UE przestrzega Turcję przed działaniami wobec Cypru

Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli, źródło Flickr

Siedziba Komisji Europejskiej w Brukseli, źródło Flickr

Komisja Europejska przestrzegła Turcję przed „groźbami wobec Cypru”. Jak oceniła Bruksela, może to „zagrozić dobrym relacjom sąsiedzkim”. W poniedziałek władze cypryjskie poinformowały, że tureckie okręty wojenne po raz kolejny przeszkodziły pracującemu na zlecenie Cypru włoskiemu statkowi w poszukiwaniach podmorskich złóż gazu. Strona turecka tłumaczy, ze trwają morskie manewry i to Włosi oraz Cypryjczycy wpłynęli w zakazane miejsce.

 

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreeva oświadczyła wczoraj (12 lutego) na konferencji prasowej w Brukseli, że „Turcja musi zdecydowanie przyczyniać się do dobrosąsiedzkich relacji oraz unikać tarć, gróźb oraz działań bezpośrednio wymierzonych przeciwko jakiemukolwiek państwu członkowskiemu UE”. Dodała też, że tureckie postępowanie „niszczy dobre relacje między sąsiadami oraz utrudnia pokojowe rozwiązanie sporów”. „Unia Europejska chce podkreślić potrzebę respektowania suwerenności państw członkowskich oraz ich terytorium morskiego i przestrzeni powietrznej” – powiedziała Andreeva. Podkreśliła, że ma także na myśli niedawne przypadki naruszenia przez tureckie samoloty greckiej przestrzeni powietrznej.

Spór o podmorskie złoża gazu

Napięcie między Cyprem a Turcją wzrosło w ostatnich dniach po tym jak władze w Nikozji poinformowały, że jednostki tureckiej marynarki wojennej nie dopuściły statków poszukiwawczych włoskiego koncernu ENI do strefy, w której miały na zlecenie rządu Cypru poszukiwać podmorskich złóż gazu ziemnego. Cypryjski minister spraw zagraniczych  Joannis Kasulidis oświadczył w państwowej telewizji, że sześć tureckich wojskowych okrętów zablokowało drogę statkowi wyczarterowanemu przez Włochów. Miały to uczynić dokonując niebezpiecznych manewrów.

O incydencie natychmiast poinformowano zarówno władze Włoch jak i instytucje europejskie. Do zdarzenia miało dojść na wodach Morza Śródziemnego w okolicach miasta Larnaka, które leży na wschodnim wybrzeżu Cypru. Znajduje się ono zaledwie 10 km od od linii demarkacyjnej, która oddziela zamieszkane głównie przez ludność grecką południe z północą, na której mieszka ludność turecka. Od czasu wojny domowej i inwazji wojsk Turcji na wyspę w 1974 r. funkcjonuje tam nieuznawana międzynarodowo Republika Turecka Cypru Północnego.

Cypryjczycy oraz wynajęci przez nich Włosi mają prowadzić poszukiwania gazu w tym rejonie morza do 22 lutego. W ubiegłym tygodniu poinformowano, że poszukiwania przyniosły już pierwsze pozytywne rezultaty. W ostatni czwartek wytypowano rejon około 110 km na południe od Pafos, gdzie znajdować się mają – jak poinformował cypryjski minister handlu i przemysłu Jeorjos Lakkotrypis – „złoża znakomitej jakość gazu ziemnego”.

Cypr: Nikos Anastasiades ponownie prezydentem

Drugą turę wyborów prezydenckich na Cyprze wygrał dotychczas urzędujący Nikos Anastasiades. Ten 71-letni konserwatysta zapowiada między innymi wzmożenie dialogu w kierunku uregulowania konfliktu między zamieszkującymi wyspę społecznościami Greków i Turków oraz zjednoczenie kraju podzielonego w wyniku tureckiej inwazji i wojny …

Turcja: To jednostronne poszukiwania

Cypryjskie poszukiwania gazu są krytykowane otwarcie przez Turcję. Władze w Ankarze określają je mianem „jednostronnych”, ponieważ nie uwzględniają one mieszkających na północy Cypru Turków i ich praw do złóż naturalnych wokół wyspy. Rząd w Nikozji odpowiada, że ma wszelkie prawa do prowadzenia poszukiwań, a ewentualne zyski z eksploatacji złóż zostaną sprawiedliwie podzielone między wszystkich po zjednoczeniu wyspy. Prowadzone pod auspicjami ONZ negocjacje w tej sprawie załamały się jednak w ubiegłym roku. Strony nie dogadały się m.in. w kwestii obecności politycznej i militarnej Turcji na północy Cypru.

Oficjalnie turecka marynarka wojenna prowadzi na Morzu Śródziemnym ćwiczenia. Włoski okręt poszukiwawczy miał wpłynąć do zamkniętej strefy i stworzyć tym samym zagrożenie. Dlatego właśnie został zdaniem Ankary zawrócony. Cypr jest jednak przekonany, iż Turcja zorganizowała manewry właśnie w celu zakłócenia poszukiwań gazu ziemnego.

Komisja szuka „europejskiego rozwiązania” dla podzielonego Cypru

Przewodniczący Komisji Europejskiej napisał list do obu prezydentów na Cyprze nawołując do „europejskiego” rozwiązania. Nie jest jednak do końca jasne co ma na myśli formułując to określenie.
 

Doniesienia z Aten i Nikozji potwierdziły, że prezydent Cypru Nicos Anastasiades otrzymał wczoraj (27 …