskie firmy biorące udział w budowie mostu na Krym zostały także we wrześniu 2016 r. ukarane sankcjami przez Stany Zjednoczone. Zarówno UE, jak i USA uznają, że inwestycja jest realizowana z pogwałceniem prawa międzynarodowego, ponieważ dotyczy terytorium ukraińskiego bezprawnie zaanektowanego przez Rosję. Zdaniem Brukseli i Waszyngtonu celem tego przedsięwzięcia jest „osłabienie integralności terytorialnej i niepodległości Ukrainy.”

Drogowa część Mostu Krymskiego (tak brzmi wybrana w konkursie oficjalna nazwa przeprawy) została otwarta uroczyście 15 maja 2018 r. Część kolejowa ma być gotowa w przyszłym roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 3,6 mld dolarów.

Władimir Putin otworzył nowy most z Rosji na Krym

Władimir Putin we wtorek (15 maja) otworzył most łączący Rosję z anektowanym przez nią Krymem. Wywołało to krytyczną reakcję ze strony USA, Europy i Ukrainy. Putin zdecydował się sam przetestować nową konstrukcję i jako pierwszy przejechał przez niego ciężarówką.
 
Prezydent Władimir Putin, …