UE przeciwko interwencji militarnej w Wenezueli

Protest opozycji w Wenezueli, źródło: Flickr, fot. A.Davey

Protest opozycji w Wenezueli, źródło: Flickr, fot. A.Davey

Rzeczniczka prasowa szefowej unijnej dyplomacji Federici Mogherini Maja Kocijanic zaprezentowała dziś stanowisko Unii Europejskiej w sprawie rozwoju sytuacji w Wenezueli. UE opowiedziała się przeciwko interwencji militarnej.

 

„Z naszego punktu widzenia jest oczywiste, że potrzebujemy pokojowego politycznego i demokratycznego rozwiązania kryzysu w Wenezueli, co oczywiście wyklucza użycie siły”.

W podobnym tonie wypowiedział się wczoraj Josep Borrel hiszpański minister spraw zagranicznych, oświadczając, że Madryt potępiłby interwencję wojskową w Wenezueli.

Kolejne państwa UE uznają Juana Guaidó. Dołącza także Polska

Upłynęło ośmiodniowe ultimatum państw europejskich dla Nicolása Maduro na zwołanie wyborów prezydenckich. Wobec niewypełnienia jego postawnień, niemal połowa państw UE – w tym Polska – uznała przewodniczącego parlamentu Juana Guaidó za tymczasowego prezydenta Wenezueli.
 

We wczorajszym wywiadzie dla hiszpańskiej telewizji La …

Weekend pełen przemocy

Wenezuela pogrąża się w chaosie. Miniony weekend miał być przełomowy ze względu na dostarczenie międzynarodowej pomocy humanitarnej. Plan się jednak nie powiódł. Zamiast tego doszło do poważnych starć między siłami bezpieczeństwa a ludnością cywilną.

Wierna Nicolásowi Maduro Gwardia Narodowa wraz z paramilitarnymi bojówkami udanie zablokowały dostarczenie pomocy, zarówno na granicy z Kolumbia, jak i Brazylią. Co najmniej cztery osoby zginęły, a 285 zostało rannych.

Nieudana próba sfrustrowała przebywającego – pomimo zakazu opuszczania granic kraju – w Kolumbii tymczasowego prezydenta Wenezueli Juana Guaidó, który oświadczył początkowo, że „należy mieć wszystkie możliwości otwarte, aby osiągnąć wyzwolenie”.

Polityk w następnym komunikacie niuansował wcześniejszą wypowiedź, dodając, że miał na myśli jedynie „presję dyplomatyczną społeczności międzynarodowej, która przyczyni się do zakończenia rządów przez uzurpatora”.

Guaidó jest w Bogocie, aby wziąć udział w rozpoczynającym się dziś spotkaniu Grupy z Limy – organizacji zrzeszającej Kanadę i 13 państw Ameryki Łacińskiej, powołanej w celu znalezienia pokojowego rozwiązania kryzysu w Wenezueli – na którym będzie obecny także wiceprezydent USA Mike Pence.

Wenezuela nie wpuściła delegacji PE

Grupa europosłów, która udała się do Caracas na spotkanie z przewodniczącym wenezuelskiego parlamentu i jednocześnie liderem tamtejszej opozycji Juanem Guaido, została zatrzymana na lotnisku. Odmówiono im wjazdu na teren Wenezueli i nakazano powrót do Europy.
 

W Wenezueli od wielu tygodni trwają …

Dni Maduro „są policzone”

Deklaracja tymczasowego prezydenta Wenezueli została wzmocniona słowami przedstawicieli amerykańskiej administracji.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że jest przekonany, że „dni Maduro są policzone”, podkreślając, że Waszyngton „podejmie działania” w odpowiedzi na wydarzenia z weekendu.

Stany Zjednoczone od samego początku poparły Guaidó, jednak wypowiedzi przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie znajdują zrozumienia w Europie. Stąd przywołane powyżej stanowiska Kocijanic i Borrela. Większość krajów wspólnoty europejskiej uznała pozycję Guaidó, jako polityka, który doprowadzi do zwołania nowych wyborów. Bruksela nie zgadza się jednak na siłowe rozwiązanie konfliktu, poszukując rozwiązania w drodze negocjacji.

Spotkanie Grupy kontaktowej ds. Wenezueli w czwartek

Pierwsze posiedzenie Międzynarodowej Grupy Kontaktowej państw UE i Ameryki Łacińskiej w sprawie kryzysu w Wenezueli odbędzie się w najbliższy czwartek w Montevideo – ogłosili szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini i prezydent Urugwaju Tabaré Vázquez.