UE odnotowuje postępy w relacjach Armenia-Azerbejdżan

Nikol Paszinjan premier Armenii i Ilham Alijew prezydent Azerbejdżanu. [en.president.az/articles/31602]

Unia Europejska z zadowoleniem odnotowała trwającą od niedawna odwilż w stosunkach między Azerbejdżanem i Armenią w związku z konfliktem o Górski Karabach.

 

Armenia jest w stanie wojny z Azerbejdżanem o terytorium Górskiego Karabachu, które znajduje się pod kontrolą ormiańskich separatystów sympatyzujących z Erywaniem. Walki między dwoma narodami wybuchły w 1988 r., a porozumienie o zawieszeniu broni zostało uzgodnione w 1994 r. Do dzisiaj żadne państwo nie uznało separatystycznych władz w Stepanakercie.

Bruksela: Pierwsza zagraniczna wizyta nowej prezydent Gruzji

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, Komisarz UE ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa Johannes Hahn i gruzińska prezydent Salome Zurabiszwili zadeklarowali chęć kontynuacji intensywnej współpracy między Gruzją a Unią Europejską.
 

Donald Tusk powitał prezydent Gruzji w Brukseli podczas jej pierwszej zagranicznej wizyty jako …

Region obecnie zamieszkany jest głównie przez Ormian. Wojna w latach 1988-94 pochłonęła około 30 000 ofiar, a ostatnia poważna eskalacja miała miejsce w kwietniu 2016 r. Zmiana reżimu w Erywaniu w ubiegłym roku dała nadzieję, że uda się w przyszłości rozwiązać konflikt na Kaukazie Południowym.

„Liczne wymiany zdań w ostatnich miesiącach między premierem Republiki Armenii Nikolem Paszinjanem i prezydentem Republiki Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem, a także spotkania ministrów spraw zagranicznych obu państw pod auspicjami współprzewodniczących Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) wysyłają pozytywny sygnał w kontekście pokojowego rozwiązania konfliktu w Górskim Karabachu”, stwierdziła UE w wydanym oświadczeniu.

W grudniu ubiegłego roku Alijew napisał na Twitterze, że „rok 2019 nada nowy impuls procesowi rozstrzygania konfliktu Armenii-Azerbejdżanu w Górnym Karabachu”, a także, że „jedynym sposobem na to, aby nowi armeńscy przywódcy zrealizowali wszystkie swoje plany dotyczące transformacji kraju jest rozwiązanie konfliktu z Azerbejdżanem”. Paszinjan odpowiedział, że pokojowe rozwiązanie konfliktu w Górskim Karabachu pozostaje dla Amrenii priorytetem.

Po tej kurtuazyjnej wymianie uprzejmości nasiliły się kontakty na szczeblu ministerialnym, z których ostatnim było spotkanie ministra spraw zagranicznych Azerbejdżanu Elmara Mammadyarova z ministrem spraw zagranicznych Armenii Zohrarem Mnatsakanyanem. Odbyło się ono 16 stycznia w Paryżu pod auspicjami Grupy Mińskiej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Na ten fakt pozytywnie zareagowała UE, dając temu wyraz w opublikowanym oświadczeniu. „Unia Europejska z niecierpliwością oczekuje na pełną realizację porozumienia ministrów spraw zagranicznych, którzy zdecydowali się podjąć konkretne działania na rzecz pokoju i ożywienia negocjacji” – czytamy w oświadczeniu UE.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres również z zadowoleniem przyjął spotkanie w Paryżu i szczególnie pozytywnie odniósł się do porozumienia wypracowanyego przez ministrów.