UE o kolejny rok przedłuża sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu

Półwysep Krymski, źródło: Wikipedia/Maximilian Dörrbecker (Chumwa)

Półwysep Krymski, źródło: Wikipedia/Maximilian Dörrbecker (Chumwa)

Ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich podjęli na spotkaniu w Brukseli decyzję o podtrzymaniu sankcji nałożonych w 2014 r. na Rosję po tym, jak zajęła należący do Ukrainy Półwysep Krymski. Aneksja ta została w świetle prawa międzynarodowego uznana za nielegalną.

 

Zebrani w Brukseli ministrowie z 28 państw członkowskich w swoim oświadczeniu po raz kolejny potwierdzili stanowisko sformułowane 16 marca 2014 r., mówiące o tym, że UE „pozostaje ściśle przekonana o konieczności zachowania przez Ukrainę suwerenności i integralności terytorialnej”. „W cztery lata po nielegalnej aneksji Autonomicznej Republiki Krymu oraz miasta Sewastopol przez Federację Rosyjską UE powtarza, że nie uznaje tego wydarzenia i wciąż potępia to pogwałcenie międzynarodowego prawa” – napisano w dokumencie.

Na czym polegają przedłużone sankcje?

W myśl sankcji, które obowiązywać będą teraz co najmniej do 23 czerwca 2019 r., nie będzie można importować do UE z terenu Krymu i Sewastopola żadnych towarów. Obywatele UE oraz firmy z UE nie mogą również kupować na ww. obszarze nieruchomości, inwestować w żadną z branż, ani świadczyć jakichkolwiek związanych z tym usług (np. doradztwa lub pośrednictwa).

Restrykcje dotyczą także branży turystycznej. Statki wycieczkowe z UE nie mogą zawijać do żadnego z krymskich portów, chyba że dojdzie do sytuacji nadzwyczajnej. Nie wolno także sprzedawać firmom z Krymu lub wykonującym jakieś prace na terenie zaanektowanego półwyspu żadnych dóbr, jeśli działają one w sektorze transportu, telekomunikacji lub energetyki, a także jeśli zajmują się wydobywaniem bądź poszukiwaniem ropy, gazu ziemnego lub minerałów.

UE wciąż szuka rozwiązania konfliktu między Rosją a Gruzją

Szefowa polityki zagranicznej Unii Europejskiej Federica Mogherini zapewniła Gruzję, że po dziesięciu latach rosyjskiej okupacji Abchazji i Osetii Południowej UE nie rezygnuje z poszukiwania „prawdziwego rozwiązania” konfliktu.
 

Abchazja i Osetia Południowa ogłosiły niepodległość od Gruzji w sierpniu 2008 r., po krótkiej …

Jakie inne unijne sankcje obowiązują wobec Rosji?

W związku z rosyjskimi działaniami prowadzonymi na Ukrainie i wobec Ukrainy (oprócz Krymu chodzi także o rejon Donbasu) obowiązują jeszcze inne unijne sankcje. UE zamroziła np. aktywa 155 osób, a także zabroniła im wjazdu na swój teren. Są to przede wszystkim rosyjscy politycy i wojskowi związani z agresją wobec Ukrainy, a także związani z Rosją przedstawiciele donieckich i ługańskich separatystów. Wśród osób objętych sankcjami są także pojedyncze osoby z otoczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Unijne sankcje mają także charaktery gospodarczy, dotyczą jednak określonych sektorów rosyjskiej gospodarki, np. firm zbrojeniowych. W sumie zamrożone aktywa ma również 38 rosyjskich firm lub instytucji.

Holenderscy śledczy: malezyjski samolot zestrzelili Rosjanie

Holenderscy śledczy ogłosili, że pocisk, który był przyczyną katastrofy malezyjskiego samolotu w 2014 r., pochodził z rosyjskiej jednostki wojskowej.

17 lipca 2014 r. nad Donbasem został zestrzelony samolot malezyjskich linii lotniczych lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur. W katastrofie zginęło 298 …